Ako ste sa dostal na pozíciu primára klinickej a radiačnej onkológie?
- Na pozíciu primára som sa dostal po úspešnom konkurze, ale predchádzalo tomu obdobie štúdia, atestácií a náročnej práce. Keď som začínal, mal som veľké šťastie na svojich učiteľov. Dnes si ani neviem predstaviť, že by som robil niečo iné.
Tento odbor je obzvlášť ťažký, náročný asi aj na psychiku. Prečo ste si vybral takéto smerovanie?
- Keď som prišiel na oddelenie s onkologickými pacientmi, zistil som, že onkológia je veľmi dynamický odbor. Vtedy sa naše oddelenie klinickej a radiačnej onkológie začalo aj výrazne technologicky vylepšovať.
Asi to nie je jednoduché. Aké musí mať človek vlastnosti?
- Práca v onkológii vedie k pokore - pokore pred zdravím, pred všeobecným šťastím. Pokore pred ľuďmi, ktorí vedia zvládať svoje ochorenie. Pred odvahou, s akou sa naši pacienti vrhajú do liečby často s neistým koncom. Sú odvážnejší, ako sme my na tej druhej strane barikády. Vážim si ich boj s chorobou a som rád, že mám možnosť im v tom pomáhať. To je pre mňa tá najväčšia výzva.
Je nejaký prípad, na ktorý nedokážete zabudnúť, či už pozitívny, alebo aj ten s horším koncom?
- Takýchto pacientov je určite viacero. Každý, ktorého liečim sa stáva súčasťou môjho života a ostávajú v pamäti veselé i smutné situácie. Každý vyliečený pacient, ktorý podľa štatistík nemal byť vyliečený a vyliečil sa, je zázrakom. Keď k nám chodí do ambulancie celé roky iba na kontroly bez toho, aby sa mu choroba vrátila a žije si svoj bežný život tak ako my „zdraví“, to je zázrak a takéto zázraky sa v medicíne dejú nezriedka. Takíto pacienti potom ostávajú v pamäti natrvalo.
Aké sú u nás podmienky na liečbu onkopacientov?
- Naše oddelenie je krajským onkologickým centrom s moderným prístrojovým vybavením v radiačnej onkológii. Poskytujeme liečbu v plnom rozsahu. Neposkytujeme niektoré liečebné postupy, ktoré sú vyhradené len pre onkologické ústavy.
Je rakovina choroba ľudstva? Alebo je to len mýtus, ktorý panuje medzi ľuďmi?
- Odkedy ľudstvo prišlo na tento svet, snaží sa s rakovinou bojovať a hľadať nejaké cesty, ako to ochorenie vyliečiť. Máme šťastie, že existujú diagnózy rakovinových ochorení, ktoré súčasná medicína dokáže zvládnuť a vyliečiť. Ale sú také, a nie je ich málo, kde sa účinné lieky len hľadajú. Cesty, ktorými onkológia išla, ponúkajú využitie jednak kvalitnej technológie, čo sa týka radiačnej liečby a rádioterapie, potom je to samotná systémová liečba, či už hormonálna imunomodulačná a klasické cytostatiká a chemoterapeutiká, po ktorých vypadávajú vlasy. Ďalšia cesta posledných desať rokov je biologická liečba, to je cielená liečba zameraná len na nádorový proces a výrazne menej postihuje zdravé tkanivá, avšak prináša ďalšie nežiaduce účinky. Stále však pretrváva, že onkologické ochorenie je ťažko liečiteľné až nevyliečiteľné.
Ako sú na tom Žilinčania, aj čo sa týka prevencie?
- V poslednom období sa mení postoj ľudí k svojmu zdraviu. Výraznou mierou k zmene prispela osveta Ligy proti rakovine v Žiline a Žilinských Venuší, ktoré vedú k prevencii nádorových ochorení. Rovnako k prevencii prispieva aj jedinečná športová akcia Streetball proti rakovine. Takéto aktivity v poslednom období zvýšili záujem o zdravie a prevenciu rakoviny. Takto dokážeme zachytiť výrazne viac nádorových ochorení v skorých štádiách, ktoré sú vyliečiteľné.
Čo by ste povedali čitateľom na záver?
- Zdravie je nenahraditeľná hodnota, podmienka plnohodnotného a dlhého života i úspechu. Dnes vieme, že základom zdravia je zdravý životný štýl a to je účinná prevencia vzniku rakoviny.