Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Všetkým sa uľaví, ak nezvestného nájdu. Aj za cenu, že mŕtveho

V našom okrese polícia od začiatku roka pátrala po 52 nezvestných. Dôvody bývajú rôzne, od hádky s rodičmi, cez to, že sa človek stane obeťou trestného činu. Každý sa ale zhodne, na tom, že najdôležitejšie je osobu nájsť a nežiť v neistote.

ILUSTRAČNÉILUSTRAČNÉ (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

ŽILINA. V roku 2010 našli v lese pri Hájiku ženu v štádiu rozkladu. Žena v značkovom oblečení, upravenými nechtami požila lieky a alkohol a takto skoncovala so svojím životom. Túto udalosť sprevádza viacero nejasností no najdôležitejšie je, že dodnes sa nevie komu telo patrilo a ani ona nikomu zatiaľ nechýba. „Bez dokladov s teniskami o dve čísla väčšími ju vo vyhľadávanej lokalite, kde chodí množstvo hubárov, našli po mesiaci od smrti,“ hovorí vedúci oddelenia pátrania a kriminalisticko-technických činností odboru kriminálnej polície v Žiline. Aj takéto prípady rieši polícia. Najťažšie je pátrať po tých, ktorí chýbajú svojim blízkym, ktorí nevedia, čo s osobou je a v mnohých prípadoch úľavu prináša aj nájdené nehybne telo. Dôležité je, že ľudia už nežijú v neistote. Počet nezvestných sa na našom území moc nemení. „Čísla sú stabilné už dlhšie obdobie. Polícia od začiatku roka pátrala v Žilinskom okrese po 52 nezvestných osobách. Do dnešných dní sú všetky osoby vypátrané,“ hovorí. Z tohto počtu bolo 12 maloletých osôb, 11 mladistvých a 29 dospelých. Z počtu 52 nezvestných osôb bolo 28 žien. Pre porovnanie v toku 2013 polícia pátrala po 96 nezvestných osobách, a taktiež sú všetky vypátrané.

Z najdlhšie hľadaných osôb je to prípad 43-ročného Mariána Sihloveca, ktorý je nezvestný od 1. decembra 1997. Naposledy ho videli na ulici Petzvalovej v Žiline, odkiaľ odišiel na neznáme miesto. Od roku 1997 hľadajú aj Jána Mindeka, ktorého naposledy videli ešte pri starom Tuzexe. „Máme dvoch pátračov. Samozrejme to nie sú jediní policajti, ktorí vykonávajú pátranie po osobách. Naša práca je rozdelená do troch skupín,“ hovorí. Prvá sú nezvestné osoby, hľadané osoby a potom neidentifikované mŕtvoly. Nezvestnou osobou je niekto, koho niekto blízky nahlási. „Nevieme o jej pobyte, a nedopustila sa trestnej činnosti. Hľadaná osoba je tá, ktorú potrebuje súd, prokuratúra a podobne,“ hovorí. Pomáha aj mestská polícia. „ Bolo to aj v prípade nezvestného, ktorého našli mestskí policajti. Nevedeli sme kto to je, tak sme začali zisťovať jeho totožnosť. Nakoniec sme zistili, že v Poľsku zabil celú svoju rodinu, bol psychicky chorý a bol u nás v Žiline,“ hovorí.

Nevedeli vôbec kto to je a museli zistiť či niekto po ňom nepátra. Mestská polícia má znalosť mesta a osôb. Pri maloletých osobách ich zapájajú často. „Máme k dispozícii informačný systém Patros. Sú tam všetky hľadané osoby aj mŕtvoly. Ľuďom nie je sprístupnený, pretože sú tam osobné údaje,“ hovorí. Ďalej pracujú s Centrálnou ústrednou konzolou, kde sa dá zistiť, či sa po osobe pátra v Schengenskom priestore. „To platí aj u kolegov v zahraničí, ak nájdu osobu, ktorá je nezvestná a je dospelá, tak nám dajú vedieť, či je osoba v poriadku, živá zdravá. Potom môžeme informovať rodinu, príbuzných,“ hovorí.

Často sa stáva, že našli nezvestného a nechcel aby rodinu informovali. Nemali dobré vzťahy a asi chceli ostať v utajení. „Nie je to nič ojedinelé, práve naopak. Každý človek je dospelý a má právo zatajiť svoj pobyt pokiaľ ho polícia vypátra len sa spýta či si prajete aby váš pobyt oznámili,“ hovorí. Dodáva, že ide aj o prípady v zahraničí. Ide o 20% kedy sa s týmto stretávajú. „ Dotyčný chcel zmeniť svoj život tak ho zmenil. Aj ľudia robia ale chyby. Majú to asi z Amerických filmov, že políciu majú osloviť až po 24 hodinách. Nie je tomu tak, môžete to urobiť hneď. Kto by čakal, ak sa mu v lese stratí dieťa 24 hodín?“ hovorí.

Sú aj prípady, že nájdu osobu v zlom stave, vtedy musíme zavolať lekára. Napríklad pri prípadoch, že ľudia oznámia, že osoba chce spáchať samovraždu. „Automaticky voláme záchranku. Ak hľadáme niekoho v lese, tak tiež je prítomný lekár. List na rozlúčku píšu osoby často,“ hovorí.

Ak nie je osoba plnoletá v tom prípade sa postupuje inak. Nastupuje zákonný zástupca. Problém je, že niekedy nájdu maloletého v zahraničí. Vtedy ju umiestnia do bezpečia – napríklad do zariadenia sociálnych služieb. V našom okrese na to slúži napríklad zariadenie v Lietavskej lúčke. „Stalo sa nám, že nezvestnú osobu našli v Čechách a rodina nemala peniaze na to, aby si ju vyzdvihla. Potom sociálny pracovníci a polícia ju dovezú na Slovensku. Nikdy neskúmame, či požiadavka je alebo nie je oprávnená,“ hovorí.

Ľudia vždy skúšajú hľadať sami a niekedy je neskoro. Polícia koná inak keď ide o osobu maloletú alebo staršiu. „Mali sme prípad, že oznámili nezvestnosť osoby len preto, že ju dva roky nevideli a chceli doriešiť dedičské konanie. V týchto prípadoch polícia postupuje inak, zvažuje závažnosť pátrania,“ hovorí.

V poslednom čase sa stalo viackrát a predtým to nebolo také časté, že ľudia skáču do riek, páchajú samovraždy. „Tu v okrese Žilina sme mali dievča, ktoré malo zdravotné problémy. Nechalo list na rozlúčku, prišlo na kanál Váhu v zime, preborila ľad a skočila do vody. Nakoniec sme ju našli. Mŕtvu,“ hovorí.

Keď niekto spadne do vody alebo z vlastného rozhodnutia je tu problém pretože telo sa ponorí na dno a až vplyvom podmienok, ako je teplota vody a podobne, vypláva na povrch. Tieto osoby väčšinou nájdu ale až s odstupom času. Na priehradách sa tiež niekedy objavia telá. „Tento rok sme mali tri prípady, že niekto skočil sám do vody, že sa chcel zabiť. Vieme to na základe toho, že nechali list alebo ich niekto videl ako v apríli, keď sa chlapec zobral a skočil do vody. Málokedy osoba vypláva takže ju musíme hľadať,“ hovorí. Pomáha im pri tom hasičský a záchranný zbor. Majú člny a splavujú rieky alebo v čižmách kontrolujú brehy riek. V týchto prípadoch pomáhajú záchranári, ktorí majú k dispozícii aj techniku. To sa týka aj toho keď sa niekto stratí v lese. „Na pátraciu akciu idú v prvom rade policajti potom sa pridá horská služba a dosť nám pomáha aj resque systém Orava. Majú psovodov, motorky, štvorkolky, člny ale a vrtulník,“ hovorí.

Aké dôvody vedú ľudí k tomu aby odišli? Väčšinou rovnaké. „V súčasnosti nemáme našťastie žiadnu maloletú sosobu v pátraní – osoba do 15 rokov. Tu je často dôvod hádka v rodine a dieťa ujde. Nefunguje logistika v rodine. Dieťa povie, že ide u kamarátovi a ide niekde inde. Maloletú osobu si v našom okolí mŕtvu nepamätám. Nájdeme ich v herniach, nonstop prevádzkach,“ hovorí. Dokonca aj majitelia im sami ohlásia, že tam majú deti. Niekedy sa deti schovajú. „Mali sme prípad opitých rodičov na Kysuciach. Hľadali sme chlapca ich syna, ktorý sa schoval pod drevami v blízkosti toho domu. Hľadali sme ho, volali kamarátom, učiteľke,“ spomína. V takých prípadoch volajú aj sociálnych pracovníkov. Väčší problém je u mladistvých nad 15 rokov. Úteky kvôli láske, zlým známkach dokonca aj do zahraničia. Tu už nie je predpoklad, že by sa mu mohlo niečo stať už si vie zabezpečiť stravu a podobne. Viacej je dievčat s nimi je viacej problémov. „Chlapec odišiel z domu mal problém v škole, išiel okrajom lesa prešiel asi desať kilometrov. Využili sme obecný rozhlas a vyhlásili sme, že sa stratil. Hľadalo ho 150 ľudí a nakoniec ho našli ľudia z obce pri lesnej ceste,“ hovorí. U nás sme nemali taký prípad, že by maloletého hľadali dlhšie obdobie, ale v iných okresoch sú aj osoby, ktoré hľadajú aj polroka.

Sú aj nájdené a neidetifikované osoby. Momentálne je to na našom území osemnásť za posledných dvadsať rokov. „Ročne máme päť až desať mŕtvol, ktoré nevieme identifikovať. Tu nastupuje výsledok DNA, porovnávanie zubných kariet a podobne,“ hovorí. V Kysuckom Novom meste zhorela ubytovňa v roku 2007 kde je stále nezvestná osoba matka so synom. Všetko tam zhorelo do tla a nedalo sa nič identifikovať, takže dodnes ich evidujú ako nezvestných. „Prehľadávali sme aj okolie a do dnešných dní nevieme na 100% ako to bolo. Pani bola imobilná je malý predpoklad, že z tade odišla a aj so synom a po 20 rokoch nám z informačného systému vypadnú,“ hovorí o svojej práci. Ako možno rodičom oznámiť takú zlú správu ako je úmrtie dieťaťa? Nikdy to nie je jednoduché. „Aj ja mám slzy na krajíčku, keď niekoho nájdeme. Sám som to zažil. Ak ste s niekým niekoľko dní, prežívate s ním trápenia. Väčšinou sa telo nájde mŕtve,“ hovorí. Nikdy to neoznamujú po telefóne. Žiaľ nájde sa aj taký „dobrák“, ktorý to oznámi skôr. „Mal som prípad chlapca, ktorého sme našli mŕtveho v tom čase mal maturovať. Jeho rodičia dokonca navštívil vešticu v zahraničí. Niekto im zavolal, že ich syn j mŕtvy matka mi volala a pri šoférovaní sa ma pýtala či je to pravda,“ hovorí. V takýchto prípadoch už ide aj o to, aby sa nestalo ďalšie nešťastie. „V týchto prípadoch má človek milión otázok. Ľudia často vedia, že nezvestný je mŕtvy aj tak je prioritou nájsť telo. Pochovať ho, žiť v pokoji,“ dodáva.

Pátranie po osobe polícia ukončí:

vypátraním osoby,

pominutím dôvodu pátrania,

úmrtím osoby,

stotožnením nezvestnej osoby s mŕtvolou, časťou ľudského tela, alebo kostrovým nálezom,

uplynutím 20 rokov od vyhlásenia pátrania po nezvestnej osobe.


Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 2. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 3. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 4. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 5. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 6. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 7. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 8. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 9. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 10. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 8. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 9. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 022
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 195
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 169
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 847
 5. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 845
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 746
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 358
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 992
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 2 658
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 638

Blogy SME

 1. Miriam Studeničová: Hrubý omyl o božskej podstate človeka
 2. Andy Nosko: Ako verejné prieskumy zabudli, kto nám tu vládol...
 3. Martin Pilnik: Nestarajte sa o očkovanie a covid-19 vám zavrie školu, krúžky aj reštauráciu
 4. Anton Kaiser: Florencia I.
 5. INESS: 9 odpovedí o kompenzáciách cien elektriny
 6. Peter Slamenik: Nová hviezda modelingu?
 7. Marián Lukáč: Blog č. 43- Ivana Kubincová
 8. Adam Sipos: Taliban sa za 20 rokov nezmenil, je však sofistikovaný a chce legitimitu. Inak neprežije
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 422
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 8 296
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 304
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 242
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 974
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 696
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 670
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 284
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

COVID pavilón vo FNSP Žilina.

Od septembra podľahlo v žilinskej nemocnici ochoreniu COVID-19 29 ľudí.


7 h
Dopravný podnik chce cestujích prilákať častejšími spojmi.

Dôvodom je okrem iného aj epidemická situácia.


7 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Situácia v žilinskej Fakultnej nemocnici je zatiaľ stabilná.


8 h

Prinášame rozhovor s Michalom Mertinyákom, výkonným riaditeľom Únie ligových klubov, ktorá je strešným orgánom najvyššej futbalovej súťaže


10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Z ohlasovaného zablokovania hlavného ťahu do Poľska sa stal len symbolický pochod.


20. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 20. okt

Nové Zámky sa na mape Slovenska presunú do červenej farby, Komárno ostáva v oranžovej.


Anton Hrachovský/TASR 20. okt

Blogy SME

 1. Miriam Studeničová: Hrubý omyl o božskej podstate človeka
 2. Andy Nosko: Ako verejné prieskumy zabudli, kto nám tu vládol...
 3. Martin Pilnik: Nestarajte sa o očkovanie a covid-19 vám zavrie školu, krúžky aj reštauráciu
 4. Anton Kaiser: Florencia I.
 5. INESS: 9 odpovedí o kompenzáciách cien elektriny
 6. Peter Slamenik: Nová hviezda modelingu?
 7. Marián Lukáč: Blog č. 43- Ivana Kubincová
 8. Adam Sipos: Taliban sa za 20 rokov nezmenil, je však sofistikovaný a chce legitimitu. Inak neprežije
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 422
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 8 296
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 304
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 242
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 974
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 696
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 670
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 284
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu