Základným školám chýbajú finančné prostriedky na debarierizáciu budov. Pomoc hľadajú v nadáciách.
REGIÓN. Žiakom so zdravotným znevýhodnením poskytuje výchovu a vzdelávanie špeciálna základná škola. V takýchto inštitúciách neprebieha klasický zápis.
„Rodičia sú povinní prihlásiť dieťa do bežnej základnej školy v príslušnom obvode. Pokiaľ sa zápisu zúčastní dieťa so zdravotným znevýhodnením, škola uvedie, že majú takéto dieťa," povedala Anna Ďurajková, riaditeľka Špeciálnej základnej školy internátnej v Bytči.
Do 31. marca je potom riaditeľ špeciálnej školy povinný poslať riaditeľovi klasickej základnej školy rozhodnutie, že prijal toto dieťa na základe posudkov, vyšetrení a prihlásenia rodiča.
Nainštalovali stoličkový výťah
Špeciálnu základnú školu internátnu v Bytči navštevuje viacero detí s niekoľkonásobný postihnutím. V priebehu minulého roka na škole prebiehala realizácia projektu Rovnosť príležitostí na vzdelávanie pre žiakov so zdravotným postihnutím.
Vďaka nemu vybudovali v priestoroch základnej školy a internátu v Bytči dva stoličkové výťahy. „Imobilným žiakom sme sprístupnili počítačové učebne a kuchynku v jednej budove a v druhej budove školský internát a priestory materskej školy,“ dodala Anna Ďurajková.
Majú bezbariérový vstup
Bežné základné školy majú vo väčšine prípadov pre telesne postihnutých žiakov vybudované bezbariérové vchody. Vzdelávanie poskytujú len malému množstvu žiakov s pohybovým hendikepom.
„Na škole nemáme imobilné deti. Bezbariérové prístupy máme dva, do hlavnej budovy a vo vnútri na prvé poschodie. Bezbariérovo sa dá pohybovať po celej budove školy, aj do obidvoch telocviční,“ povedal Marian Paprskár, riaditeľ Základnej školy Lipová 2 v Rajci.
Kysucké Nové Mesto sa snaží čo najviac uľahčiť zdravotne znevýhodneným žiakom návštevu škôl. „V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sú tri základné školy a všetky majú vybudované bezbariérové prístupy. Základnú školu Dolinský potok navštevuje jedna žiačka, ktorá využíva tento prístup,“ povedal Ladislav Vendrinský z referátu školstva v Kysuckom Novom Meste.
Žilina má pokryté celé mesto
Bezbariérový vstup do školy má šesť základných škôl v Žiline. Päť z nich disponuje aj bezbariérovými pomôckami, ako napríklad chodolez, výťah či toaleta.
„V súčasnosti je takýto počet škôl dostačujúci, pretože bezbariérové školy sú rozmiestnené tak, aby pokryli celé územie mesta Žilina (Vlčince, Solinky, centrum mesta, Hájik a Závodie).
Mesto Žilina ani školy neevidujú žiadnu požiadavku na vytvorenie ďalšej bezbariérovej školy,“ povedal Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina.
Nemajú peniaze
Debarierizácia školy sa vstupom do budovy nekončí. Pre žiakov je potrebné zabezpečiť i voľný pohyb po budove.
„Našu školu navštevuje jedna imobilná žiačka v šiestom ročníku. Prakticky je úplne imobilná. Škola má vybudovaný bezbariérový vstup. Potrebné je zabezpečiť finančné prostriedky na výťah na poschodie. Náš zriaďovateľ financie nemá, pomoc teda nemôžeme čakať,“ povedala Silvia Ďurcová, riaditeľka Základnej školy v Rudine.
Pomôcť môžu nadácie
Školy, ktoré nemajú finančné prostriedky na vybudovanie bezbariérovosti pre žiakov, môžu reagovať na grantové výzvy.
„Nadácia zverejňuje grantové výzvy prostredníctvom webu a organizácia sa môže uchádzať o grant vyplnením žiadosti. O víťazných projektoch rozhoduje nezávislá hodnotiaca komisia a v prípade zamestnaneckých grantových programov aj zamestnanci KIA Motors Slovakia,“ povedala Petra Nagyová, PR manažérka Nadácie Pontis.
Minulý rok podporili cez Nadačný fond KIA Motors Slovakia v žilinskom regióne desať projektov na základných školách v celkovej hodnote 42 050,25 eura. Jedným z podporených projektov bol aj projekt bezbariérového vstupu na Základnej škole v Strečne.
„V rámci neho vybudovali prístupový chodník s napojením na existujúcu bezbariérovú rampu pre imobilných žiakov školy v Strečne. Išlo o projekt, ktorý bol podporený zo zamestnaneckého grantového programu Región v pohybe,“ dodala Petra Nagyová.
Nadácia Pontis celkovo v Žilinskom regióne podporila viac ako 160 rôznych projektov v celkovej výške viac ako 717 tisíc eur.