V Žiline a okolí pohrebných miest ubúda, ale podľa vyjadrenia obcí a miest najbližšie desaťročia k žiadnemu akútnemu nedostatku nedôjde. Dokonca ani v malých dedinkách, ako je Povina, nemajú s miestom problém: „Ľudia sa nechávajú pochovávať do rodinných hrobov. Tým sa ušetrí veľa miesta,“ hovorí Daniela Tomášková z Obecného úradu v Povine.
Ani mesto Žilina zatiaľ nemá problémy. Podľa správy a údržby cintorínov je nedostatok skôr v mestských častiach, ako je Brodno a Bytčica. Na miestach, kde ale nie je priveľmi rozvinutá a ukončená infraštruktúra, je jednoduchšie pozemok dokúpiť alebo cintorín rozšíriť. Tak to mesto urobilo aj v Trnovom a Vraní.
Recyklovať a spopolňovať
V Snežnici nedostatok miest vyriešili prikúpením nového pozemku, v Tepličke nad Váhom cintorín zase rozšírili. Okrem týchto možností majú obce aj iné plány, ako ušetriť miesto.
V Snežnici a Žiline plánujú zvýhodniť urnové miesta tým, že znížia poplatok za ich prenájom. Tým pádom predpokladajú, že ľudia dajú prednosť tomuto spôsobu oproti klasickému pohrebu.
Podľa Slovenskej asociácie pohrebných služieb ale už teraz väčšina ľudí dáva prednosť kremácií: „Asi 70 až 80 percent ľudí sa dáva spopolniť.“
Vo svete majú aj kreatívnejšie riešenia
S nedostatkom pohrebných miest vo svete bojujú najmä veľkomestá. Ich infraštruktúra často nedovoľuje rozšíriť ani prikúpiť pozemky na posledný odpočinok. Situácia inšpirovala cudzokrajných architektov k zaujímavým návrhom. V Hong Kongu chceli vybudovať plávajúci cintorín - Floating cementery, ktorý pripomína obrovskú loď. Projekt vraj ponúka 370-tisíc pohrebných miest, samozrejme, za veľmi vysokú sumu.
Ďalším nápadom je vypúšťať skrematizovaný popol do vesmíru. S týmto návrhom prišla spoločnosť Elysium Space. Vo Švédsku sa uchytili, tzv. ekologické pohreby. Človeka pomocou tekutého dusíka premenia na organický prášok, ktorý sa rozkladá pol roka až rok.
Autor: Daniela Kršková