Vzdelanie otvára brány do sveta

Zem býva právom nazývaná modrou planétou, pretože viac ako dve tretiny jej povrchu zaberajú moria a oceány. Námorná plavba je najstarším odborom dopravy, stala sa významným nositeľom obchodnej výmeny a v súčasnosti je v celosvetovom meradle dominantným sp

Katedrový lodný simulátor.Katedrový lodný simulátor. (Zdroj: KVD)

ôsobom prepravy.

Ani samotná pevnina nie je súšou, ale je pokrytá mozaikou vnútrozemských jazier a popretkávaná vnútrozemskými vodnými tokmi. V údoliach riek vznikali prvé civilizácie, pozdĺž tokov sa šírilo poznanie i pokrok. Rieky sa stali spojnicami medzi národmi a prvými dopravnými cestami. Európske rieky majú aj dnes obrovský potenciál, ktorý sa doposiaľ nevyužíva v dostatočnej miere.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko v strede transeurópskej vodnej magistrály

Vzhľadom na geografickú polohu Slovenska je slovenská vnútrozemská plavba viazaná predovšetkým na dunajskú vodnú cestu. Dobudovaním prieplavného prepojenia medzi Mohanom a Dunajom na trase Rýn – Mohan – Dunaj sa Slovensko ocitlo v strede asi 3500 km dlhej transeurópskej vodnej magistrály spájajúcej Severné more s Čiernym morom. Slovenským dopravcom a prepravcom sa tým otvoril prístup aj na západoeurópske vnútrozemské vodné cesty najmä v povodí Rýna, ale aj k ďalším významným riekam, prieplavom a napokon aj k prístavom.
Prijatím mnohých dokumentov na podporu rozvoja vnútrozemskej vodnej dopravy zo strany európskych spoločenstiev sa vytvárajú taktiež nové platformy pre konkrétne akcie pre plné využitie trhového potenciálu vnútrozemskej plavby a zatraktívnenie jej využívania s cieľom odľahčiť preťažené cestné a železničné ťahy. Integrálnou súčasťou tohto procesu je investovanie aj do ľudského potenciálu podporou rozvoja systému vzdelávania a odbornej prípravy ako základnej podmienky vytvorenia zdravého a konkurencieschopného trhu práce.
Potreba implementácie nových smerníc do praxe vyžaduje kvalifikovaný riadiaci manažment pre odbor vodnej dopravy, obsluhu plavidiel a pre sféru štátnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO: Študenti na exkurzii v kontajnerovom termináli v Dunajskej Strede

Katedra vychováva odborníkov

Výrazný podiel na príprave kvalifikovaných zložiek riadiaceho aparátu pre podmienky vnútrozemskej plavby a prístavov má aj Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline. Prostredníctvom Katedry vodnej dopravy pripravuje vysokoškolsky vzdelaných odborníkov v I. – bakalárskom a v II. – inžinierskom stupni vzdelávania v študijnom programe „Vodná doprava“. Odborníkov – s ohľadom na profil a zameranie univerzity – pripravuje pre pracovné pozície všetkých stupňov riadenia dopravných a zasielateľských firiem poskytujúcich alebo obstarávajúcich prepravné služby vo vnútrozemskej a námornej plavbe a služby vnútrozemského riečneho alebo námorného prístavu, ale aj pre iné odvetvia, nakoľko absolvent získa prevádzkovo-ekonomické vzdelanie.
Katedra vodnej dopravy vznikla ku dňu 1. septembra 1991, pričom jej základom bolo oddelenie vodnej dopravy pôvodne na Katedre cestnej, mestskej a vodnej dopravy. Hlavnou úlohou katedry v čase jej vzniku bolo – paralelne už s tradičnými študijnými odbormi železničnej, cestnej i leteckej dopravy – stabilizovať a ďalej rozvíjať vysokoškolské štúdium pre odbor vodnej dopravy v pre-vádzkovo–ekonomickej špecializácii. Jeho prví deviati absolventi denného štúdia boli promovaní v roku 1990.
V rámci národného štipendijného programu a programu ERASMUS môžu študenti stráviť časť štúdia v zahraničí na prestížnych univerzitách.

SkryťVypnúť reklamu


FOTO: Partneri projektu HINT

Študenti môžu absolvovať odbornú prax

V priebehu štúdia majú študenti možnosť absolvovať aj odbornú prax na osobných a nákladných lodiach vnútrozemskej plavby alebo námorných rekreačných plachetniciach. Tým sa môžu reálne oboznámiť nielen s prevádzkou a technologickým vybavením vodnej dopravy, ale aj so spôsobmi riadiacej práce, bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci i ochranou životného prostredia.
Katedra sprostredkováva taktiež možnosť absolvovať školenia i praktický výcvik riadenia malého plavidla a získať oprávnenie vodcu malého plavidla alebo veliteľa námorného rekreačného plavidla.

Katedra má výskumné zázemie

Odborné poznatky nadobudnuté v rámci teoretickej prípravy majú študenti možnosť overiť si aj vo virtuálnom prostredí, a to v špecializovanom laboratóriu katedry na simulátore riadenia plavidla. Tento simulátor ako trenažér pre dunajskú plavbu je technickým a elektronickým zariadením zostaveným z hardvérových a softvérových modulov, ktoré pracujú s jedinečnými softvérovými programami vyvinutými na tento účel.
Simulátor riadenia plavidla má nielen pedagogické využitie v rámci predmetu „manévrovateľnosť lodí“, ale slúži i na vedecko-výskumné účely na zdokonalenie matematických modelov riečneho toku a vlastného pohybu plavidla v ňom pri ich vzájomnej interakcii, ako aj na vyvíjanie simulovanej grafickej scény za typizovaných meteorologických podmienok a na skúmanie vzájomnej interakcie propulzného zariadenia, kormidla a výtlaku plavidla. V budúcnosti sa predpokladá jeho využívanie i v rámci simulovaného výcviku uchádzačov o získanie kvalifikačného osvedčenia pre výkon služby vodcu vnútrozemského plavidla.
V tomto kontexte nemožno nespomenúť, že v rámci operačného programu Juhovýchodná Európa sa katedra podieľala aj na riešení dvoch medzinárodných projektov zameraných na podporu vnútrozemskej vodnej dopravy a logistiky. V rámci projektu NELI (www.neliproject.eu ) došlo k vytvoreniu troch vzdelávacích kurzov v oblasti vnútrozemskej vodnej dopravy a logistiky, príprave národných jazykových mutácií (ilas.uniza.sk) vzdelávacích modulov v rámci INeSu (Inland Navigation e-learning System), založeniu 4 informačných a tréningových centier na podporu tohto druhu dopravy (Enn v Rakúsku, mobilné centrum v Maďarsku, Sisak v Chorvátsku a Galac v Rumunsku). V rámci tohto projektu katedra bola zodpovedná za tvorbu vzdelávacieho kurzu Vnútrozemská plavba a prístavy. Projekt HINT (www.hintproject.net) pokračoval vo výstupoch predchádzajúceho projektu, pričom rozšíril svoju oblasť o harmonizáciu vzdelávania členov lodných posádok v povodí Dunaja v zmysle jednotných štandardov platných na rýnskej vodnej ceste, prípravu slovenskej verzie súboru testovacích otázok v rámci ADN (Európska dohoda o medzinárodnej preprave nebezpečného nákladu po vnútrozemských vodných cestách) a ich implementácia v rámci INeSu, koncept dunajskej školskej lode, dunajského lodného simulátora a dunajského simulátora prekládkových zariadení, propagáciu vodnej dopravy a podporu pracovných príležitostí. V rámci tohto projektu katedra bola zodpovedná za prípravu konceptu dunajského lodného simulátora.

SkryťVypnúť reklamu

Uplatnenie absolventov je široké

Výhodou je, že možnosti uplatnenia po skončení školy sú veľmi široké. Absolvent je schopný nájsť svoje uplatnenie na všetkých úrovniach národných a medzinárodných organizácií pôsobiacich v oblasti vodnej dopravy, zasielateľstva a logistiky, v orgánoch štátnej správy a samosprávy, v organizáciách štátneho odborného dozoru, v oblasti správy a riadenia údržby vodných ciest, v oblasti cestovného ruchu pri organizovaní, správe a riadení osobnej lodnej prepravy, v oblasti riadenia prevádzky multimodálnych logistických centier i v dopravnom výskume.
Po ukončení bakalárskeho štúdia môžu študenti na lodi vnútrozemskej plavby vykonávať funkciu lodného kadeta. Neskôr po získaní požadovanej plavebnej praxe budú môcť zastávať funkciu kapitána a veliteľa lode.
Absolventi inžinierskeho stupňa spĺňajú požiadavky odbornej spôsobilosti pre podnikanie vo vodnej doprave v súlade so Zákonom o vnútrozemskej plavbe.

Každý si môže nájsť oblasť, ktorá ho zaujme

Počas existencie štúdia ho úspešne ukončilo viac než 470 absolventov, z ktorých mnohí zastávajú významné pracovné pozície a vykonávajú dôležité funkcie.
Pozitívne príklady iste priťahujú a sú hodné nasledovania.
Za všetkých úspešných absolventov možno spomenúť napríklad Ing. Silviu Csöbökovú, ktorá pôsobí ako hlavný štátny radca pre oblasť vnútrozemskej plavby na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Ing. Katarínu Mihalovičovú, ktorá zastáva funkciu riaditeľky divízie vnútrozemskej plavby na Dopravnom úrade v Bratislave, Ing. Veroniku Šamajovú, vykonávajúcu funkciu riaditeľky Česko–saských prístavov v Děčíne, Ing. Jozefa Moravčíka, ktorý je generálnym riaditeľom akciovej spoločnosti Verejné prístavy v Bratislave, či Ing. Mareka Považana, ktorý zastáva post predsedu predstavenstva a výkonného riaditeľa bratislavskej akciovej spoločnosti Slovenská plavba a prístavy – lodná osobná doprava.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 399
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 581
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 238
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 842
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 432
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 263
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 843
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 359
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 659
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 59 444
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 880
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 483
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 918
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 090
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 544
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 570
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 659
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 59 444
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 880
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 483
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 918
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 090
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 544
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 570
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu