ŽILINA. Stretávajú sa každý druhý týždeň v mesiaci na dve hodiny. V podkroví Makovického domu spoločne maľujú, kreslia, skúšajú rôzne výtvarné techniky, vystavujú. Klub neprofesionálnych výtvarníkov fungujúci pod hlavičkou Krajského kultúrneho strediska v Žiline je otvorený každému a kurzy sú zadarmo.
„Keď som tu začínal, prišiel pán. V dobrom som mu chcel vysvetliť, čo nemá na obraze správne urobené, ako by sa dal vylepšiť. Povedal mi, že čo mu mám čo hovoriť. On chodí do Švajčiarska k nejakému milionárovi, ktorý od neho kupuje všetko. A že v živote neuvidím tie peniaze, ani za všetky obrazy, čo kedy urobím, aké on dostane za jeden. To ale nehovorí o tom, že máte talent, ale o tom, že milionár je na hlavu,“ spomína s úsmevom Stano Lajda, akademický maliar a jeden z dvojice lektorov v klube, ktorý vedie skupinu pokročilých. Do klubu prišiel pred 20 rokmi, ako sám hovorí, len na záskok. A už neodišiel. „Nie je to preto, že by sa nenašiel niekto iný, ale pretože tí ľudia sú veľmi vzácni. Ten vzťah cez výtvarné veci prešiel do priateľstva. Sme ľudia na jednej strune. To človek zistí, až keď ideme na spoločné stretnutie. Väčšinou v plenéri, ktorý organizujeme dva razy do roka, v máji a na jeseň, tam bola možnosť sa bližšie spoznať,“ spomína umelec.
Hovorí, že z kolektívu v klube má veľkú radosť. Nezáleží na tom, či má človek 18 alebo vyše 80, vekový rozdiel akoby neexistoval.
„Mnohokrát si ľudia medzi sebou tykajú. Bavia sa ako rovesníci. Spoločný záujem o umenie je veľký. Títo ľudia sú svojím spôsobom zvláštna krvná skupina. Niektorí k umeniu prišli vo vyššom veku,“ hovorí Stano Lajda.
Ako príklad spomenie pána, ktorý úž 15 rokov navštevuje klub. Chodil na strednú umeleckú školu, ale pracoval v úplne inej oblasti. Keď mal okolo 40 rokov, dostal silný infarkt. Dnes má strojček na srdci a nemôže robiť náročnú prácu. Práve maľovanie mu dáva životný zmysel, napĺňa ho. Každý deň namaľuje obraz pre radosť. Pritom obrazy nepredáva, ale rozdáva - známym, kamarátom, susedom, čím spôsobuje radosť ďalším ľuďom.
Pri práci.
Klub museli rozdeliť
Pred troma rokmi sa klub rozdelil na dve časti – začiatočníci a pokročilí. „Prišlo mnoho nových ľudí, o umení veľa nevedeli, dosť veci som im vysvetľoval. A tí, čo to už vedeli, sa nudili. Bolo nás veľa, to sa nedalo zvládnuť za dve hodiny,“ spomína umelec. Zároveň navrhol prizvať ďalšieho lektora.
„Niektorí ľudia sú takí, že stále o sebe pochybujú. O svojich dielach, ale robia na sebe a je to poznať. Iní zas prídu, myslia si, že sú dobrí, akoby sa len prišli pochváliť. S takými sa už dá ťažko posúvať,“ hovorí Andrej Mazúr, lektor skupiny začiatočníkov.
„Aj tí, čo spočiatku neboli radi, že sa trháme, dnes už nešpekulujú. A je to lepšie. S pokročilejšími môžeme ísť teraz ďalej,“ dodáva Stano Lajda. Obaja lektori majú vo svojich skupinách zhodne okolo 20 ľudí.
Zaujímavosťou je, že v skupine začiatočníkov prevažujú ženy nad mužmi. „Zrejme preto, lebo je pre nich to umenie prínosné, v rámci voľného času. Možno im to prináša určitú radosť, zadosťučinenie,“ myslí si Andrej Mazúr.
Lektori sa zhodujú, že u mladých ľudí vidieť zmenu k lepšiemu skôr než u starších. „Čo už majú zaužívané, toho sa im ťažko vzdáva.“
Amatérski výtvarníci vraj tiež často nevedia odlíšiť kvalitnú vec od nekvalitnej.
„Na tie, o ktorých povedia, že by ich najradšej vyhodili, poviem super. Z toho sú často prekvapení. Alebo donesú desať vecí na výstavu, my vyberieme tri - štyri, tak sa pýtajú, prečo práve tie. Umenie nie je šport, je subjektívne. Presná čiara neexistuje a každý má nejaký svoj vkus a názor a pokiaľ platné veci - anatómia, perspektíva, kompozícia sú dobré - názor je vždy len subjektívny,“ dodávajú.
Organizujú výstavy
Klub existuje už skoro 50 rokov a každoročne organizuje v Makovického dome výstavy. Prezentovať svoje diela môžu aj tí, čo do doň nechodia.
„Máme niekoľko kategórií, mladých, starších, aj insitná tvorba. Autori môžu dať v podstate hocičo. Ale nesmie to mať vulgárny, príliš útočný či politický podtext. Technika tiež nie je obmedzená. Skôr počet vecí, pre veľkosť výstavného priestoru,“ hovorí Stano Lajda.
Hodnotiaca komisia je zložená z troch odborníkov, ktorí udeľujú ceny a ocenení prechádzajú do krajského kola. „Väčšinou býva na Kysuciach. Víťazi postupujú do celoslovenského kola,“ dodal.⋌
Na vernisáži. FOTO: KrKS ŽILINA