ŽILINA. Vyzváňanie mobilov na vyučovaní sa stalo samozrejmosťou a školy sa s týmto problémom museli vysporiadať.
Mobily sú zakázané
Na Základnej škole Limbová v Žiline je používanie mobilov počas vyučovania zakázané. Žiaci ich musia mať vypnuté a v taškách. Použiť vlastný mobil smú žiaci len počas prestávok a so súhlasom učiteľa.
„V prípade súrnej potreby komunikácie s rodičmi môže žiak použiť školský telefón u pani tajomníčky alebo zástupkyne riaditeľa školy,“ hovorí riaditeľka Jana Sliviaková. Tieto pravidlá má škola zapracované v školskom poriadku a rodičia aj žiaci sú s nimi oboznámení vždy na začiatku školského roka. „V našej škole je používanie, resp. nepoužívanie mobilov deťmi zahrnuté v školskom poriadku. V škole je počas vyučovania zakázané. Pokiaľ dieťa potrebuje z vážnych dôvodov telefonovať, je povinné o tom informovať vyučujúceho či dozor konajúceho učiteľa,“ hovorí Ľubomír Krajčí, riaditeľ Základnej školy Do Stošky v Žiline – Bánovej.
Platí to aj pre pedagógov
Ak žiak predsa len poruší školský poriadok, napríklad aj telefonovaním počas vyučovania, pedagóg je povinný ho napomenúť, rovnako vytvoriť opatrenia v súlade so školským poriadkom.
Rovnaký zákaz sa vzťahuje aj na pedagógov. Či však učitelia telefonujú počas prestávok podľa slov riaditeľa „škola nerieši.“ A to z dôvodu ochrany súkromia. „Od nového školského roka prechádza naša škola na elektronickú triednu knihu, ktorej súčasťou je aj mobilná aplikácia. V tomto prípade už bude pedagogickým zamestnancom umožnené využívať mobil aj na vyučovacích hodinách, samozrejme, okrem súkromných hovorov,“ prezradil riaditeľ.
Mobil môže zobrať
V školskom poriadku ZŠ Fatranská sa píše, že mobilný telefón smú nosiť žiaci do školy len na vlastnú zodpovednosť. Pritom počas vyučovacích hodín, počas prestávok i v školskom klube detí musí byť vypnutý. Pri porušení tohto zákazu má vyučujúci právo mobilný telefón zobrať a odovzdať ho iba zákonnému zástupcovi žiaka. Rovnaké pravidlá platia v prípade prehrávačov MP3, MP4 a podobne. Riaditeľka ZŠ Karpatská Eva Smolková dodáva, že „ani pedagóg by nemal počas vyučovania používať mobil. Len v nevyhnutných prípadoch alebo počas prestávky.“ Na otázku, či rešpektujú zákaz používania mobilov, odpovedali opýtaní žiaci rôzne. „Áno, mobil používam, najmä cez prestávky,“ povedala 14-ročná Zuzana. O rok staršia Soňa zákaz rešpektuje. „Ak ho mám, nepoužívam ho vôbec, niekedy ho aj nechám doma.“
To isté aj na stredných školách
Aj na stredných školách platia rovnako prísne pravidlá, hoci niektorí žiaci sú už plnoletí. Na Súkromnej strednej odbornej škole v Bytči si kvôli mobilom nechali nainštalovať špeciálny softvér do počítača v riaditeľni. „U nás bolo problémom ustrážiť žiakov a používanie ich mobilov. Využívali najmä školskú wi-fi a počas vyučovania boli pripojení a surfovali na internete,“ hovorí riaditeľka Edita Šamajová. „Vďaka počítaču teraz vidíme, ktorý žiak sa napojil a ak je to počas hodiny, učiteľ mu môže telefón zobrať.“ Tento systém sa podľa jej slov na škole osvedčil, študenti sa naučili rešpektovať pravidlá a učitelia riešia mobily omnoho menej než predtým.
Na konzervatóriu v Žiline používanie mobilov nepovažujú za veľký problém. „U nás dbáme skôr na absenciu,“ hovorí riaditeľ Milan Oravec. „Máme ale v učiteľskom zbore jedného pedagóga, ktorý na začiatku hodiny vyzbiera telefóny do krabice a po skončení ich zase vráti."
Prísnejšie pravidlá dodržiavajú aj na Gymnáziu v Kysuckom Novom Meste. Podľa školského poriadku môžu študenti využívať mobily iba v odôvodnených prípadoch a so súhlasom učiteľa alebo riaditeľa školy. Žiaci sa ale netaja tým, že zákaz porušujú.
„Mobil mám stále pri sebe, ale s vypnutým zvonením. Cez hodiny nevolám, ani nepíšem. Skôr cez prestávky si niečo zahrám, aby mi utiekol čas rýchlejšie,“ hovorí Juraj (17).
Ani učitelia nie sú úplne proti mobilom na školách. „Prekážalo by mi, keby mobily vyzváňali na mojej hodine a študenti si esemeskovali. Dohodla som sa s nimi ale tak, že ak im niekto volá, môžu si to ísť zdvihnúť mimo triedy. Osvedčilo sa mi to viac ako úplný zákaz mobilov. Lebo, buďme otvorení, žiaci sa vždy budú pokúšať obísť pravidlá. A čím budeme prísnejší, tým to môže byť horšie,“ hovorí učiteľka Eva zo strednej odbornej školy.
Autor: Daniela Kršková