ŽILINA. Skauti priniesli v sobotu 20. decembra do katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline Betlehemské svetlo. Biskup Tomáš Galis ho odovzdal ďalším, aby sa toto svetlo dobra a pokoja šírilo, informoval hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík.
Na pobožnosti odovzdania betlehemského svetla sa zúčastnili zástupcovia významných kultúrnych a spoločenských inštitúcií, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, rektorka Žilinskej univerzity Tatiana Čorejová i zástupcovia školstva, polície, sociálnych domovov služieb a cirkevných organizácií. Prítomní sa podľa hovorcu pri neformálnej diskusii zhodli, že je dôležité sa navzájom povzbudiť pri plnení svojich náročných povinností.
Bohatá história
História Betlehemského svetla siaha do 12. storočia. V tom čase turecké kmene Seldžukov okupovali územia, v ktorých sa narodil, žil a umrel Ježiš Kristus. Kresťanom tak znemožnili tieto posvätné miesta navštevovať. Preto rytieri zorganizovali na výzvu pápeža Urbana II. križiacku výpravu do Palestíny. Oslobodili v prvom rade Betlehem, kde sa Ježiš narodil, a taktiež Jeruzalem, kde umrel. Jeden mladý križiak sa v tom čase zaprisahal, že keď sa vráti, donesie do svojho rodného mesta Florencie plamienok ohňa z betlehemskej baziliky. Po troch rokoch, tesne pred Vianocami roku 1099, dorazili otrhaní mládenci do Florencie. Na ich čele stál jeden, ktorý niesol zapálenú sviecu.
Jej plameň bol zapálený až v ďalekom Betleheme a tento mládenec ho niesol nie vždy v dobrých podmienkach, aby tak splnil svoj sľub. Sviecu umiestnili v kostole, odkiaľ si potom svetlo odpaľovali ostatní obyvatelia. V stredoveku to bol prvý a posledný plameň z Kristovho rodiska.
Tradíciu založili Rakúšania
Novodobú históriu Betlehemského svetla píšeme od roku 1986. Tradíciu roznášať plamienok založili Rakúšania. Pred Vianocami poslali do Betlehema lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a prinieslo ho späť do Linzu. Tam sa ho ujali miestni skauti, ktorí ho začali roznášať do ostatných častí Rakúska. Po roku 1989, keď padli totalitné režimy v Európe, sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom, vrátane Slovenska. Skauti u nás roznášajú svetielko už od roku 1990 a tvoria tak súčasť štafety, ktorou Betlehemské svetlo putuje z Rakúska do Poľska. V súčasnosti sa tradícia Betlehemského svetla šíri aj do ostatných častí sveta, mimo európsky kontinent.