REGIÓN. „Počas tuhých zím prikrmovanie vtákom určite pomôže. Ale prežili by to aj bez nás. Netreba to preháňať,“ povedal Metod Macek zo Záchrannej stanice Zázrivá.
Na Slovensku ostávajú zimovať najmä zrnožravé vtáky. Prikrmujú sa semienkami. „Chlieb, slané výrobky, koláče a ani slanina, tá bola kedysi obľúbená, vtákom do kŕmidla nepatria. Tým by sme im len uškodili. Najlepšou voľbou sú semienka slnečnice. Predávajú sa však aj kompletné zväzky kvalitných krmív."
Krmivo pre vtáky môžeme umiestniť na zem alebo odpílený peň. Najvhodnejšie sú kŕmidlá so strieškou, ktorá chráni nielen krmivo, ale aj vtáky. Umiestniť ho treba vyššie nad zemou, aby sa k nemu nedostali mačky a iní predátori. „Ideálne je dať ho niekde do záhrady alebo sadu, kde sú stromy. Takto majú vtáky možnosť prirodzeného úkrytu a v prípade nebezpečenstva sa môžu schovať.“
Kŕmidlo počas zimy nepotrebuje v podstate žiadnu údržbu. „Mráz ho dezinfikuje. Dbať treba však na to, aby do neho nezatekalo. Semienka, ktoré sú tam, by mohli vplyvom vlhkosti plesnivieť. Ich požitie by vtákom mohlo spôsobiť žalúdočné problémy i uhynutie."
Prikrmovanie vtáctva v zimnom období má aj ekovýchovný charakter. Materské i základné školy, preto vedú deti k starostlivosti o vtáky. „Na dvore máme pomerne pestré zastúpenie druhov vtákov. Na vysokom smrekovci opadavom majú hniezdo straky. Pod tujami sídlia drozdy, v chvojkách smreku sa skrývajú sýkorky. Na návštevu prilietajú aj vrany. Deti pravidelne napĺňajú kŕmidlo rôznymi semienkami.
Okrem toho v edukačných aktivitách zhotovujú zvončeky určené pre vtáčiky a to tak, že do téglika z jogurtu nasypú rôzne semienka, zalejú to roztopeným tukom a po vychladnutí zavesia na konáriky po celom areáli MŠ. Deti ich s radosťou sledujú a tešia sa, keď ich vidia,“ povedala Soňa Kozoková, učiteľka z Materskej školy Janka Borodáča.
Na vtáctvo v zimnom období nezabúdajú ani na Lietavskom hrade.
„Zdobenie vianočného stromčeka na hrade je nepravidelnou tradíciou nášho Združenia na záchranu Lietavského hradu. A prečo na ňom visia dobroty pre vtáčiky? Chceli sme prírodné ozdoby a dať darček zvieratkám z okolia,“ povedala Olga Guttenová, členka Združenia na záchranu Lietavského hradu.