TERCHOVÁ. Terchovčania by radi videli na zozname UNESCO aj konský vozový sprievod. Divácky atraktívny sprievod hrdých krojovaných furmanov a muzikantov, ktorí hrajú vo vozoch je neodmysliteľnou súčasťou záverečného dňa terchovského folklórneho festivalu už od roku 1968.
„Je unikátny, živý, nadčasový a multigeneračný. Má preto veľkú šancu stať sa prvkom chráneným UNESCO. Ale ešte nejaký čas to potrvá, kým celý projekt pripravíme a budeme sa môcť uchádzať o zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru,“ povedal šéfdramaturg festivalu Jánošíkove dni a spoluiniciátor zápisu Terchovskej muziky do zoznamu UNESCO Peter Cabadaj, ktorý verí v úspech aj preto, že Čechom sa podarilo do zoznamu UNESCO zapísať Fašiangové sprievody s maskami na Hlinecku či ľudovú slávnosť zo Slovácka a Hanej Jazda kráľov.
Okrem prestíže zápis do zoznamu UNESCO zvyšuje podľa Cabadaja aj záujem divákov a prináša bonus v podobe nových sponzorov. Terchovčania začiatkom decembra oslávili len rok od zápisu Terchovskej muziky do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO a podľa Cabadaja je už teraz o Terchovskú muziku väčší záujem ako vlani. „Otvorilo jej to dvere do sveta. Už v prvý rok od zápisu dostala o polovicu viac pozvánok na festivaly do zahraničia. A väčší záujem je aj zo strany účinkujúcich, ktorí majú svoje prvky tiež v UNESCO. Chcú prísť vystupovať do Terchovej,“ povedal Cabadaj a pokračoval, že do budúcna očakávajú aj viac finančných partnerov. „Je to taký nepísaný bonus pre prvok zapísaný v UNESCO. Oveľa jednoduchšie sa zháňajú sponzori, ale je to beh na dlhé trate.“ Cabadaj sa nebojí ani o budúcnosť Terchovskej muziky. „Medzi mladými je o Terchovskú muziku obrovský záujem. Až 70 percent školopovinných detí v Terchovej chodí do folklórnych súborov, to je obrovský potenciál do budúcna.“