Keď vás hlina v zime zohreje

Ing. Michal Gottwald a Ing. René Krivošík z Výskumného centra Žilinskej univerzity v Žiline získali vo finále súťaže Startup Awards prvé miesto a prestížne ocenenie Startup Awards 2014, označované aj ako startup Oscar, v kategórii Science.

Ing. Michal Gottwald s ocenením.Ing. Michal Gottwald s ocenením. (Zdroj: ŽU)

Podujatie sa uskutočnilo v piatok 28. novembra v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.
Výskumníci zaujali porotu zemným akumulátorom tepla, ktorý funguje ako energetická banka pre celý dom. Zariadenie šetrí peniaze aj životné prostredie. Inšpiráciou pre jeho vznik boli i takmer zabudnuté zemľanky a alternatívni stavitelia hlinou obsypaných akumulačných domov. Na jeho realizáciu postačuje hlina a čím je zemný akumulátor starší, tým disponuje lepšími energetickými vlastnosťami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Akumulátor je riadená zemná masa

„Akumulátor tepla je jednoducho masa hliny, ktorú nepremiestňujeme. Len je nutné ho izolačne oddeliť od okolitého prostredia (zeminy) kvôli obmedzeniu vodivosti a atmosférickým vplyvom. Následne dotujeme túto masu teplom cez špeciálne výmenníky, pričom aktuálne vyvíjame niekoľko typov týchto výmenníkov. Rovnakým výmenníkom sa potom teplo čerpá do domu. Nie sú tam žiadne pohyblivé súčasti, jediná pohyblivá súčasť je obyčajné obehové čerpadlo,“ vysvetľuje Michal Gottwald. Hovorí, že tento projekt sa odpichol od ich ďalšieho výskumu zameraného na energetickú spotrebu domov, ktorým sa dlho zaoberajú.
„Rozmýšľali sme, ako postaviť taký dom, ktorý je nezávislý od sieťových prípojok energií pre kúrenie a ohrev teplej vody. Aby to bolo lacné, rýchle a bez potreby závratných investícií do technológie. Postupne sme sa zamerali na vylepšenie systémov, ktoré akumulujú teplo do pevných materiálov, konkrétne do hliny, ktorú nie je nutné prevážať, ale máme iba obrovské množstvo priamo pod domom,“ rozpráva jeho kolega René Krivošík.
„V lete, keď je slnka najviac, potrebujeme energie najmenej. V domácnostiach sa veľmi nesvieti, ani nekúri. Stačí len ohrev vody. Chceli sme teda slnko z leta „uskladniť“ na zimu. Súbežne s otázkou, ako teplo z leta dostať do zimy, sme sa držali myšlienky udržať náklady na akceptovateľnej úrovni. Sústredili sme sa teda na lacné a čo najobsiahlejšie tepelné oddelenie uľahnutej zemnej masy a na zvýšenie účinnosti výmenníkov. Momentálne pracujeme na otázkach spojených s deformačnými dopadmi samotného nahrievania,“ dodáva a Michal Gottwald ho dopĺňa, že mali rôzne alternatívne zdroje informácií o hlinou obsypaných akumulačných domoch. Preto si začali hlinu všímať ako prostredie, v ktorom možno ukladať mnoho tepla vďaka jej neobmedzenej mase a zároveň s dobrým potenciálom ho energeticky vymedziť.
„Akumulácia do povrchových materiálov existuje, ale je potrebné premiestňovať samotné akumulačné médium. Sú rôzne nádrže, rôzne sypané telesá. Do toho by som zaradil aj zemné kolektory, kde sa vykopáva väčšina akumulačnej hmoty, uložia sa tam hadicové výmenníky a potom sa zasypú, to riešenie je ale relatívne drahé pre užívateľa,“ vysvetľuje.
Dosiahnutý úspech zhodnotil aj riaditeľ Výskumného centra Žilinskej univerzity v Žiline doc. Ing. Branislav Hadzima, PhD.:
„Výsledok, ktorý dosiahli, nie je len tvrdou vedou - základným výskumom. Aplikovaním inovatívneho prístupu bol dosiahnutý potrebný efekt pre konkrétne použitie v praxi. Úspech našich zamestnancov nám ukázal správnosť rozhodnutia vytvoriť podmienky pre úzku spoluprácu ľudí z akademického prostredia a ľudí z priemyselnej praxe. Páni Gottwald a Krivošík k nám prišli z prostredia praxe a my sme sa im snažili vytvoriť prostredie pre rozvoj ich nápadov vyplývajúcich z problémov, s ktorými sa každodenne stretávali.“

SkryťVypnúť reklamu

Ing. Michal Gottwald a Ing. René Krivošík

Prvotná nedôvera bola neopodstatnená

Podľa Reného Krivošíka je tento úspech čiastočne aj zadosťučinením. „Keď si spomeniem, ako sme pred pár rokmi začínali pracovať na myšlienke zemného akumulátora, častokrát sme sa stretávali s určitým skepticizmom, resp. spochybňovaním nami navrhovaného riešenia zo strany odborníkov, ako aj laickej verejnosti.
Aj táto skutočnosť bola jedným z dôležitých podnetov, aby sme naše úsilie spojili s Výskumným centrom ŽU v Žiline, ktoré disponuje odborníkmi s dlhoročnými skúsenosťami v problematike zabezpečovania energetickej efektívnosti budov a hľadania alternatívnych zdrojov energie. Týmto partnerstvom s akademickým sektorom sme sa snažili zároveň dokázať, že spoločným úsilím je možné dosiahnuť výsledky vo forme produktov alebo inovácií, ktoré disponujú prvkami funkčnosti a majú jasný trhový potenciál.“
Využitie zemného akumulátora v komerčnej oblasti si vedia predstaviť aj obaja výskumníci. „Boli by sme radi, keby sme dokázali ponúknuť riešenie, ktoré by predstavovalo cenovo dostupnú alternatívu klasickým tepelným čerpadlám,“ dodal Gottwald. Je možné, že o pár rokov pribudnú ľudia, ktorých keď sa opýtate, čím idú vykurovať svoje domy, odpovedia práve zemným akumulátorom tepla vyvinutým na Žilinskej univerzite v Žiline.
Podobný projekt vykurovania, aj keď v rádovo väčších rozmerov, je evidovaný v Kanade, kde sa princíp zemného akumulátora tepla využíva pri pokrytí energetickej potreby menšej obce s počtom 52 domov. Problémom je, že toto riešenie však nie je aplikovateľné na individuálnu výstavbu, ktorá je typická práve pre slovenský stavebný trh. Tu je možné práve vyzdvihnúť riešenie žilinských výskumníkov, ktoré je určené primárne pre individuálnu klientelu zamýšľajúcu využitie alternatívneho zdroja vykurovania pre svoje potreby.
Výskumníci vyrátali aj orientačnú úsporu nákladov na vykurovanie v rodinnom dome s rozlohou 200 metrov štvorcových v horizonte 30 rokov.
Pri konvenčnom spôsobe vykurovania sa pohybujú náklady na investície a prevádzku na úrovni približne 68-tisíc eur. Náklady na systém, ktorého myšlienka skrsla na pôde Žilinskej univerzity, vychádzajú od 10 do 15-tisíc eur počas 30-tich rokov.

SkryťVypnúť reklamu


Všetci ocenení.

Výskumné centrum ŽU v Žiline

Výskumné centrum ŽU v Žiline od svojho vzniku v roku 2013 vyvíja aktivity v oblastiach aplikovaného výskumu v priemyselnej praxi, ako aj v oblastiach bežného občianskeho života.
Jeho poslaním je pôsobiť ako regionálne centrum aplikovaného výskumu a vytvoriť prostredie podporujúce akceleráciu a integráciu inovačných a výskumných aktivít pracovísk Žilinskej univerzity, rýchlu implementáciu a komercializáciu výsledkov výskumu, čo prispeje k zvyšovaniu konkurencieschopnosti ekonomiky regiónu Žilinského samosprávneho kraja, SR a euroregiónu Beskydy, znižovaniu regionálnych rozdielov, vzniku nových inovatívnych malých a stredných podnikov typu spinn-off, tvorbe nových pracovných miest vo vede a výskume, predovšetkým pre mladých výskumníkov a postdoktorandov a k zlepšeniu podmienok vzdelávacieho procesu na ŽU v Žiline.
Výskumné centrum Žilinskej univerzity v Žiline vzniklo s podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a samotnej Žilinskej univerzity v Žiline prostredníctvom projektu s ITMS 26220220183.
Počas krátkeho obdobia jeho existencie sa podarilo uskutočniť niekoľko významných aktivít. Zamestnanci vyvíjajú a testujú bezkontaktné systémy monitorovania fyzikálnych vlastností (teplota, vlhkosť...) v skladoch s organickými hmotami ako drevoštiepka, slama, obilie s cieľom zvýšenia bezpečnosti a predchádzaniu strát spôsobených požiarmi a iným znehodnocovaním uskladnenej hmoty. Zároveň boli vytvorené a úžitkovým vzorom chránené prototypy senzorov pre stanovenie deformácií betónu a asfaltu, určené na monitorovanie dopravných ciest a následné zvýšenie bezpečnosti v doprave.
Z hľadiska výskumu možno spomenúť spoluprácu pri rekonštrukcii a hodnotení materiálových vlastností najstaršieho prevádzkyschopného železobetónového mosta na bývalom území Rakúsko-Uhorska v Krásne nad Kysucou.
Zatiaľ najvýznamnejším úspechom je víťazstvo Ing. Gottwalda a Ing. Krivošíka v súťaži Startup Awards 2014.
Z ďalších aktivít možno spomenúť konferenciu RESEARCH FORUM 2014, súťaž RESEARCH STAR či iniciovanie založenia celoslovenskej Asociácie univerzitných vedeckých parkov a výskumných centier.
Všetky aktivity Výskumného centra Žilinskej univerzity v Žiline smerujú k naplneniu ambície realizovať výskum pre ľudí.

Viac informácií na www.vyskumnecentrum.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 312
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 039
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 084
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 909
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 898
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 616
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 489
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 148
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 087
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 899
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 320
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 613
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 649
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 905
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 148
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 087
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 899
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 320
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 613
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 856
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 649
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 905
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu