„Ak na rizikovej ceste spravíte čo len malú vodičskú chybu, je veľmi pravdepodobné, že zmrzačíte alebo zabijete posádku auta,“ napísal Slovenský autoturist club ešte pred niekoľkými rokmi. Odvtedy sa situácia začala pomaly meniť. No napriek tomu, že vysoko rizikové cesty na Slovensku sa pomaly prestavujú na cesty vyššej triedy, nehodovosť je stále vysoká. Aj v Žilinskom kraji sú úseky, na ktorých sa pravidelne dejú dopravné nehody.
Nehodové úseky sa opakujú
V Žilinskom kraji je neslávne známou najmä cesta popod hrad Strečno. Len za posledný polrok sa tu stalo niekoľko dopravných nehôd. V apríli si vyžiadali aj dva ľudské životy.
Podľa policajnej správy tu vodiči pravidelne prekračujú rýchlosť, nedodržiavajú odstup, alebo je na vine stav vozovky. Problémy spôsobujú padajúce stromy a v minulosti komplikovali dopravu aj zosuvy pôdy či skál.
Pred týmto úsekom majú rešpekt aj skúsení vodiči: „Často chodím navštevovať mamu do Martina a touto cestou chodím autom už veľa rokov. Nikdy sa mi nič nestalo, ale vždy tu do bodky dodržiavam predpisy,“ hovorí Jaroslav.
V okrese Kysucké Nové Mesto je zase rizikový úsek medzi Budatínskou Lehotou a Radoľou. Do toho spadá aj Považský Chlmec a Brodno, kadiaľ vedie úzka jednopruhová cesta.
Plynulosť tejto cesty závisí hlavne od vzájomnej ohľaduplnosti vodičov. Často tu hliadkujú policajti, ktorí usmerňujú dopravu.
V Žilinskom okrese medzi nebezpečné miesta pribudla zjazdová vetva na Ulicu vysokoškolákov, ktorá sa končí pripojením zjazdu z Vlčincov. Za posledného pol roka sa tu stalo sedem dopravných nehôd.
Vodičov trápia aj výtlky
Najmä po zimných mesiacoch ostávajú cesty poškodené. Podľa hovorkyne Slovenskej správy ciest v Žiline Zuzany Hromcovej sa stav vozovky mení veľmi rýchlo. „IVSC Žilina vykonáva pravidelne prehliadky stavu ciest I. triedy. Na základe týchto prehliadok sa plánujú a vykonávajú opravy lokálnych výtlkov a súvislé obnovy krytov vozoviek. Lokálne opravy výtlkov robíme okamžite. Súvislé obnovy krytov vozoviek robíme na základe výšky pridelených peňazí,“ dopĺňa Hromcová.
O cesty II. a III. triedy sa stará kraj ich stav vodiči kritizujú.. „Pravidelne chodím od Careffouru k univerzite autom, a tá cesta tam je už samá záplata. Mohli by ju spraviť nanovo celú,“ hovorí doktorand Tomáš. Maroš zase pravidelne cestuje do Bytče: „V Hliníku pri Bytči sa vždy modlím, aby som na ceste nenechal celý podvozok. A pritom je táto cesta v zlom stave už dlhšie.“
Pred rokom zaviedol Žilinský kraj používanie systému AVL, ktorým cestári cez GPS ohlasujú nedostatky na cestách. Ak má vplyv na bezpečnú a plynulú premávku, dispečer okamžite vyšle čatu, ktorá sa o problém postará. Ostatné poruchy zaznačí do plánu a tie opravia postupne.
Napriek tomuto systému sú ale podľa vodičov na žilinských cestách nižších tried stále problémy. „Na cestách sú buď kaskadéri, ktorí nerešpektujú povolenú rýchlosť, alebo sú cesty v dezolátnom stave. A to nielen u nás, ale všade na Slovensku,“ konštatuje šoférka Lýdia.
Autor: Daniela Kršková