Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár a ambasádorka Európskej siete ambasádoriek podnikania žien Zlatica Mária Stubbs dnes podpísali Memorandum o spolupráci.
ŽILINA. Župan Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár a ambasádorka Európskej siete podnikania žien Zlatica Mária Stubbs dnes podpísali Memorandum o spolupráci, ktorého cieľom je podpora žien podnikateliek a začínajúcich podnikateliek zo Žilinského kraja.
Ambasádorka si od podpísania memoranda sľubuje zvýšenie počtu žien podnikateliek v kraji a nové nápady žien do podnikania. "Ženy, ktoré chcú začať podnikať, sa v Žiline môžu obrátiť na našu veľmi aktívnu skupinu. Majú možnosť stretnúť ženy v podnikaní, opýtať sa, aké sú možnosti. Čo sa dá, v čom sa darí, aké majú skúsenosti. A zistia, že to je pre každého ťažké. Aj ženy, ktoré vyzerajú, že sú úspešné, museli prejsť ťažkými krokmi, kým sa dostali do toho bodu. Len potrebujú odvahu a nejaké nápady, myšlienky. No a my im pomáhame prejsť základnými vecami, ktoré potrebujú vedieť, keď začínajú podnikať," povedala Stubbs.
Doplnila, že jednou z prvých aktivít na základe memoranda je projekt Intenzívnej akadémie pre ženy, ktoré potrebujú naštartovať či znovu oživiť svoje podnikanie. V utorok (3. 2.) sa uskutoční prvé stretnutie a počas februára, marca a apríla bude akadémia pokračovať ôsmimi dvojhodinovými lekciami vo forme akčného učenia a intenzívnych workshopov. "Pomôžu účastníčkam navzájom si vymieňať praktické informácie, získať nové zručnosti a zúčastniť sa reálneho biznis networkingu. Hlavným cieľom je podporiť ženy v samozamestnávaní, motivovať a inšpirovať k úspešnej realizácii ich plánov a budovaní silných partnerstiev," uviedla Stubbs.
Župa v rámci akadémie nielen poskytne priestory úradu na výučbu, ale bude zároveň naďalej podporovať ženy v podnikaní prostredníctvom odborných seminárov a konferencií v spolupráci s Klubom podnikateliek Žiliny. Ženy v podnikateľskom prostredí a na manažérskych pozíciách stále nie sú dostatočne docenené a uznávané. V Žilinskom kraji je evidovaných len približne 20 % živnostníčok, čo predstavuje jedno z najmenších čísel na Slovensku. "Budeme vytvárať podmienky pre uskutočňovanie akadémií. Začíname v Žiline, ale našou snahou je, aby sme to postupne dostali aj na Kysuce, Oravu, Liptov a Turiec. Pretože aj tam je množstvo žien, ktoré majú možno za sebou prestávku súvisiacu s rodinnými povinnosťami a ťažšie sa im začína. Jedna z možností je práve začať podnikať ako živnostník," dodal Blanár.