Basketbalisti začali nadstavbu víťazne

Baskebalová nadstavba o 1. - 8. miesto mala na programe úvodný zápas.

Mužstvo MBK ŽU Žilina.(Zdroj: ARCHÍV)

MBK ŽU Žilina – Baník Cígeľ Prievidza 96:85 (16:19, 43:44, 73:65)

Body Žiliny: Merešš 21, Futo 19 (5 trojok), Rožánek 19 (2), Podhorský 18, Moravčík 9 (2), Piták 8, Biňovský 2. Za Prievidzu najviac Ridzoň 28, Mäsiar 21. Trestné hody: 26/17 (65%) – 32/21 (65%). Fauly: 23 – 26. Päť faulov: 31. min. Biňovský, 39.min. Szalay. Trojky: 9 – 8. Rozhodcovia: Hollander, Szibilla, Matejka. 100 divákov. Štvrtiny: 16:19, 27:25, 30:21, 23:20.

Oba vzájomné súboje v základnej časti súťaže boli divácky príťažlivé a po dramatickom priebehu ich vyhrali Žilinčania (83:68 a 68:61). Rovnaké konštatovanie platí i pre tretí duel, prvý v nadstavbe o 1.-8. miesto.

V prvom polčase mali miernu prevahu hostia, hrali jednoducho a rýchlo, prakticky stále si udržiavali niekoľkobodový náskok, presne zakončovali najmä dvojicou Ridzoň (19 b), Mäsiar (11 b). Domáci tím síce nehral horšie, doplácal ale na stratené lopty v postupnom útoku, po ktorých nasledovali spravidla rýchle kontry súpera. Chyby však hráči eliminovali nasadením a bojovnosťou v obrane, v útoku to postupne začalo „padať“ Mereššovi, Futovi (v 1. polčase tri trojky) i Rožánkovi a mužstvo tak stále udržiavalo s baníkmi číselný kontakt, či minimálne bodové manko. Po prestávke sa karta obrátila, réžiu zápasu zobrali do rúk a diktovali tempo Žilinčania – v 24. min. viedli 55:51, o dve minúty neskôr 60:54, na konci tretej štvrtiny 73:65. Diváci sa mali na čo pozerať, oba tímy hrali rýchlo, dôrazne, na oboch stranách za 10 minút padli po štyri trojky, hráči sa nemýlili pri trestných hodoch ...

V záverečnom dejstve súboj dramaticky gradoval. Baníci minišnúrou 5:0 rýchlo znížili na 73:70, ale MBK ŽU ich do 35.minúty udržal na päťbodový dištanc, Nasledoval sedembodový úder Prievidze v priebehu dvoch minút, domáci tím po trojke Hupku naraz prehrával 82:84! Prehru, či prípadnú drámu však vzápätí odvrátil, v desaťbodovej šnúre boli kľúčové body Podhorského (na 85:84), Futa (trojka na 88:84), Merešša a opäť Podhorského (92:84). V celom zápase vynikol pod oboma košmi Piták, pochvalu si zaslúži celý tím.

Tréner Prievidze J. Beránek bol po zápase nespokojný s výkonom rozhodcov: „Čo sa týka taktiky, tú sme dodržali, vychádzala nám, žiaľ, poškodili nás rozhodcovia, vždy vo chvíľach, keď sa lámal zápas“.

Domáci tréner J. Bučák rozhodcov nespomenul, hoci tiež mohol mať k niektorým verdiktom výhrady: „V zápase bolo najmä v prvej polovici na oboch stranách veľa nepresností, ale priebehom sa divákom musel páčiť. Pričinili sa o to obe mužstvá, hrali bojovne, s nasadením, s výnimkou úvodných desať minút mali aj slušnú streľbu spod koša i z diaľky. V prvej štvrtine sme nehrali dobre, ale potom náš výkon gradoval a som presvedčený, že sme vyhrali zaslúžene.“

1. liga pokračuje už túto sobotu a nedeľu 2. a 3. kolom. MBK ŽU Žilina cestuje za súpermi, v sobotu hrá v Lučenci, v nedeľu v Košiciach. V základnej časti súťaže nad Lučencom i Košicami doma vyhral (86:77, resp. 83:80), vonku prehral (v Lučenci 74:81, v Košiciach 80:94).