ŽILINA.V meste je koncentrácia ľudí, ktorí žobrú peniaze, vyššia. Skúsenosť s nimi má aj Martin Bohdal: „Mestská polícia namiesto riešenia tejto neprístojnej situácie v okolí parku SNP radšej chodí po meste a kontroluje parkovanie. Potom sa nečudujme, že nám tu behajú rôzni asociáli, ktorí otravujú a napádajú slušných ľudí." Problematické sú najmä miesta pri obchodných domoch, stanici SAD, ale aj na zastávke pri železničnej stanici.
Sú tam, kde platíte
Vo všetkých prípadoch ide o priestor, v ktorom sami peniaze používate. Či už na kúpu cestovného lístka, alebo vychádzate z obchodného domu.
„Prečo sa zdržiavajú v tejto lokalite? No je to jednoduché, majú tu zdroj finančného príjmu od rôznych darcov, ktorí navštevujú obchodný dom," povedal Pavol Čorba, hovorca mesta.
Podobní ľudia buď žobrú peniaze, alebo vám ponúkajú podradný tovar - voňavky, hodinky alebo zaručene značkové oblečenie. Stáva sa, že sú otravní a aj po viacerých upozorneniach vám nedajú pokoj.
„Neexistuje zákonná možnosť, ako dostať tieto osoby preč z centra mesta. Sú plne spôsobilí a slobodu pohybu a pobytu im zaručuje Ústava SR."
Pokutu od nich nevymôžu
Aj keď spáchajú priestupok, nie je riešenie, ako ich potrestať. „Je to boj s veternými mlynmi, pretože sankcie od týchto osôb sú prakticky nevymožiteľné." Pokiaľ osoba žobre a vzbudí to u niekoho verejné pohoršenie, môže spísať s hliadkou Mestskej polície zápisnicu.
„Prax je taká, že nikto nechce mať s týmito osobami nič spoločné, takže oznámenie sa nekoná," povedal Čorba.
Život bezdomovcov sa spája s existenčnými problémami. Polícia sa v meste bezdomovcami zaoberá sústavne. „Je to dennodenný kolotoč. Poskytujeme im sociálne poradenstvo, aby využívali charitatívne ubytovne, informujeme ich, ako a kde požiadať o sociálnu pomoc, tlačivá a dokumenty." V priebehu roka aktualizujú aj ich počty na území mesta a navštevujú ich príbytky.
„Pokiaľ im odporučíme inú vhodnejšiu lokalitu, niektorí sa premiestnia. Samozrejme, za pár dní sú opäť sťažnosti. Nikto z obyvateľov ich nechce mať v blízkosti a takto to je neustále."
Takmer denne objasňujú priestupky znečistenia verejného priestranstva drobnými odpadkami, fľašami, papiermi, porušenie nariadení o úprave podmienok predaja, podávania a požívania alkoholických nápojov a nezriedka aj drobné krádeže v prevádzkach. Výnimkou nie je ani stanica SAD, kde sa cestujúci často stretávajú s „predajcami" zaručeného značkového tovaru. „Nie raz sa mi stalo, že ma na stanici SAD podobní ľudia otravovali, keď im aj poviete, že nemáte záujem, stále za vami chodia a pozorujú vás. Nebodaj si niečo kúpite na jedenie alebo pitie a oni to zbadajú, tak sa ich zbavíte len veľmi ťažko," povedala Katarína Šulíková. Autobusovú stanicu pritom denne kontroluje polícia.
Stanica je chránená
„Celkom určite by som nepovedala, že je to bežné, že niekoho takto obťažujú. Práve naopak. Autobusová stanica je kontrolovaná tak mestskou, ako aj štátnou políciou. Kontroly políciou sú opakované cez deň i v noci," povedala Ivana Strelcová, hovorkyňa SAD.
Na autobusovej stanici je kancelária predaja, stanica má svojho správcu. „Ak podozrivú osobu zbadajú vodiči, okamžite upovedomujú správcu a mestskú políciu. Ostatne, rovnako môžu postupovať aj cestujúci." Na autobusovej stanici je nielen kamera SAD, ktorá monitoruje nástupištia, ale je aj v hľadáčiku mestského kamerového systému.