Nie všetci dávku odpracujú

Z 2 586 ľudí, ktorí poberajú dávky v hmotnej núdzi v rámci Žilinského okresu, je do dnešných dní aktívnych 1 417 ľudí, ktorí si dávku odpracujú. Ostatní túto možnosť odmietli, sú na PN, alebo im dávku skrátili.

ILUSTRAČNÉILUSTRAČNÉ (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

Z 2 586 ľudí, ktorí poberajú dávky v hmotnej núdzi v rámci Žilinského okresu, je do dnešných dní aktívnych 1 417 ľudí, ktorí si dávku odpracujú. Ostatní túto možnosť odmietli, sú na PN, alebo im dávku skrátili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ŽILINA. Už niekoľko mesiacov je platný zákon, podľa ktorého si každý, kto poberá dávku v hmotnej núdzi, musí odpracovať 32 hodín. Niektorí to využili, iní odmietli.
Konkrétne v Žiline z 2 586 ľudí v uliciach pracuje 1 417. Mnohí sa vyhovárajú na to, že im úrad práce, sociálnych vecí a rodiny žiadnu prácu neponúkol. Nie je to ale jeho úloha.

SkryťVypnúť reklamu


Niekedy ide o výhovorky

„Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny pracovné pozície nevytvára ani neponúka. Pracovné činnosti rieši každá obec, mesto, VÚC, zariadenie sociálnych služieb a iné sám v rámci svojich možností,“ hovorí riaditeľ úradu Jozef Machyna.
Ide prevažne o práce ako čistenie priestranstiev obcí, čistenie vodných tokov, kosenie a hrabanie plôch, pomocné práce pri organizovaní rôznych športových a kultúrnych podujatí, práce v knižnici, dozor, úprava okolia v školách či škôlkach, domovy sociálnych služieb, kde upratujú, ale robia aj nákupy.
Povinnosť odpracovať si dávku v hmotnej núdzi je úplne nová skúsenosť pre úrady práce aj pre samotných poskytovateľov – obce. Napriek tomu môžeme podotknúť, že zavedenie spomínanej povinnosti prispieva k obnoveniu pracovných návykov dlhodobo nezamestnaných, ich začlenenie do spoločnosti a naučí ich zodpovednosti,“ hovorí. Odpracované hodiny úradníci sledujú vždy mesačne – povinnosť je odpracovať 32 hodín. V prípade, že za konkrétny mesiac príjemca neodpracuje 32 hodín, pomoc v hmotnej núdzi sa mu v daný mesiac neposkytne. Ide o sumu 61,60 eura. Ak poberateľ odmietne ponuku práce úplne, dávka zaniká.
Ak poberateľovi dávky prácu neponúknu, o dávku v hmotnej núdzi neprichádza.

SkryťVypnúť reklamu


Obce zareagovali dobre

„Z vlastnej skúsenosti však môžeme konštatovať, že takáto situácia by mohla nastať len výnimočne, nakoľko všetkých 78 obcí sa zapojilo a prijalo spoluprácu s naším úradom práce,“ hovorí riaditeľ.
Výnimkou je len obec Rosina, kde starosta odmietol spoluprácu, takže v tomto prípade poberateľom dávky s trvalým bydliskom v tejto obci, samozrejme, nie je ponúknutá práca. „V tejto súvislosti mi nedá nespomenúť živý príklad z minulého týždňa, keď sa po silnej búrke v obci Rosina rozbúril a vylial potok Rosinka. Voda zaplavila celú cestu, záhrady okolitých domov, pivnice a poškodila časť cesty. A práve pri týchto situáciách je vhodné zapojiť a využiť prácu aktivačných pracovníkov, či už pri odstraňovaní následkov po povodni alebo pri jej predchádzaní, v tomto prípade by mohli byť nápomocní pri vyregulovaní miestneho potoka,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu


Hodnotia to pozitívne

Spoluprácu medzi úradom práce a obcami hodnotia aj napriek tomu pozitívne. „Po tom, ako bol zákon platný, sme s obcami intenzívne komunikovali, ponúkli sme pomoc pri zavádzaní zákona do praxe a snažili sme sa v maximálnom možnom rozsahu poskytnúť im informácie o danej problematike,“ hovorí. Ponuky práce v rámci jednotlivých poskytovateľov sú pomerne rovnaké. Aj napriek tomu sa nájdu aj takí, ktorým tieto práce nevyhovujú.
„Reakcie na aktivačné práce sme zaznamenali väčšinou kladné, pretože bez vynaloženia finančných prostriedkov sa v obciach, meste či školských zariadeniach urobí veľa práce.
Napríklad, v niektorých obciach sa opravujú chodníky, čistia sa lesné plochy od kalamitného dreva, vykonávajú regulácie potoka, inde zasa ľudia pomáhajú v školských zariadeniach, kde sa robia drobné rekonštrukčné práce, maľujú sa steny, natiera zábradlie a podobne,“ hovorí.
Pomáhajú aj v meste
Často tieto aktivity využije aj mesto. „Áno, mesto využíva túto možnosť a úzko spolupracujeme s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. Ide o ľahké manuálne práce. V tomto týždni občania pracujú v ZŠ Lichardova a v MŠ Puškinova 3,“ spomenul hovorca mesta Pavol Čorba.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 096
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 900
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 114
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 5 955
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 231
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 777
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 619
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 137
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


17
Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu