ŽILINA. V Ríme pred pár rokmi vyhlásili vojnu ľuďom, ktorí odhadzujú či lepia žuvačky. Ničia dokonca významné pamiatky a mesto na ich odstránenie dáva neuveriteľných 5,5 milióna eur.
V Ríme pokuta 50 eur
Rozhodli sa preto neporiadnych ľudí potrestať. Miestne úrady odhadli, že zoškrabnutie jednej žuvačky stojí okolo jedného eura. Ak pristihne niekoho polícia, tak mu hrozí pokuta 50 eur. Niekde sú ešte prísnejší. Napríklad v Singapure za tento prehrešok hrozí väzenie. U nás je pokuta za odhodenie žuvačky 33 eur. Aj napriek tomu sú námestia a iné verejné priestranstvá doslova žuvačkami zalepené.
Čistenie je náročné
V Žiline to nie je inak. Aj tu má radnica so žuvačkami problém. „Odstraňujeme ich v rámci bežného strojného čistenia. Čistíme ich zametacími strojmi,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba. Špeciálne zamerané akcie na tieto činnosti mesto ale neorganizujeme. „Radi by sme apelovali na ľudí, aby sa podobného správania vyvarovali, pretože to spôsobuje znečistenie nášho mesta. A s odstraňovaním sú veľké problémy.“ Ak mestský policajt zistí, že niekto odhodil žuvačku na zem, môže dať pokutu na mieste. „Odstraňujeme ich niekoľkokrát ročne, tak ako každý odpad, napríklad ohorky z cigariet.“ Žuvačiek je najviac v okolí prevádzok s rýchlym občerstvením na Hlinkovom námestí. Ručné čistenie v centrálnej mestskej zóne stojí 4,69 eura na hodinu a strojné čistenie 0,01 eura za meter štvorcový. „Do konca októbra nás ručné čistenie stálo 41 486,12 eur. Vykonáva ho firma RAKI,“ dodal.
Žuvačky sú aj v MHD
Lepkavá hmota je problémom aj v mestskej hromadnej doprave. „Nalepené a odhodené žuvačky je naozaj téma, ktorá trápi všetkých prepravcov a dopravcov v každom meste a celosvetovo. Vo vozidlách MDH v Žiline môžeme nalepené žuvačky nájsť najčastejšie na zemi, ale v menšej miere aj pod sedačkami a na bočných častiach sedačiek,“ povedal riaditeľ dopravného podniku Ján Barienčík. V tomto prípade nepomôže ani ostražitosť vodiča, keďže ich väčšinou odhodia v zadnej časti vozidiel, kam nedovidí. „Odstraňujeme ich len veľmi ťažko. Pomáhame si chemickými rozpúšťadlami alebo špachtľou.“ Upratovacia firma ich v autobusoch a trolejbusoch odstráni 10 až 20 kusov pri každom čistení, pričom vozidlá sú čistené každý deň. Ak vodič náhodou uvidí cestujúceho, ako zahodí alebo prilepí žuvačku, môže ho slušne požiadať, aby ju zdvihol a po vystúpení z vozidla ju vyhodil do odpadkového koša. „Vodič môže použiť aj postup, ktorý je súčasťou prepravného poriadku, a to vylúčenie cestujúceho z prepravy.“
Žuvačky sú aj pri dlhších trasách
Aj v SAD sa bežne so žuvačkami stretávajú, či už v autobusoch, alebo na námestiach. „Žuvačky sa sem-tam objavia aj v autobuse. Odstraňujú ich priebežne počas upratovania autobusov," povedala Ivana Strelcová, hovorkyňa SAD Žilina. Odstraňujú ich bežnými čistiacimi prostriedkami a škrabkou. „Ak by cestujúci objavil v autobuse nalepenú žuvačku, tak to treba nahlásiť vodičovi, ktorý ju počas prestávky odstráni alebo nahlási, aby bola časť sedačky, okna, podlahy alebo steny vyčistená upratovacou službou."