Elektrotechnická fakulta je v kurze

Cesta k dobrému zamestnaniu vedie cez kvalitné vzdelanie, prepojené s praxou. Také ponúka Elektrotechnická fakulta Žilinskej univerzity. Bonusom je kvalitná technická vybavenosť a výborné sociálne prostredie.

Laboratórium multimédií.Laboratórium multimédií. (Zdroj: ŽU)

Žilinská univerzita vznikla 1. októbra 1953 v Prahe vyčlenením Fakulty železničného inžinierstva z Českého vysokého učenia technického v Prahe pod názvom Vysoká škola železničná, ktorá mala pôvodne päť fakúlt: stavebnú, elektrotechnickú, strojnícku, dopravnú a vojenskú. Presťahovanie školy do Žiliny sa uskutočnilo v rokoch 1959 až 1962.
Na Vysokej škole dopravnej až do roku 1992 tvorila elektrotechnická a strojnícka fakulta jeden celok. Od tohto času pôsobia obe fakulty samostatne. Od počiatku mala na fakulte významné postavenie katedra bloky a spoje, ktorá pôsobila v oblasti zabezpečovacích a komunikačných technológií prevažne pre železničnú dopravu.
V roku 1967, odčlenením sa časti pracovníkov z katedry bloky a spoje, vznikla katedra telekomunikácií a vydala sa vlastnou cestou.
Katedra blokov a spojov sa po čase premenovala na katedru riadiacich a informačných systémov (KRIS).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Katedry vychovávajú pre prax

Ako už bolo spomenuté, uplatniteľnosť absolventov elektrotechnickej fakulty je veľmi dobrá.
Z programov telekomunikačného smeru sa absolventi zamestnávajú u telekomunikačných operátorov pevných aj mobilných sietí, zastávajú výkonné posty v spoločnostiach s bohatou komunikačnou infraštruktúrou, ako výkonní a riadiaci pracovníci. Mnohí študenti začínajú pracovať v priebehu štúdia a často, najmä študenti multimediálnych programov, si budujú vlastnú živnosť v oblasti práce s multimédiami. Tí, ktorí nemajú ambíciu na podnikanie, sa zamestnávajú v rádiách, televíziách, reklame a na propagačných úsekoch spoločností a podnikov.
Prieskumy ukázali, že absolventi študijných programov z katedry riadiacich a informačných systémov sa za posledných päť rokov uplatnili okrem iných aj v profesiách a pozíciách súvisiacich s aplikovanou informatikou: programátor riadiacich a automatizačných systémov pre priemyslovú výrobu, vývoj informačných systémov – pozícia analytik, konzultant, vývojový pracovník alebo programátor, programátor komunikačných systémov – telekomunikačné zariadenia, počítačové siete, vývoj systémov na ochranu objektov – pozícia konštruktér a/alebo programátor, projektant riadiacich systémov pre dopravu a iné.
O tom, že prepájanie výučby s praxou sa darí, svedčia aj slová Juraja Špaleka, vedúceho katedry riadiacich a informačných systémov.
„Tí naši absolventi, ktorí končili posledných 15 rokov, sú mimoriadne žiadaní na trhu práce. A to nie je len otázka spolupráce s praxou v rámci projektov, ale v rámci výchovy študentov tak, aby boli použiteľní pre prax.“

SkryťVypnúť reklamu

Záber je široký

Pre čerstvých absolventov stredných škôl ponúka katedra telekomunikácií a multimédií dva študijné programy - telekomunikácie a multimediálne technológie.
Telekomunikácie sú zamerané na získanie základných znalostí v oblastiach informačných, sieťových a komunikačných technológií, ako aj na spracovanie signálov v digitálnej oblasti.
Ťažisko je vo všeobecných predmetoch elektrotechnického charakteru, informačných a komunikačných sieťach a základoch spracovania signálov.
V rámci bakalárskeho štúdia študent nadobudne potrebné odborné skúsenosti a zručnosti v oblasti prevádzky a projektovania telekomunikačných systémov a sietí.
Druhý program, multimediálne technológie, je menej technicky orientovaný. Väčšina predmetov je zameraná viac na kreatívne spracovanie audio a video signálov.
Zaoberá sa spracovaním zvuku, obrazu a grafiky, s cieľom naučiť nielen technické záležitosti multimediálnych technológií, ale aj tvorivo pristupovať k vytváraniu multimediálnych aplikácií. Toto štúdium predpokladá záujem poslucháča o tvorivú činnosť v oblasti multimédií.
Na inžinierskom stupni ponúka katedra program telekomunikačné a rádiokomunikačné inžinierstvo. Hlavná orientácia je na pevné, mobilné a satelitné sieťové technológie a ich konvergenciu do prostredia IP sietí.
Študent si prehĺbi svoje znalosti v oblastiach spracovania signálov, spracovania a prenosu multimediálnych signálov. Svoj profil môže dotvárať výberom voliteľných predmetov.
Program multimediálne inžinierstvo je orientovaný na počítačové spracovanie zvuku, videa a grafiky. Dominantnou časťou sú webové technológie a aplikácie, animačné prostredia a spracovanie trojdimenzionálneho obrazu. Tým najlepším študentom katedra ponúka doktorandské štúdium v oblasti komunikačnej teórie a spracovania signálov.
Absolvent získa hlboké teoretické a metodologické vedomosti, praktické skúsenosti z kľúčových oblastí informačno-komunikačných technológií na úrovni súčasného stavu výskumu vo svete, osvojí si zásady samostatnej tímovej vedeckej práce a dokáže tvorivým spôsobom aplikovať získané poznatky v praxi. Za všetko hovoria slová Daniela Benedikoviča. Tretí rok je na katedre doktorand.
„V rámci doktorandského štúdia má človek viac možností vycestovať, pracovať s ľuďmi, spoznať ich bližšie, to bolo aj je veľmi príjemné. Na tejto univerzite sú podmienky veľmi slušné. Veľmi dobrá je aj uplatniteľnosť študentov v praxi. Všetci moji kamaráti si našli veľmi solídne zamestnanie v oblasti telekomunikácií, programovania.“

SkryťVypnúť reklamu

Špičkoví IT-čkári

Katedra riadiacich a informačných systémov zabezpečuje výučbu v študijnom odbore automatizácia v akreditovaných študijných programoch.
V bakalárskom stupni štúdia študijný program automatizácia:
štúdium je zamerané na získanie základných vedomostí o riadiacich a informačných systémoch najmä pre oblasť spracovania informácií pri riadení bezpečnostne kritických procesov a pre oblasť bezpečných komunikácií. Po praktickej stránke absolvent ovláda základy programovania riadiacich systémov na báze PLC a jednočipových mikroradičov. Ovláda jeden svetový jazyk, má základné vedomosti o ekonomike podniku, o právnych a environmentálnych otázkach vo vzťahu k odboru.
V inžinierskom stupni štúdia študijný program riadenie procesov:
absolvent získa vzdelanie v oblasti analýzy a syntézy automatizovaných riadiacich systémov, najmä pre oblasť riadenia bezpečnostne kritických procesov v doprave a priemysle. Špecializujú sa na bezpečné riadiace systémy pre dopravu a inteligentné dopravné systémy, na bezpečné riadenie priemyselných procesov, bezpečnostné systémy na ochranu osôb a majetku a na podporné informačné a komunikačné systémy. Absolventi sú pripravovaní na samostatné navrhovanie, programovanie a projektovanie riadiacich a informačných systémov, ich implementáciu a prevádzku s rešpektovaním požiadaviek na bezpečnosť riadenia kritických procesov v priemysle a v doprave.
V doktorandskom stupni štúdia študijný program riadenie procesov:
študent dostáva vedeckú výchovu pre odvetvie automatizácie riadenia bezpečnostne kritických procesov. Je pripravovaný na samostatné riešenie náročných úloh, súvisiacich s návrhom, vývojom, projekciou, riadením a hodnotením bezpečnosti viacúrovňových počítačových systémov, určených na riadenie bezpečnostne kritických procesov. Študent v priebehu štúdia nadobúda teoretické vedomosti z tých častí matematiky, teórie systémov, aplikovanej informatiky, ktoré bezprostredne súvisia s jeho vedeckou prácou.
Vedecká práca sa orientuje najmä na oblasť automatického riadenia bezpečnostne kritických procesov, informačných a komunikačných služieb a technológií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 972
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 911
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 114
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 008
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 232
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 778
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 619
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 158
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


17
Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu