Psy prestanú byť hrozbou

Bojové plemená psov ľudia často považujú za nebezpečné. Pritom chyba môže byť v majiteľoch.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

ŽILINA. Na Slovensku je oficiálne uznaných 14 nebezpečných plemien psov. Vláda v novele zákona navrhuje, aby ich majitelia prešli kynologickým výcvikom a aby obec obmedzila priestory, kde sa takéto psy môžu voľne pohybovať. Najmä rodičia by zákon privítali.
Podľa kynológov a niektorých chovateľov ale neprinesie žiadne veľké zmeny. „Ak je človek normálny a chce silnejšie plemeno, tak si k nám príde urobiť výcvik. A to aj bez toho, aby mu to prikazoval zákon,“ hovorí Jozef Hramec z výcvikového strediska K9.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zlyháva ľudský faktor

Podľa policajnej hovorkyne Jany Balogovej v Žilinskom kraji doteraz neevidujú žiadny prípad, kedy by človeka napadol pes z bojového alebo nebezpečného plemena.
Ako hovorí skúsený cvičiteľ Hramec, tieto plemená nie sú šľachtené na to, aby primárne napádali človeka. Podľa jeho názoru za napadnutie človeka psom nesie zodpovednosť vždy jeho majiteľ.
„Zlyháva ľudský faktor. Ak sa takéto psy kupujú na stráženie pozemku, majiteľ ho musí poriadne zabezpečiť, aby sa nedostal von. Taktiež musí označiť pozemok s upozornením, že tam je taký pes. V druhom prípade môže niekto psa pravidelne provokovať a ten nakoniec skočí.“ Podľa Hramca však zvládnutý pes nikdy nezaútočí. Martina Siváková, bývalá majiteľka pitbull teriéra, má na vec opačný názor: „Pravidelne som s naším psom chodila na cvičisko, poslúchal ma na slovo a nikdy nevykazoval žiadne známky agresie, či už voči ľuďom alebo iným psom. Keď som si založila rodinu, pitbulla som darovala jednému chovateľovi. Padlo mi to veľmi ťažko, ale prevážili u mňa obavy, či niekedy nezoskratuje a nevybehne na deti.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Hrmca sa ale veľa nezmení, ak majiteľ aj pes absolvujú kynologický výcvik: „So psom treba pracovať neustále, jeden výcvik veľmi nepomôže. Bude mať síce základy, ale pes ich po čase zabudne. Ako my ľudia, keď sa naučíme cudzí jazyk, ale nepoužívame ho.“ Človek, ktorý nie je ochotný psovi venovať čas, by si podľa odborníkov mal rozmyslieť, či si ho zaobstará. Útoky ale nie sú príznačné iba pre nebezpečné alebo veľké plemená. „Ja osobne som videl zlatého retrievera, ktorý skočil do majiteľky. Tam bola takisto veľmi zanedbaná výchova,“ hovorí Hrmec. Podľa neho by majiteľov psov štát donútil k väčšej zodpovednosti napríklad tým, že by ich za napadnutie čakali tvrdšie tresty. S názorom sa zhoduje aj Žilinčanka Alexandra Kmecová: „Išlo by o najlepší spôsob, ako donútiť ľudí nezanedbávať psov. Lenže legislatíva je v tomto u nás trochu pozadu.“

SkryťVypnúť reklamu

Výbeh iba na vymedzenom priestranstve

Ak by novela vstúpila do platnosti, majitelia bojových plemien by mali zo zákona zakázaný vstup na ihriská, do školských areálov a na športoviská. To by potešilo Tomáša Bužeka, otca dvoch detí: „Ja a určite aj iní rodičia budeme pokojnejší, keď na ihrisku nebudeme musieť dávať pozor ešte aj na prítomnosť psov.“
Podľa Hramca je ale tento zákaz pre zodpovedných majiteľov bojových plemien zbytočný: „Ešte som nevidel, aby zodpovední majitelia naschvál vodili bojových psov práve na tieto miesta a k deťom. Skôr dávajú prednosť iným lokalitám, napríklad ho pustia vybehať pod horu.“
Podľa novelizácie bude zákaz voľného výbehu psa na celom území obce. Tá má vymedziť a označiť plochy, kde sa psy budú môcť voľne pustiť.
Mesto pre tento účel zriadilo dva výbehy pre psy - na Solinkách a na Hájiku. Hlavným dôvodom bol úmysel poskytnúť psičkárom oficiálny priestor na socializáciu a prechádzky so psom, aby nedávali prednosť parkom a ihriskám.
Pre zvládanie psa je dôležité aj to, aby bol zvyknutý na prítomnosť iných psov a poslúchal aj bez toho, aby bol na vôdzke. „Platí to aj pri nebezpečných plemenách, psy si musia zvyknúť byť pokojné v spoločnosti ľudí a iných psov,“ uzatvára Hramec. Aj na takýchto miestach ale platí, že majiteľ musí mať psa pod kontrolou a upratať po ňom exkrementy.

Autor: Daniela Kršková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 224
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 891
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 114
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 5 887
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 231
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 770
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 619
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 092
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


17
Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu