Knižnice v obciach dnes zápasia s mnohými problémami, jedným z nich je zastaraný výpožičný systém a málo peňazí na knihy.
TEPLIČKA NAD VÁHOM, VARÍN, STREČNO. Obecné knižnice nielen na Slovensku, ale i v regióne, často zápasia s nedostatkom čitateľov, peňazí, ale aj zastaraným výpožičným systémom. Pomohla by digitalizácia, ktorá stále nie je samozrejmosťou.
Knihu si rezervujete aj na internete
„Máme on-line katalóg, zverejnený na internete, ale zatiaľ nie je moc používaný. Spustili sme ho len tento rok. Na našej stránke je zverejnený link, kde si človek klikne a zobrazí sa mu katalóg. Tam je možné si knihu aj rezervovať. Pri nových knihách, evidovaných od tohto roku, je i anotácia. Človek sa tak dozvie, o čom kniha je,“ hovorí Simona Ambrózová, knihovníčka v Obecnej knižnici Teplička nad Váhom.
Dodáva, že v prípade návratiek, tých, čo uvedú email, vyzývajú na vrátenie knihy elektronicky. Kto email neuvedie, tomu posielajú papierové výzvy. Zatiaľ s tým veľké problémy nemajú.
Knižnica funguje od roku 1965, momentálne ponúka viac ako 5-tisíc titulov na požičanie a registrovaných čitateľov je okolo 140. Medzi čitateľmi prevládajú dospelí, viac knižnicu navštevujú, aj si viac požičiavajú knihy. Ťažisko čitateľov tvoria ľudia v dôchodkovom veku. Mládež chodí podľa Simony Ambrózovej do knižnice pomenej. A až v poslednej dobe, odkedy robia akcie, začali dosť chodiť aj deti. Podľa nej to súvisí s tým, že majú v knižnici internet, vďaka čomu sa im darí zvyšovať počet čitateľov. Ich počet rastie z roka na rok.
Knižnica v Tepličke, ako väčšina, funguje len z obecných peňazí. Vítanou pomocou na rozšírenie knižného fondu sú aj dary od ľudí. Nosia im knihy, ktoré doma nechcú.
„Ak sú to zaujímavé tituly, zaradíme ich, ak nie, posunieme ich ďalej,“ hovorí knihovníčka a dodáva, že najčítanejšie knihy sú beletria pre dospelých, hlavne romány. O to je najväčší záujem.
Majú vyše 13-tisíc titulov
Obecná knižnica vo Varíne má 229 registrovaných čitateľov, z toho 97 dospelých a 132 detí do 15 rokov. K dispozícii majú 13300 titulov. Počet čitateľov je už pár rokov približne rovnaký. „Výpožičný systém funguje formou členských preukazov. Preukaz platí rok, potom si ho musia členovia obnoviť a zaplatiť zápisné. Digitalizovaný nie sme,“ hovorí Tatiana Rolková z knižnice.
Peniaze na prevádzku dostávajú od obce. Podobne ako v Tepličke, aj im nosia ľudia knihy, ktoré nechcú.
„Spočiatku sme tie knihy nechali, nech si ich ľudia roztriedia. Teraz to riešime darovacou zmluvou. Aby sa zvýšila hodnota knižnice, majetku. Dnes sa snažíme to, čo máme, dať do poriadku. Napríklad popreliepať obaly, aby sme ich ešte využili,“ vysvetlila Tatiana Rolková.
V knižnici často robia akcie pre čitateľov. Napríklad maratón Čítajme si, ktorého sa zúčastnilo 176 detí. Podľa Tatiany Rolkovej je medzi deťmi najväčší záujem o rozprávky, dospelí preferujú kriminálky či beletriu. V knižnici však majú veľký nedostatok ženských románov.
Chodia hlavne deti a dôchodcovia
Obecná knižnica v Strečne má v ponuke 7600 titulov a 220 registrovaných čitateľov. Prevládajú najmä deti a dôchodcovia a najväčší záujem je o beletriu. Knižnica digitalizovaná nie je, výpožičný systém funguje formou čitateľských preukazov.
Peniaze na jej chod dáva obec. Z toho sú pokryté náklady na materiál, knihy, kancelárske potreby.
Ďalšie peniaze knižnica získava z vlastných iniciatív na zisk finančných prostriedkov z grantového systému ministerstva kultúry na akvizíciu knižníc.