Lepší dôchodok vďaka druhému pilieru nás čaká už budúci rok

V roku 2015 budú mať k dispozícii svoje dôchodky prví sporitelia, ktorí sa rozhodli vstúpiť do druhého dôchodkového piliera.

V roku 2015 budú mať k dispozícii svoje dôchodky prví spori­telia, ktorí sa rozhodli vstúpiť do druhého dôchodkového pilie­ra. Dôchodcovia tak budú dostávať penziu nielen zo Sociálnej poisťovne, ale aj zo životnej poisťovne na základe úspor v dô­chodkovej správcovskej spoločnosti. Kombinovaný dôchodok z 1. a 2. piliera sa tak už onedlho bude týkať viac ako 3000 ľudí.

Oproti prvému dôchodko­vému pilieru má druhý pilier niekoľko výhod. Kým dôchodok z prvého piliera, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, závisí okrem počtu odpracovaných ro­kov a celoživotnej mzdy čoraz viac najmä od ekonomickej situácie štátu, dôchodok z druhého piliera sa odvíja výlučne od výšky úspor resp. neustáleho zhodnocovania úspor na osobnom dôchodkovom účte. Peniaze klienta v druhom pilieri sú v jeho osobnom vlast­níctve a nemôže mu na ne siah­nuť ani štát. Dôležité tiež je, že na rozdiel od 1. piliera ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, sú úspory sporiteľov v druhom pilieri pred­metom dedičského konania, kým z 1. piliera príbuzní v tomto prí­pade nedostanú nič. Pokiaľ však zomrie poberateľ dôchodku, „So­ciálna poisťovňa v prípade úmr­tia dôchodcu pozostalým vyplatí vdovský či sirotský dôchodok. Ten však tvorí len isté percento z plnej sumy reálneho dôchodku zomre­lého. Pokiaľ poberateľ doživot­ného dôchodku z 2. piliera zomrie počas jeho poberania v priebehu prvých 84. mesiacov, pozostalým bude vyplatená poisťovňou zvyš­ná časť peňazí prislúchajúca sume do 84. mesiaca. Navyše aj v 2. pi­lieri sa dôchodca pri uzatváraní zmluvy môže rozhodnúť pre tzv. pozostalostné dôchodky (vdovský, vdovecký, sirotský), ktoré môžu byť pozostalým vyplácané až po dobu dvoch rokov,“ informuje Beáta Haramiová, predsedníč­ka predstavenstva VÚB Generali d.s.s.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti si môžu klienti prerozdeliť zo svojich odvodov do druhého piliera 4 % z mesačnej mzdy, ktoré investujú do nimi vy­braného dôchodkového fondu. Nasporiť si však môžu aj viac, a to prostredníctvom dobrovoľných prí­spevkov do 2. piliera, čím sa zvyšuje konečná suma, z ktorej je sporiteľo­vi vyrátaný dôchodok: „Dobrovoľné príspevky sú daňovo zvýhodnené. Až do výšky 2 % zo základu dane sú nezdaniteľnou časťou základu dane sporiteľa. Rovnako ako úspory z od­vodov, aj dobrovoľné príspevky sa neustále zhodnocujú. Pri odchode do dôchodku si ich sporiteľ môže, hoci aj jednorázovo, vybrať alebo nechať vyplácať rovnako ako dô­chodok,“ upresňuje Haramiová.

Novela zákona spresnila pravidlá vyplácania

V júni tohto roka schválila NR SR novelu zákona o 2. pilieri a stano­vila, akým spôsobom sa budú spo­riteľom dôchodky vyplácať.

SkryťVypnúť reklamu

Každý sporiteľ si sám vyberie ko­merčnú poisťovňu, ktorá mu bude dôchodok vyplácať. Prevažnej väč­šine bude vyplácaná tzv. anuita, čiže doživotný dôchodok. Tento bude po dobu prvých 84 mesiacov garantovaný, čo znamená, že ak napr. po piatich mesiacoch klient zomrie, pozostalí dostanú sumu vo výške 79 jeho dôchodkov. Pri uzatváraní zmluvy s poisťovňou sa môže rozhodnúť, či mu bude dôchodok pravidelne zvyšovaný alebo či chce pre svojich blízkych sirotský alebo vdovský/vdovecký dôchodok.

Pokiaľ bude mať budúci dôchod­ca nasporenú tak nízku sumu, že mu žiadna poisťovňa neponúkne výpla­tu anuity, bude mu vyplácaná suma vo výške najnižšieho priznaného dôchodku po dobu, pokiaľ mu ne­budú vyplatené všetky úspory.

Ďalšou možnosťou pre sporite­ľov s vysokou nasporenou sumou je kombinácia doživotného dôchodku a tzv. programového výberu. Pri programovom výbere (dočasný dôchodok) sa budúci dôchodca rozhodne, kto mu má tento dô­chodok vyplácať – či poisťovňa (5-7 alebo 10 rokov) alebo DSS (podľa vlastného určenia). V poisťovni sa peniaze nededia, pri výplate z DSS áno.

SkryťVypnúť reklamu

„Od januára 2015 sa taktiež ruší podmienka minimálnej dĺžky spore­nia, ktorá bola doteraz stanovená na 10 rokov. Jedinou podmienkou pre vyplácanie penzií z druhého piliera tak ostáva dosiahnutie dô­chodkového veku sporiteľa,“ uza­tvára Beáta Haramiová.

Do druhého piliera môže vstúpiť každý, komu vzniklo prvé dôchod­kové poistenie, a zároveň nemá viac ako 35 rokov. V prípade, že sporiteľ už druhý dôchodkový pi­lier má, môže sa tiež kedykoľvek rozhodnúť pre zmenu dôchodkovej správcovskej spoločnosti podľa jej výsledkov na trhu.

Bližšie informácie o všetkých svojich možnostiach nájdete na www.vubgenerali.sk alebo na infolinke 0850 111 110

Autor: ĽUBICA ŠKORVANEKOVÁ, Senior PR Manager

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 946
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 423
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 365
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 117
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 800
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 621
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 297
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu