ŽILINA. Miliónová rekonštrukcia žilinskej synagógy je z polovice hotová. Podľa Mareka Adamova z občianskeho združenia Truc sphérique, ktoré synagógu mení na galériu súčasného umenia kunsthalle, za takmer tri roky priestor unikátnej pamiatky medzivojnovej architektúry vyčistili od neskorších prestavieb a vyviezli z neho viac než tisíc ton sutiny a odpadu.
„Postupne sme rekonštruovali okná, dvere, podlahy s izoláciami a vykurovaním, prípojky vody a elektriky, otvorili sme informačné centrum. Najväčšími časťami doterajšej rekonštrukcie bola strecha nad hlavnou sálou a reštaurovanie pôvodnej maľby Dávidovej hviezdy na kupole,“ povedal Marek Adamov. Pol milióna eur bolo od sponzorov, z grantov aj od dvetisíc darcov v rámci verejnej zbierky. Miliónovú rekonštrukciu by kultúrni nadšenci a dobrovoľníci chceli dokončiť s podporou Nórskych fondov.
„Na jar sme podali žiadosť a možno práve v týchto dňoch sa rozhoduje, či dostaneme šancu náš projekt na budúci rok dokončiť. Bol by to zázrak a bez neho to pôjde veľmi ťažko,“ dodal Adamovov kolega Róbert Blaško.
Otvorenie spestrí výstava
Synagógu architekta Petra Behrensa vo štvrtok 18. septembra otvoria pre verejnosť, národná kultúrna pamiatka bude sprístupnená tri mesiace a spestrí ju výstava svetoznámeho vizuálneho umelca a reportéra Dana Perjovschého. „Výstava Vybrané správy potrvá v Novej synagóge do decembra, jej súčasťou budú diskusie, koncerty a intervencie ďalších umelcov. V októbri sa do Perjovschého výstavy nasťahuje ďalšia výstava štyroch finalistov Ceny Oskára Čepana a v novembri pribudnú diela mladých českých výtvarníkov z Nového zlínskeho salónu,“ dodal Adamov.
Prešla rôznymi prestavbami
Budova neologickej synagógy v Žiline patrí medzi najvýznamnejšie architektonické pamiatky 20. storočia na Slovensku. Projektoval ju svetoznámy nemecký architekt Peter Behrens, postavená bola v čase veľkej hospodárskej krízy v roku 1931 a stála približne dva milióny československých korún. Synagóga odvtedy prešla rôznymi prestavbami a necitlivými zásahmi. Náboženským obradom slúžila necelé desaťročie, po vojne slúžila ako divadelná a koncertná sála, ako aula vysokej školy a do roku 2010 aj ako kino.
Až v roku 2011 prišla prvá reálna snaha o jej revitalizáciu do pôvodnej architektúry Petra Behrensa, keď ju občianske združenie Truc sphérique získalo od Židovskej náboženskej obce za symbolický nájom na 30 rokov.