Elektrotechnická fakulta je v kurze

Cesta k dobrému zamestnaniu vedie cez kvalitné vzdelanie, prepojené s praxou. Také ponúka Elektrotechnická fakulta Žilinskej univerzity. Bonusom je kvalitná technická vybavenosť a výborné sociálne prostredie.

Laboratórium multimédií.Laboratórium multimédií. (Zdroj: ŽU)

Žilinská univerzita vznikla 1. októbra 1953 v Prahe vyčlenením Fakulty železničného inžinierstva z Českého vysokého učenia technického v Prahe pod názvom Vysoká škola železničná, ktorá mala pôvodne päť fakúlt: stavebnú, elektrotechnickú, strojnícku, dopravnú a vojenskú. Presťahovanie školy do Žiliny sa uskutočnilo v rokoch 1959 až 1962.
Na Vysokej škole dopravnej až do roku 1992 tvorila elektrotechnická a strojnícka fakulta jeden celok. Od tohto času pôsobia obe fakulty samostatne. Od počiatku mala na fakulte významné postavenie katedra bloky a spoje, ktorá pôsobila v oblasti zabezpečovacích a komunikačných technológií prevažne pre železničnú dopravu.
V roku 1967, odčlenením sa časti pracovníkov z katedry bloky a spoje, vznikla katedra telekomunikácií a vydala sa vlastnou cestou.
Katedra blokov a spojov sa po čase premenovala na katedru riadiacich a informačných systémov (KRIS).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Katedry vychovávajú pre prax

Ako už bolo spomenuté, uplatniteľnosť absolventov elektrotechnickej fakulty je veľmi dobrá.
Z programov telekomunikačného smeru sa absolventi zamestnávajú u telekomunikačných operátorov pevných aj mobilných sietí, zastávajú výkonné posty v spoločnostiach s bohatou komunikačnou infraštruktúrou, ako výkonní a riadiaci pracovníci. Mnohí študenti začínajú pracovať v priebehu štúdia a často, najmä študenti multimediálnych programov, si budujú vlastnú živnosť v oblasti práce s multimédiami. Tí, ktorí nemajú ambíciu na podnikanie, sa zamestnávajú v rádiách, televíziách, reklame a na propagačných úsekoch spoločností a podnikov.
Prieskumy ukázali, že absolventi študijných programov z katedry riadiacich a informačných systémov sa za posledných päť rokov uplatnili okrem iných aj v profesiách a pozíciách súvisiacich s aplikovanou informatikou: programátor riadiacich a automatizačných systémov pre priemyslovú výrobu, vývoj informačných systémov – pozícia analytik, konzultant, vývojový pracovník alebo programátor, programátor komunikačných systémov – telekomunikačné zariadenia, počítačové siete, vývoj systémov na ochranu objektov – pozícia konštruktér a/alebo programátor, projektant riadiacich systémov pre dopravu a iné.
O tom, že prepájanie výučby s praxou sa darí, svedčia aj slová Juraja Špaleka, vedúceho katedry riadiacich a informačných systémov.
„Tí naši absolventi, ktorí končili posledných 15 rokov, sú mimoriadne žiadaní na trhu práce. A to nie je len otázka spolupráce s praxou v rámci projektov, ale v rámci výchovy študentov tak, aby boli použiteľní pre prax.“

SkryťVypnúť reklamu

Záber je široký

Pre čerstvých absolventov stredných škôl ponúka katedra telekomunikácií a multimédií dva študijné programy - telekomunikácie a multimediálne technológie.
Telekomunikácie sú zamerané na získanie základných znalostí v oblastiach informačných, sieťových a komunikačných technológií, ako aj na spracovanie signálov v digitálnej oblasti.
Ťažisko je vo všeobecných predmetoch elektrotechnického charakteru, informačných a komunikačných sieťach a základoch spracovania signálov.
V rámci bakalárskeho štúdia študent nadobudne potrebné odborné skúsenosti a zručnosti v oblasti prevádzky a projektovania telekomunikačných systémov a sietí.
Druhý program, multimediálne technológie, je menej technicky orientovaný. Väčšina predmetov je zameraná viac na kreatívne spracovanie audio a video signálov.
Zaoberá sa spracovaním zvuku, obrazu a grafiky, s cieľom naučiť nielen technické záležitosti multimediálnych technológií, ale aj tvorivo pristupovať k vytváraniu multimediálnych aplikácií. Toto štúdium predpokladá záujem poslucháča o tvorivú činnosť v oblasti multimédií.
Na inžinierskom stupni ponúka katedra program telekomunikačné a rádiokomunikačné inžinierstvo. Hlavná orientácia je na pevné, mobilné a satelitné sieťové technológie a ich konvergenciu do prostredia IP sietí.
Študent si prehĺbi svoje znalosti v oblastiach spracovania signálov, spracovania a prenosu multimediálnych signálov. Svoj profil môže dotvárať výberom voliteľných predmetov.
Program multimediálne inžinierstvo je orientovaný na počítačové spracovanie zvuku, videa a grafiky. Dominantnou časťou sú webové technológie a aplikácie, animačné prostredia a spracovanie trojdimenzionálneho obrazu. Tým najlepším študentom katedra ponúka doktorandské štúdium v oblasti komunikačnej teórie a spracovania signálov.
Absolvent získa hlboké teoretické a metodologické vedomosti, praktické skúsenosti z kľúčových oblastí informačno-komunikačných technológií na úrovni súčasného stavu výskumu vo svete, osvojí si zásady samostatnej tímovej vedeckej práce a dokáže tvorivým spôsobom aplikovať získané poznatky v praxi. Za všetko hovoria slová Daniela Benedikoviča. Tretí rok je na katedre doktorand.
„V rámci doktorandského štúdia má človek viac možností vycestovať, pracovať s ľuďmi, spoznať ich bližšie, to bolo aj je veľmi príjemné. Na tejto univerzite sú podmienky veľmi slušné. Veľmi dobrá je aj uplatniteľnosť študentov v praxi. Všetci moji kamaráti si našli veľmi solídne zamestnanie v oblasti telekomunikácií, programovania.“

SkryťVypnúť reklamu

Špičkoví IT-čkári

Katedra riadiacich a informačných systémov zabezpečuje výučbu v študijnom odbore automatizácia v akreditovaných študijných programoch.
V bakalárskom stupni štúdia študijný program automatizácia:
štúdium je zamerané na získanie základných vedomostí o riadiacich a informačných systémoch najmä pre oblasť spracovania informácií pri riadení bezpečnostne kritických procesov a pre oblasť bezpečných komunikácií. Po praktickej stránke absolvent ovláda základy programovania riadiacich systémov na báze PLC a jednočipových mikroradičov. Ovláda jeden svetový jazyk, má základné vedomosti o ekonomike podniku, o právnych a environmentálnych otázkach vo vzťahu k odboru.
V inžinierskom stupni štúdia študijný program riadenie procesov:
absolvent získa vzdelanie v oblasti analýzy a syntézy automatizovaných riadiacich systémov, najmä pre oblasť riadenia bezpečnostne kritických procesov v doprave a priemysle. Špecializujú sa na bezpečné riadiace systémy pre dopravu a inteligentné dopravné systémy, na bezpečné riadenie priemyselných procesov, bezpečnostné systémy na ochranu osôb a majetku a na podporné informačné a komunikačné systémy. Absolventi sú pripravovaní na samostatné navrhovanie, programovanie a projektovanie riadiacich a informačných systémov, ich implementáciu a prevádzku s rešpektovaním požiadaviek na bezpečnosť riadenia kritických procesov v priemysle a v doprave.
V doktorandskom stupni štúdia študijný program riadenie procesov:
študent dostáva vedeckú výchovu pre odvetvie automatizácie riadenia bezpečnostne kritických procesov. Je pripravovaný na samostatné riešenie náročných úloh, súvisiacich s návrhom, vývojom, projekciou, riadením a hodnotením bezpečnosti viacúrovňových počítačových systémov, určených na riadenie bezpečnostne kritických procesov. Študent v priebehu štúdia nadobúda teoretické vedomosti z tých častí matematiky, teórie systémov, aplikovanej informatiky, ktoré bezprostredne súvisia s jeho vedeckou prácou.
Vedecká práca sa orientuje najmä na oblasť automatického riadenia bezpečnostne kritických procesov, informačných a komunikačných služieb a technológií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 972
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 353
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 640
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 087
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 093
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 870
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 005
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 431
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 031
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 889
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 40 168
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 30 859
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 823
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 049
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 857
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 031
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 889
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 40 168
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 30 859
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 443
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 823
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 049
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 857
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu