Dušan Ondruš si prevzal ocenenie

Žilinský samosprávny kraj ocenil bývalého hokejistu Dušana Ondruša.

Dušan Ondruš.Dušan Ondruš. (Zdroj: AUTOR)

Už druhýkrát v histórii žilinská župa ocenila tri osobnosti, ktoré sa významným spôsobom pričinili o rozvoj Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v oblasti literárnej histórie, ľudového umenia a športu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V oblasti športu z rúk predsedu ŽSK Juraja Blanára v martinskom Národnom dome ocenenie prevzal žilinčan, bývalý hokejista, tréner, pedagóg, funkcionár Dušan Ondruš. Počas aktívnej kariéry hrával za žilinské kluby Sokol, Slovena, Iskra, Dynamo, Jednota a TJ ZVL. Ako dorastenec bol členom mužstva, ktoré v roku 1953 získalo titul majstra Slovenska. Ako 17-ročný prvý raz nastúpil za prvé mužstvo dospelých. Od roku 1954 hral Moravsko–slovenskú ligu, neskôr SNHL. V roku 1964/1965 sa ako člen Jednoty Žilina stal majstrom Slovenska v hokeji. Po skončení hráčskej kariéry sa venoval trénerskej činnosti, vo všetkých kategóriách žilinského hokejového klubu. V roku 1985 vyhral II. SNHL a postúpil s mužstvom medzi slovenskú hokejovú elitu do I. ligy. V rokoch 1974 – 1975 úspešne viedol aj reprezentáciu Slovenska dorastu do sedemnásť rokov, v roku 1976 reprezentačný tím Slovenska do 19 rokov. Na lavičke reprezentácie sa úspešne podieľal na raste P. Šťastného a Ihnačáka, Jurigu, J. Lukáča, R. Švarného, Rúfusa, Chovanca, Kulicha, Machyňu, Z. Cígera, Šimánka, Reháka, Bielečku, Korža, Chlapíkovcov, Kaššovcov a iných.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 1996 – 2001 šíril dobré meno Žiliny a Slovenska v zahraničí. Trénoval v Juhoslávii Crvenú Zvezdu Beograd a Vojvodinu Novi Sad. Výrazný úspech dosiahol ako tréner juniorskej reprezentácie do 20 rokov na majstrovstvách sveta v Nagane. Neskôr o rok postúpil na MS seniorov do Budapešti.

Jeho činnosť v oblasti športu bola rozsiahla, v pozemnom hokeji v roku 1954 v drese Lokomotívy Žilina na majstrovstvách Československa v Prahe za 2. miesto získal striebornú medailu. V rokoch 2002 – 2005 sa venoval hlavne zo zdravotných dôvodov florbalu. V tomto športe dosiahol niekoľko pozoruhodných výsledkov. Stal sa trénerom Slovenska a v roku 2004 mužstvo viedol na majstrovstvách sveta do 19 rokov vo Švajčiarsku.

Napísal a vydal dve športové publikácie a rôzne tréningové skriptá. V roku 2006 slovenskú prvotinu zameranú na tréningovú metodiku a prípravu pre všetky kategórie florbalu určenú pre trénerov, hráčov a učiteľov. Druhú publikáciu v roku 2014 „Hokej v Žiline“, ktorá obsahuje začiatky hokeja v Žiline, teda od roku 1925, jeho činnosť, úspechy, ale i pády, až do roku 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Hokeju, svojej veľkej láske po rodine, venoval celý svoj život. Neľutoval ani jednu chvíľu, ktorú obetoval v prospech rozvoja hokeja. Za svoju dlhoročnú činnosť obdržal mnohé vyznamenania od Slovenského hokejového zväzu, od Slovenského olympijského výboru, ako i ocenenie výnimočnej osobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Ocenenému blahoželáme v mene hokejovej rodiny, ale tiež i v mene Olympijského klubu Žilina a želáme mu ešte veľa zdravia a úsilia, aby i naďalej pokračoval vo svojich aktivitách v etickom kolégiu MsHK Žilina.

Autor: Juraj Straka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne
  2. Ikonické hororové postavy, ktoré ťa budú strašiť tento Halloween
  3. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie
  4. Live: Známe mená aj objavy. Ktoré firmy získajú cenu FéliX 2025?
  5. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov
  6. Elektrifikujte svoj biznis! Ukážeme vám, ako na to
  7. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt
  8. Zážitkový víkend. Biela noc priniesla aj prémiovú pivnú zónu
  1. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne
  2. Ikonické hororové postavy, ktoré ťa budú strašiť tento Halloween
  3. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie
  4. Live: Známe mená aj objavy. Ktoré firmy získajú cenu FéliX 2025?
  5. Elektrifikujte svoj biznis! Ukážeme vám, ako na to
  6. Na ako dlho majú mladí Slováci nasporené peniaze?
  7. Ako zistíte, že máte v tele zápal
  8. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov
  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov 14 527
  2. Kto nás naozaj zadlžil a prečo Slovákom siahajú na výplaty? 5 951
  3. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia 4 853
  4. V ich džemoch je viac vitamínov ako v domácich 4 538
  5. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať 4 413
  6. Live: Známe mená aj objavy. Ktoré firmy získajú cenu FéliX 2025? 3 824
  7. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta 3 178
  8. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú. 2 802
  1. Jozef Mačo: Malý Slivník – fraška pokračuje, desegregovaní žiaci sedia doma
  2. Martin Šuraba: Košická električka #2
  3. Juraj Sališ: Fico pojedá zdanené Nachos a škerí sa
  4. Ján Valchár: Prvá krajina, ktorá splní green deal (aľkogóliky gďe?)
  5. Človek v ohrození: Libanon: keď je elektrina luxusom
  6. Jana Reková: Malé tornádo v knižnici
  7. Věra Tepličková: Kde zarába vlastná hlava, tam sa v teple dobre spáva
  8. Dada Vozáriková: Podarí sa nám už konečne v Írsku kempovať v prírode? (+ video)
  1. Ján Valchár: Fantastické správy z Ukrajiny (a Ruska, hahaha!) 22 757
  2. Radoslav Záhumenský: Tento hrad je len hodinu od Bratislavy a patrí medzi najkrajšie zrúcaniny Slovenska! 🏰 16 921
  3. Anna Brawne: Martinka Vzácna, vašim jediným úspechom je, že tá kultúra napriek vám stále žije! 11 343
  4. Elena Antalová: Do Šaštína kolenačky, ale pohár vody Mikloškovi..? 7 815
  5. Ján Valchár: Ukrajinská vojna sa presunula na Sibír 7 594
  6. Ján Valchár: Ideme budovať humanitárne centrum v Rusku!!! 4 779
  7. Ján Valchár: Nestačilo Stačilo a Konečná Konečnej (Grad pošól na***!) 3 983
  8. Dušan Koniar: Kam by chcel, tam ho nepozvú. Kam áno, tam nejde 3 372
  1. Věra Tepličková: Kde zarába vlastná hlava, tam sa v teple dobre spáva
  2. Věra Tepličková: O ne/spravodlivosti alebo Keď Cintulovia rastú ako huby po daždi
  3. Marcel Rebro: Volám sa Marcel, dnes mám 57 rokov a k narodeninám si želám mier!
  4. Radko Mačuha: Robert Fico sa stáva premiérom záhrobia.
  5. Věra Tepličková: Zvrat to ozaj nečakaný, Oskar je vraj uprataný
  6. Anna Brawne: Martinka Vzácna, vašim jediným úspechom je, že tá kultúra napriek vám stále žije!
  7. Roman Kebísek: Vincent van Gogh kreslil steblami trstiny, ktoré sám zbieral a orezával
  8. Věra Tepličková: Keď vo filme hasiči, skĺznu dole po tyči,
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu