ŽILINA, RAJEC. Prevádzkovatelia knižných antikvariátov hovoria, že ľudia majú záujem o staré knihy. Alebo hľadajú už vypredané nové tituly či zberateľské kusy. V súčasnosti je v kurze beletria, moderná, alebo klasická, a záujem je aj o Zlatý fond slovenskej a svetovej literatúry.
Rusi sú žiadaní
V žilinskom antikvariáte NAZCA s 20-ročnou tradíciou nakupujú knihy prevažne od fyzických osôb. „V našej ponuke čitateľ nájde naozaj všetky žánre, od technickej literatúry, učebníc, skrípt či kuchárskych kníh cez filozofiu a jazykovú literatúru. Pri nákupe však uprednostňujeme tituly, ktoré momentálne v našej ponuke chýbajú, preto je najlepšie vopred priniesť zoznam,“ vysvetľuje Dana Dojčiaková a zároveň dodáva, že svoju ponuku pravidelne aktualizujú v e-shope.
Záujem je predovšetkým o umeleckú či faktografickú literatúru, z beletrie najmä starí ruskí autori - Tolstoj, Dostojevskij, či Stratená generácia - Hemingway, Remarque, ale v kurze sú aj ľúbostné romány. Zo slovenských autorov je stále obľúbený Mňačko, Tatarka či Zamarovský.
„Po Dostojevskom sa len tak zapráši a na Solženicynove Súostrovie Gulag máme poradovník. Rovnako sú na tom aj Benkom ilustrované Prostonárodné slovenské povesti, či Plickove obrazové publikácie alebo horolezecké príručky,“ hovorí a dopĺňa: „Pre deti je stále príťažlivý Winetou, Traja pátrači, Tarzan či Harry Potter, do módy sa vracia Jules Verne a svoje čaro majú aj staršie vydania časopisu ABC.“
Pochválila sa, že zákazníci oceňujú rezervačný systém antikvariátu, ktorý umožňuje kontaktovať záujemcov o konkrétne tituly hneď, ako sa kniha objaví. „Stalo sa nám, že sa niektorí tej svojej dočkali až po rokoch. O to väčšia bola ich radosť.“
V poslednej dobe v kníhkupectve zaregistrovali zvýšený záujem o klasické platne. „V dobe najmodernejších technologických vymožeností v oblasti reprodukcie hudby, prekvapivo renesanciu zažívajú aj LP platne.“
Záujem zvyšujú kinopremiéry
Záujem o kúpu knihy z antikvariátu potvrdzuje aj Soňa Vanovčanová z antikvariátu Raj v Rajci. „Áno, nemôžeme sa sťažovať na nedostatok klientely,“ hovorí.
Antikvariát Raj je špecifický tým, že neponúka knihy v klasickej kamennej predajni, ale cez internet. Knihy získavajú nákupom z pozostalostí, zrušených knižníc, alebo od ľudí z okolia, ktorí knižky prinesú a darujú, alebo posielajú zoznamy kníh, ktorých sa chcú zbaviť. „Pre privátnych klientov, najmä zahraničných Slovákov, nakupujeme knihy na objednávku aj cez inzertné internetové stránky, ak sa požadované tituly nenachádzajú v žiadnom slovenskom či českom antikvariáte,“ vysvetľuje a dodáva: „Vtedy požiadame o kolegiálnu spoluprácu anti-kvariátnikov a zároveň zadávame dopyt na inzertných internetových stránkach v našom internetovom obchode a tiež prehľadávame ponuky súkromných osôb.“
Aj podľa nej sa momentálne veľkému záujmu teší beletria. „Nikdy nám nesmie chýbať Gričská čarodejnica, Plamene inkvizície, veľmi obľúbená je tiež Anna zo Zeleného domu so všetkými jej ďalšími dielmi. V kurze je stále Emily Bronteová a Búrlivé výšiny, či Charlotte Bronteová a Jana Eyrová. Veľmi obľúbenou autorkou je tiež Jane Austenová, medzi vyhľadávané edície stále patrí klasika zo Zlatého fondu slovenskej literatúry,“ vysvetľuje Soňa Vanovčanová a dodáva, že žiadaná je i odborná literatúra všetkých druhov.
Medzi knihy, ktoré veľmi nelákajú, patria najmä tie z edície Hviezdoslavova knižnica. „Tieto knižky nezvykneme nakupovať, ale ak ich ľudia prinesú v dobrom stave, občas ich zaradíme do predaja. Začiatkom tohto roka sme robili revíziu zásob a „ležiaky“ sme odložili bokom, aby nezaberali miesto. V predaji ich však zatiaľ máme,“ hovorí Soňa Vanovčanová.
Samostatnou kapitolou sú raritné kusy kníh, ktoré sa občas vyskytnú. Takou bola kniha vydaná počas 1. Československej republiky, neskôr zakázaná a „voviazaná“ v úplne inej väzbe. Mala totiž pôsobiť nenápadne v domácej knižnici.
Špecifické obdobia záujmu o knihy sú podľa Sone Vanovičovej tie, keď v kinách hrajú sfilmované literárne diela. To spôsobuje zvýšený záujem o ich literárne predlohy aj u nich v obchode.
Názory ľudí sú rôzne
S otázkou - navštevujete antikvariáty, kupujete v nich knihy, a ak áno, prečo, sme sa obrátili na ľudí. Odpovede boli rôzne. „Navštevujem a kupujem knihy, pretože je tam veľký výber kníh, ktoré na trhu už nie sú dostupné a sú za ro-zumnú cenu,“ povedal Marek Hrošovský.
Júlia Tomaničová bola stručnejšia. „Radšej kúpim novú knihu.“
Drahomíra Labačková zas prezradila. „Kupujem knihy aj tam, pretože občas je ťažké zohnať to, čo chcem na internete. Plus ceny sú určite lepšie a často je aj stará väzba kvalitnejšia.“