LIETAVA. O probléme v Lietavskej základnej škole, kde mladí výrastkovia ničia autami jej areál, sme písali len nedávno. Priamo z prostredia školy nás upozornili na ďalší problém, súvisiaci so školou.
Deti, dochádzajúce na vyučovanie autobusom, vystúpia na zastávke v blízkosti školského areálu. Musia ale prejsť na druhú stranu cesty, pritom však riskujú zrážku s autom, keďže v úseku neexistuje priechod pre chodcov, prípadne spomaľovače.
Jedna z vychovávateliek na škole Emília Hubočanová hovorí, že najväčším problémom sú rýchlo jazdiace autá. Pritom kúsok od zastávky je výstražná značka upozorňujúca vodičov na prechádzajúce deti. Vychovávateľka ďalej upozorňuje, že zastávka býva „špinavá, nedôstojná a keď tam žiaci čakajú, nemajú si kde sadnúť.“ Myslí si, že to nikoho nezaujíma. Chýba iniciatíva, ktorá by problém riešila.
„Keď prichádzajú deti na zastávku, zvlášť zo smeru od Majera, od Lietavy, prechádzajú cez cestu, nie je tam nastriekaný priechod. Malo by sa s tým niečo spraviť, je tam značka pozor deti, ale bolo by dobré v mieste znížiť rýchlosť. Autá idú rýchlo. Zatiaľ sa nikomu nič nestalo, ale na zákrute povyše je každú chvíľu nejaká nehoda,“ hovorí školník Rudolf Surovčík.
Iniciatíva, ktorá by problém vyriešila, chýba aj Anne Masnej, jednej z mamičiek, ktorej syn navštevuje základnú školu v Lietave. „Je to nebezpečné, autá jazdia rýchlo,“ hovorí. Druhá mamička dodáva. „Tá zastávka je strašná, možno by pomohlo ju zrušiť.“
Riaditeľ školy Viliam Heinrich odporúčal obrátiť sa s problémom na obec. „Musíte sa obrátiť na starostu, riešenie som požadoval už dávnejšie.“
Starosta obce Pavol Gašpierik povedal, že obec vie o probléme.
„Umiestnenie autobusovej zastávky a riskantné prechádzanie detí do školy sa riešilo už v minulosti, inštalovaním dopravného značenia. Vhodnosť umiestnenia jednotlivých autobusových zastávok sme riešili aj so zástupcom prepravcu SAD Žilina.“
Obec plánuje rozšírenie a výstavbu chodníkov pre peších pri ceste III. triedy, čo je zahrnuté i v strategických dokumentoch obce - v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce a v územnom pláne. Výstavbu odporúčajú i orgány štátnej správy. „Výstavba chodníkov je ale dlhodobý proces z hľadiska prípravy projektovej dokumentácie, usporiadania vlastníckych vzťahov k pozemkom a samotného vydania povolenia špeciálneho stavebného úradu. Obec limituje aj vysporiadanie vlastníckych vzťahov a tiež množstvo dostupných finančných prostriedkov.“ Riešením je podľa starostu inštalácia vodorovného dopravného značenia - priechodu pre chodcov. Podľa platných noriem môže byť iba v lokalite s vybudovanými chodníkmi. „Je možnosť vybudovania spevnených plôch na autobusových zastávkach, čo by inštaláciu takéhoto značenia umožňovalo v krátkom čase. Musíme to prekonzultovať s dopravným projektantom a lokality doplniť vhodnými technickými prostriedkami, či už to je osvetlenie, alebo doplnenie dopravného značenia.“
Pavol Gašpierik doplnil, že „na spomínanom stretnutí boli z hľadiska komplexného riešenia katastra obce prijaté opatrenia, medzi ktorými je i problematika rizikových lokalít pri autobusových zastávkach.“
Na jednotlivých opatreniach už obecný úrad i v súčinnosti s dopravným projektantom pracuje.