Elektrotechnici sa o prácu neboja

Tromi piliermi štúdia na Elektrotechnickej fakulte Žilinskej univerzity sú solídnosť, korektnosť a pracovitosť. Významnú úlohu pri štúdiu zohráva tiež osobný prístup pedagógov k študentom. Je samozrejmé, keď ich prednášajúci oslovuje „pán kolega.“

Katedra mechatroniky a elektroniky.Katedra mechatroniky a elektroniky. (Zdroj: KME)

Absolventi elektrotechnickej fakulty sú v súčasnosti na trhu práce žiadaní. Pritom nezáleží, či študovali na katedre výkonových elektrotechnických systémov, katedre mechatroniky a elektroniky, alebo katedre merania a aplikovanej elektrotechniky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozdiel, v čom sa líši žilinská elektrotechnická fakulta od ostatných na Slovensku, zhrnul vedúci Katedry výkonových elektrotechnických systémov Žilinskej univerzity prof. Ing. Juraj Altus, PhD.

„My sme fakultu budovali na základoch prvotného určenia tejto školy, takže portfólio dopravy, telekomunikácií či zabezpečovacích zariadení nám zostalo, a to je naša jedinečnosť.“

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti na katedre výkonových elektrotechnických systémov pracuje oddelenie elektrických pohonov a elektrickej trakcie a oddelenie elektroenergetiky.

Katedra výkonových elektrotechnických systémov získala akreditáciu pre základný trojročný bakalársky stupeň v študijnom programe elektrotechnika, pre dvojročný inžiniersky stupeň v študijných programoch elektroenergetika a elektrické pohony. V rámci študijného programu elektrické pohony je možné absolvovať aj zameranie elektrická trakcia.

Na treťom stupni, doktorandskom štúdiu, ponúka katedra akreditované študijné programy elektroenergetika a silnoprúdová elektrotechnika. V rámci týchto odborov je možné študovať zamerania: elektroenergetika, elektrické pohony, elektrické stroje a prístroje, výkonová elektronika a elektrická trakcia.

SkryťVypnúť reklamu

Základným cieľom štúdia podľa študijných programov v odbore elektrotechnika je zabezpečiť výchovu odborníkov ovládajúcich princípy a metódy používané pri projektovaní zložitých elektrotechnických zariadení a systémov. Študijný odbor elektrotechnika zahŕňa tieto študijné programy. Elektroenergetika, kde má absolvent široké uplatnenie vo všetkých oblastiach elektroenergetiky, v projekčných a výskumných ústavoch a ďalších organizáciách správneho, výrobného, prevádzkového alebo opravárenského charakteru. A elektrické pohony.

Absolvent na základe získaných znalostí z riadenia a programovania je schopný analyzovať, navrhovať a realizovať konkrétne automatizované riadenie pomocou mikroprocesorov, digitálnych signálnych procesorov až po nadradené riadiace systémy. Katedra intenzívne spolupracuje aj s významnými firmami na Slovensku. Či už sú to Slovenské elektrárne, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, Stredoslovenská energetika a iné.

SkryťVypnúť reklamu

Významnú podporu katedre poskytla aj firma Freescale Semiconductor z ČR, ktorá sprístupnila katedre najnovšie technológie z oblasti digitálnych signálových procesorov. Na tejto báze mohla katedra žiadať o grantové výskumné projekty.

V súčasnosti katedra rozbieha projekt „Solar Flare“. Tento projekt má za cieľ navrhnúť ultra ľahký automobil na solárny pohon na súťaž solárnych automobilov „Solar Challenge“, ktorá sa uskutočňuje každý druhý rok v Austrálii a zapojiť ambicióznych študentov do výskumno-vývojových aktivít, aby získali praktické skúsenosti už počas štúdia.

Mechatronici sú profesiou 21. storočia

Katedra mechatroniky a elektroniky je univerzitné pracovisko, ktorého hlavnou úlohou je zabezpečovať výchovu kvalitných odborníkov v oblasti elektroniky, priemyselnej automatizácie, výkonových elektronických, mecha-tronických a automotívnych systémov.

Katedra zabezpečuje výučbu na všetkých troch stupňoch univerzitného štúdia. V bakalárskom stupni ponúka akreditovaný študijný odbor elektrotechnika - špecializácia mechatronické systémy, výkonové elektronické systémy, a v inžinierskom stupni akreditovaný študijný odbor výkonové elektronické systémy - špecializácie výkonová elektronika, mechatronické a automotívne systémy. Doktorandské štúdium ponúka študijné odbory silno-prúdová elektrotechnika a telekomunikácie.

V blízkej dobe by mal pribudnúť študijný program autotronika a elektromobilita. Absolventi týchto odborov majú na základe získaných znalostí z elektroniky a aplikovanej informatiky široké uplatnenie v najrôznejších oblastiach elektrotechnického, energetického, automobilového a strojárskeho priemyslu.

A vzhľadom na to, že trh práce nie je v tejto oblasti nasýtený, majú príležitosť získať veľmi dobre platené pracovné pozície tak na Slovensku, ako aj v zahraničí.

Katedra je vedená skupinou medzinárodne uznávaných profesorov a docentov s vysokou vedeckou a pedagogickou erudíciou. O tom svedčia aj jej široké aktivity, ktoré okrem pedagogickej činnosti obsahujú významné projekty aplikovaného výskumu pre priemyselné, domáce a zahraničné subjekty.

Medzi najvýznamnejšie patrí spolupráca s výskumným centrom koncernu Panasonic v Lueneburgu. V rámci Slovenska pracovisko spolupracuje s viacerými renomovanými slovenskými inštitúciami (SAV Košice, TU Košice a Jesseniova LF UK Martin). Spoločné projekty reprezentujú veľmi významnú časť výskumnej činnosti tohto pracoviska.

Autotronika a elektromobilita je budúcnosťou automobilovej techniky

Katedra merania a aplikovanej elektrotechniky zabezpečuje výučbu predmetov pre prvý stupeň štúdia pre študijný program elektrotechnika v oblasti autoelektrotechnika. Ťažisko štúdia spočíva v osvojení základných poznatkov z elektrických systémov vozidiel, diagnostiky automobilovej elektroniky a automobilových motorov, informačno – komunikačných systémov motorových vozidiel a senzorov pre technickú prax. Pre všetky študijné programy elektrotechnickej fakulty katedra zabezpečuje predmet meranie a meracie systémy, kde sa študenti zoznamujú so základnou problematikou a princípom činnosti meracej techniky a najčastejšie používanými metódami elektrického merania.

Pre študentov ostatných fakúlt Žilinskej univerzity katedra zabezpečuje výučbu predmetu elektrotechnika a ďalších špecializovaných predmetov v oblasti aplikovanej elektrotechniky. V spolupráci s katedrou mechatroniky a elektroniky v súčasnosti prebieha spoločná príprava na samostatný študijný program autotronika, ktorý by rozšíril poznatky v automobilovej technike, najmä čo sa týka hybridných a elektrických automobilov.

(IP)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 938
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 517
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 312
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 117
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 794
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 621
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu