TERCHOVÁ. Ničivá vlna, ktorá sa koncom júla prehnala Terchovou, narobila problémy aj rybárom. Inak pokojná riečka Varínka vytrhala splavy - priečne stavby z drevnej guľatiny, ktoré postavila Obvodná organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Varín, ako užívateľ toku.
Problémy majú aj ryby
Správca toku, Slovenský vodohospodársky podnik, Správa povodia stredného Váhu I. Nimnica, do koryta Varínky naviezol kamene. Podľa rybárov stupne vodu zadržali a v koryte jej bolo dosť. Teraz hrozí veľmi malý prietok. Napríklad v lete, keď sú suchá a vodu nemá čo zadržať. Problémy by preto mohli mať aj ryby. Navyše, kamene zachytávajú všetok neporiadok, ktorý sa korytom plaví.
„Zničilo nám asi 20-22 splavov, zostalo deväť. Niektoré boli drevené, niektoré prírodné, veľké kamene, ktoré tvorili prírodnú hrádzu, kadiaľ pretekala voda,“ hovorí Štefan Rybár, predseda Obvodnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Varín.
Jeho členovia splavy postavili svojpomocne, vznikali postupne, približne sedem rokov.
Podľa predsedu je najlepším riešením začať rokovanie medzi Povodím Váhu a predstavenstvom Slovenského rybárskeho zväzu, Mestskou organizáciou Žilina, ktorá je nadriadeným orgánom Obvodnej organizácii Varín. Hovorí, že keď splavy stavali, prišli ich pozrieť i z Povodia Váhu.
„Videli, ako vyzerajú, že sú hotové, myslím, že proti tomu nič nemali. Novovybudovanie splavov by stálo tisíce eur. Ale určite by to šlo. Postupne, po pár splavoch, tak, ako sme ich robili doteraz. S tým, že bude súhlas od Povodia Váhu a dohodneme sa. Rokovanie zatiaľ neprebehlo,“ dodal Štefan Rybár.
Snažia sa dohodnúť
Tibor Petruš, predseda Slovenského rybárskeho zväzu, Mestskej organizácie Žilina, s ním súhlasí.
„Čo sa týka budovania splavov, v prvom rade si dohodnem stretnutie so Slovenským vodohospodárskym podnikom, dohodnem si podmienky a vôbec, či nás do toku pustia. Ak nás do toku nepustia a ak aj splavy urobíme vo vlastnej réžii, tak ako sme urobili všetky predchádzajúce, tak nás môžu napadnúť,“ hovorí.
„Musím v prvom rade dohodnúť, za akých podmienok by sme to mohli urobiť, ako to zapracovať tak, aby pri povodniach splavy neprekážali.“
O stanovisko sme požiadali i Slovenský vodohospodársky podnik. V ňom sa píše, že neeviduje žiadnu požiadavku Slovenského rybárskeho zväzu na obnovenie a vybudovanie odplavených splavov pre ryby. Keďže sú to objekty, ktoré nesúvisia s obnovením opätovného prevedenia vôd korytom tohto vodného toku a ani s jeho zabezpečením a navyše ich vybudovali členovia Slovenského rybárskeho zväzu z vlastnej iniciatívy a prostriedkov, tak Slovenský vodohospodársky podnik nemá dôvod ani neplánuje ich opätovné vybudovanie.
Kameň navezený v koryte vodohospodármi. FOTO: IGOR PETRÍK
Ľudí trápi neporiadok
O vybudovaní stupňov s vodohospodármi zatiaľ nerokovala ani obec.
„Momentálne riešime úpravu celého koryta a chceme, aby sme mohli druhý stupeň povodňovej aktivity odvolať do konca októbra. Vodohospodári majú šibeničný termín, aby to stihli. Toto nie sú práce, ktoré sú nárokovateľné pri zabezpečovacích a záchranných prácach, takže ak sa niečo takéto bude robiť, tak až po ukončení všetkých prác,“ povedal Milan Laurenčík, starosta Terchovej.
Priznal však, že už počul sťažnosti od ľudí na neporiadok zachytený na kameňoch.
„V tomto nie som odborník, vodohospodársky podnik nepatrí pod velenie obce, majú svojich projektantov, ktorí vedia, ako to majú robiť. Aj ďalší sa ozvali, že pri ich domoch je rovnaký stav, že sú tam kamene, na ktorých sa zachytávajú konáre,“ povedal Milan Laurenčík.
Dodal, že to nie je len problém úpravy rieky, ale toho, ako sa ľudia správajú. Keď do nej hádžu neporiadok, tak tam bude.
Obec už má prichystané drevo určené na vybudovanie splavov. Vyťažili ho pri júlovej kalamite.
„Momentálne sú prioritnejšie veci, ktoré treba riešiť, ale rátame, že niečo s tým urobíme. Teda, pomôžeme rybárom, aby oni s tým mohli niečo urobiť. Pretože obec má obmedzené zdroje na to, aby niečo takéto po celom toku Varínky robila,“ povedal starosta.