TRNOVÉ, VARÍN. Pojem lesná škôlka či lesný klub pozná asi len málokto. Pritom v západnej a severnej Európe fungujú viac ako 50 rokov. Tento typ predškolského vzdelávania sa začína udomácňovať aj u nás. Na Slovensku už pár lesných klubov funguje a v okolí Žiliny sa tiež objavujú prvé lastovičky.
Pobyt vonku takmer za každého počasia, dôraz na správne oblečenie a komunikáciu s rodičmi, menšie skupinky detí, učenie sa priamou skúsenosťou. To sú niektoré zo znakov lesných škôlok či klubov, variant je v súčasnosti viacero. Tieto znaky boli aj inšpiráciou k vzniku dvoch príbuzných projektov. Prvý realizovalo vo Varíne občianske združenie PRALES pod názvom Von vždy s úsmevom. Druhým je Lesný klub Žabka v Trnovom, ktorý funguje od septembra 2013. Začal ako združenie mamičiek, ktoré sa stretávali dvakrát týždenne. Ak nebolo zlé počasie, trávili doobedie s deťmi prechádzkou a zaujímavým programom. Deti mohli nakŕmiť kone či iné zvieratá, využívali prírodné materiály na tvorivé činnosti a založili aj lesnú hudobnú skupinu. Lesný klub má dokonca svoj blog, na ktorom sa záujemcovia dozvedia viac o jeho činnosti.
„Kedysi bolo bežné, že deti vybehli ráno von a vracali sa domov až večer, všetky dobrodružstvá zažívali v prírode. Boli zdravšie, silnejšie, spokojnejšie, energiu vybili prirodzeným spôsobom. My sa snažíme vrátiť k tomuto zdravému životnému štýlu a všetky aktivity, tvorivé, náučné alebo športové prenášame z materského centra von, na čerstvý vzduch,“ hovorí Zuzana Kurillová, jedna z mamičiek, ktoré lesný klub zakladali. Podľa nej je aj odozva rodičov dobrá.
Lesné škôlky vedú kvalifikovaní pedagógovia a deti musia zvládnuť všetky veci, ktoré sa majú ako predškoláci naučiť.
„Predškolský vek je posledným obdobím, kedy môže dieťa stráviť vonku väčšinu dňa. V škole túto možnosť mať nebude. Preto sa snažíme ukázať deťom a ich rodičom, ako zaujímavo a zmysluplne sa dá tráviť čas vonku – pri rieke, na prechádzke v lese. Lesné škôlky by tiež mohli byť pomerne nenáročnou možnosťou pre obce alebo mestské časti, kde je problém umiestniť dieťa do škôlky. To by však musela umožňovať legislatíva,“ hovorí Lenka Hrúzová z občianskeho združenia PRALES, ktoré pripravilo druhý projekt, Von vždy s úsmevom. Prebiehal celý predchádzajúci školský rok vo Varíne a členov združenia inšpirovali lesné škôlky v zahraničí a Trnovom.
„Narazili sme na seba náhodou. Oslovila som dievčatá z Trnového, keď som našla ich internetovú stránku, že my organizujeme niečo podobné. Zuzku som poznala aj predtým, len som nevedela, že robí niečo také. Potom som sa bola pozrieť v Trnovom. Oni to posunuli vyššie, stretávajú sa každý deň. My sme mali stretnutia raz týždenne,“ dodala Lenka Hrúzová.
Výstava Von vždy s úsmevom
Von vždy s úsmevom, alebo ako sa rodí lesný klub. To je názov výstavy ktorú v Krajskej knižnici v Žiline pripravilo občianske združenie PRALES. Otvorili ju vo štvrtok 31. júla a potrvá až do konca augusta. Návštevníci uvidia prierez fotkami, ktoré sú rozdelené na jednotlivé celky, od hier pri vode, až po prácu so zvieratami.
Na výstave predstavili a rozdali malú príručku o tom, ako takýto klub pre deti vzniká, v čom sú jeho výhody, nevýhody a na čo sa treba pri jeho zakladaní pripraviť. „Príďte sa inšpirovať, dozvedieť sa niečo viac o alternatívach pre deti v predškolskom veku a spoznať rodičov, ktorí majú podobné nápady ako vy“, povedala Lenka Hrúzová.
Autor: (lh)