Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Keď vás hlina v zime zohreje

Ing. Michal Gottwald a Ing. René Krivošík z Výskumného centra Žilinskej univerzity v Žiline získali vo finále súťaže Startup Awards prvé miesto a prestížne ocenenie Startup Awards 2014, označované aj ako startup Oscar, v kategórii Science.

Ing. Michal Gottwald s ocenením.Ing. Michal Gottwald s ocenením. (Zdroj: ŽU)

Podujatie sa uskutočnilo v piatok 28. novembra v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.
Výskumníci zaujali porotu zemným akumulátorom tepla, ktorý funguje ako energetická banka pre celý dom. Zariadenie šetrí peniaze aj životné prostredie. Inšpiráciou pre jeho vznik boli i takmer zabudnuté zemľanky a alternatívni stavitelia hlinou obsypaných akumulačných domov. Na jeho realizáciu postačuje hlina a čím je zemný akumulátor starší, tým disponuje lepšími energetickými vlastnosťami.

Skryť Vypnúť reklamu

Akumulátor je riadená zemná masa

„Akumulátor tepla je jednoducho masa hliny, ktorú nepremiestňujeme. Len je nutné ho izolačne oddeliť od okolitého prostredia (zeminy) kvôli obmedzeniu vodivosti a atmosférickým vplyvom. Následne dotujeme túto masu teplom cez špeciálne výmenníky, pričom aktuálne vyvíjame niekoľko typov týchto výmenníkov. Rovnakým výmenníkom sa potom teplo čerpá do domu. Nie sú tam žiadne pohyblivé súčasti, jediná pohyblivá súčasť je obyčajné obehové čerpadlo,“ vysvetľuje Michal Gottwald. Hovorí, že tento projekt sa odpichol od ich ďalšieho výskumu zameraného na energetickú spotrebu domov, ktorým sa dlho zaoberajú.
„Rozmýšľali sme, ako postaviť taký dom, ktorý je nezávislý od sieťových prípojok energií pre kúrenie a ohrev teplej vody. Aby to bolo lacné, rýchle a bez potreby závratných investícií do technológie. Postupne sme sa zamerali na vylepšenie systémov, ktoré akumulujú teplo do pevných materiálov, konkrétne do hliny, ktorú nie je nutné prevážať, ale máme iba obrovské množstvo priamo pod domom,“ rozpráva jeho kolega René Krivošík.
„V lete, keď je slnka najviac, potrebujeme energie najmenej. V domácnostiach sa veľmi nesvieti, ani nekúri. Stačí len ohrev vody. Chceli sme teda slnko z leta „uskladniť“ na zimu. Súbežne s otázkou, ako teplo z leta dostať do zimy, sme sa držali myšlienky udržať náklady na akceptovateľnej úrovni. Sústredili sme sa teda na lacné a čo najobsiahlejšie tepelné oddelenie uľahnutej zemnej masy a na zvýšenie účinnosti výmenníkov. Momentálne pracujeme na otázkach spojených s deformačnými dopadmi samotného nahrievania,“ dodáva a Michal Gottwald ho dopĺňa, že mali rôzne alternatívne zdroje informácií o hlinou obsypaných akumulačných domoch. Preto si začali hlinu všímať ako prostredie, v ktorom možno ukladať mnoho tepla vďaka jej neobmedzenej mase a zároveň s dobrým potenciálom ho energeticky vymedziť.
„Akumulácia do povrchových materiálov existuje, ale je potrebné premiestňovať samotné akumulačné médium. Sú rôzne nádrže, rôzne sypané telesá. Do toho by som zaradil aj zemné kolektory, kde sa vykopáva väčšina akumulačnej hmoty, uložia sa tam hadicové výmenníky a potom sa zasypú, to riešenie je ale relatívne drahé pre užívateľa,“ vysvetľuje.
Dosiahnutý úspech zhodnotil aj riaditeľ Výskumného centra Žilinskej univerzity v Žiline doc. Ing. Branislav Hadzima, PhD.:
„Výsledok, ktorý dosiahli, nie je len tvrdou vedou - základným výskumom. Aplikovaním inovatívneho prístupu bol dosiahnutý potrebný efekt pre konkrétne použitie v praxi. Úspech našich zamestnancov nám ukázal správnosť rozhodnutia vytvoriť podmienky pre úzku spoluprácu ľudí z akademického prostredia a ľudí z priemyselnej praxe. Páni Gottwald a Krivošík k nám prišli z prostredia praxe a my sme sa im snažili vytvoriť prostredie pre rozvoj ich nápadov vyplývajúcich z problémov, s ktorými sa každodenne stretávali.“

Skryť Vypnúť reklamu

Ing. Michal Gottwald a Ing. René Krivošík

Prvotná nedôvera bola neopodstatnená

Podľa Reného Krivošíka je tento úspech čiastočne aj zadosťučinením. „Keď si spomeniem, ako sme pred pár rokmi začínali pracovať na myšlienke zemného akumulátora, častokrát sme sa stretávali s určitým skepticizmom, resp. spochybňovaním nami navrhovaného riešenia zo strany odborníkov, ako aj laickej verejnosti.
Aj táto skutočnosť bola jedným z dôležitých podnetov, aby sme naše úsilie spojili s Výskumným centrom ŽU v Žiline, ktoré disponuje odborníkmi s dlhoročnými skúsenosťami v problematike zabezpečovania energetickej efektívnosti budov a hľadania alternatívnych zdrojov energie. Týmto partnerstvom s akademickým sektorom sme sa snažili zároveň dokázať, že spoločným úsilím je možné dosiahnuť výsledky vo forme produktov alebo inovácií, ktoré disponujú prvkami funkčnosti a majú jasný trhový potenciál.“
Využitie zemného akumulátora v komerčnej oblasti si vedia predstaviť aj obaja výskumníci. „Boli by sme radi, keby sme dokázali ponúknuť riešenie, ktoré by predstavovalo cenovo dostupnú alternatívu klasickým tepelným čerpadlám,“ dodal Gottwald. Je možné, že o pár rokov pribudnú ľudia, ktorých keď sa opýtate, čím idú vykurovať svoje domy, odpovedia práve zemným akumulátorom tepla vyvinutým na Žilinskej univerzite v Žiline.
Podobný projekt vykurovania, aj keď v rádovo väčších rozmerov, je evidovaný v Kanade, kde sa princíp zemného akumulátora tepla využíva pri pokrytí energetickej potreby menšej obce s počtom 52 domov. Problémom je, že toto riešenie však nie je aplikovateľné na individuálnu výstavbu, ktorá je typická práve pre slovenský stavebný trh. Tu je možné práve vyzdvihnúť riešenie žilinských výskumníkov, ktoré je určené primárne pre individuálnu klientelu zamýšľajúcu využitie alternatívneho zdroja vykurovania pre svoje potreby.
Výskumníci vyrátali aj orientačnú úsporu nákladov na vykurovanie v rodinnom dome s rozlohou 200 metrov štvorcových v horizonte 30 rokov.
Pri konvenčnom spôsobe vykurovania sa pohybujú náklady na investície a prevádzku na úrovni približne 68-tisíc eur. Náklady na systém, ktorého myšlienka skrsla na pôde Žilinskej univerzity, vychádzajú od 10 do 15-tisíc eur počas 30-tich rokov.

Skryť Vypnúť reklamu


Všetci ocenení.

Výskumné centrum ŽU v Žiline

Výskumné centrum ŽU v Žiline od svojho vzniku v roku 2013 vyvíja aktivity v oblastiach aplikovaného výskumu v priemyselnej praxi, ako aj v oblastiach bežného občianskeho života.
Jeho poslaním je pôsobiť ako regionálne centrum aplikovaného výskumu a vytvoriť prostredie podporujúce akceleráciu a integráciu inovačných a výskumných aktivít pracovísk Žilinskej univerzity, rýchlu implementáciu a komercializáciu výsledkov výskumu, čo prispeje k zvyšovaniu konkurencieschopnosti ekonomiky regiónu Žilinského samosprávneho kraja, SR a euroregiónu Beskydy, znižovaniu regionálnych rozdielov, vzniku nových inovatívnych malých a stredných podnikov typu spinn-off, tvorbe nových pracovných miest vo vede a výskume, predovšetkým pre mladých výskumníkov a postdoktorandov a k zlepšeniu podmienok vzdelávacieho procesu na ŽU v Žiline.
Výskumné centrum Žilinskej univerzity v Žiline vzniklo s podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a samotnej Žilinskej univerzity v Žiline prostredníctvom projektu s ITMS 26220220183.
Počas krátkeho obdobia jeho existencie sa podarilo uskutočniť niekoľko významných aktivít. Zamestnanci vyvíjajú a testujú bezkontaktné systémy monitorovania fyzikálnych vlastností (teplota, vlhkosť...) v skladoch s organickými hmotami ako drevoštiepka, slama, obilie s cieľom zvýšenia bezpečnosti a predchádzaniu strát spôsobených požiarmi a iným znehodnocovaním uskladnenej hmoty. Zároveň boli vytvorené a úžitkovým vzorom chránené prototypy senzorov pre stanovenie deformácií betónu a asfaltu, určené na monitorovanie dopravných ciest a následné zvýšenie bezpečnosti v doprave.
Z hľadiska výskumu možno spomenúť spoluprácu pri rekonštrukcii a hodnotení materiálových vlastností najstaršieho prevádzkyschopného železobetónového mosta na bývalom území Rakúsko-Uhorska v Krásne nad Kysucou.
Zatiaľ najvýznamnejším úspechom je víťazstvo Ing. Gottwalda a Ing. Krivošíka v súťaži Startup Awards 2014.
Z ďalších aktivít možno spomenúť konferenciu RESEARCH FORUM 2014, súťaž RESEARCH STAR či iniciovanie založenia celoslovenskej Asociácie univerzitných vedeckých parkov a výskumných centier.
Všetky aktivity Výskumného centra Žilinskej univerzity v Žiline smerujú k naplneniu ambície realizovať výskum pre ľudí.

Viac informácií na www.vyskumnecentrum.sk

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 2. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 3. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 4. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 5. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 6. Spánok – základ pevných vzťahov
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 8. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 9. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 4. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 5. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 6. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 7. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 8. IVECO S-WAY NP: Vydajte sa cestou udržateľnosti
 9. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 10. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 585
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 786
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 091
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 728
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 647
 6. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 070
 7. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 025
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 930
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 546
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 544

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Po hradoch - 51 Kapušiansky hrad
 2. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať
 3. Marek Strapko: Toto sa stane, ak ustupujete primitivizmu
 4. Igor Múdry: Kľak
 5. Marek Mačuha: Viac technokracie do politiky
 6. Rudolf Pado: Keď je úradník človekom, chválime Medzilaborce
 7. Denis Jánošík: Október- mesiac úcty k starším
 8. Braňo Švec: Chyby sú fajn aj pri učení sa cudzích jazykov
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 18 219
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 364
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 929
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 677
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 498
 6. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 4 069
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 805
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Radoslav Lončík prekonal z penalty Jána Kasmana a pričinil sa o výhru Višňového nad Gbeľanmi 2:1.

Komentáre k zápasom 12. kola V. ligy.


8 h

Archeológovia odkryli viaceré nálezy z nádvoria kaštieľa i jeho okolia.


9 h
V zápase Bánová - Fiľakovo gól nepadol.

Komentáre k zápasom 12. kola III. a IV. ligy.


11 h
VakciZuzka v obci Maršová - Rašov

Väčšina pacientov, ktorí v súčasnosti plnia nemocnice, sú nezaočkovaní.


12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Zhrnuli sme pre vás všetkých 37 kysuckých samospráv. Ako je na tom tá vaša?


17. okt

Má stredne ťažký priebeh ochorenia, pozitívny výsledok testu má aj jeho manželka.


SITA 17 h

Obmedzenia sa týkajú hlavne neočkovaných.


18 h

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Po hradoch - 51 Kapušiansky hrad
 2. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať
 3. Marek Strapko: Toto sa stane, ak ustupujete primitivizmu
 4. Igor Múdry: Kľak
 5. Marek Mačuha: Viac technokracie do politiky
 6. Rudolf Pado: Keď je úradník človekom, chválime Medzilaborce
 7. Denis Jánošík: Október- mesiac úcty k starším
 8. Braňo Švec: Chyby sú fajn aj pri učení sa cudzích jazykov
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 18 219
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 364
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 929
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 677
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 498
 6. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 4 069
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 805
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu