BRATISLAVA. Tri dni skúmali geológovia príčiny zosuvu pôdy v lavínových žľaboch pod hrebeňom Malej Fatry.
„Zosuvy vo Vrátnej doline sa môžu zopakovať, ale nemali by byť už také ničivé,“ oznámili na tlačovej besede.
Minulý týždeň v pondelok sa z kopcov vysokých približne jeden a pol kilometra valila zmes hliny a kameňov rýchlosťou približne štyridsať kilometrov za hodinu, čo je typické skôr pre Alpy či Himaláje.
V alpských krajinách preto montujú v ohrozených oblastiach pružné oceľové siete.
Stáva sa aj u nás
Drobné zosuvy sa spojili v horskom lieviku nad dolinou vo Vrátnej do masy s objemom stotisíc kubických metrov a zavalili stanicu lanovky, chatu a parkovisko so 49 autami. Hrúbka vrstvy kameňov a hliny dosiahla päť metrov.
Vedúci tímu Pavel Liščák zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra hovorí o šťastí, že sa masa zosunula po častiach, a nie naraz.
„Zmietlo by to celú údolnú stanicu lanovky a neostalo by tam nič.“
Na Slovensku sú podobné zosuvy známe z Vysokých a Západných Tatier na celkovej rozlohe 10 štvorcových kilometrov.
Vo Vrátnej doline nastali už viackrát. Pri zosuve v roku 1948, ktorý sa dosiaľ považoval za povodeň, zahynulo až 10 ľudí.
Človek je v tom nevinne
Výruby lesa podľa neho neboli príčinou pohromy. Väčšina javov nastala v hôlnej časti, kde les podľa neho nikdy nebol, ide teda o zásah vyššej moci.
Liščák tvrdí, že pôda v horách nasiakla vodou a ak bude extrémne pršať, môže sa dať znova do pohybu.
Prípadné zosuvy by však už nemali mať takú intenzitu a ničivé následky, pretože podstatnú časť hliny a kameňov strhlo pri prvom zosuve.
Prívalová vlna sa preliala Terchovou a Vrátnou po extrémnych dažďoch. Vo Vrátnej spadlo za tri hodiny 67 litrov vody na štvorcový meter.
Záchranári evakuovali 122 ľudí. Lavína z kameňov a hliny lámala stromy, vo Vrátnej poškodila kabínkovú lanovku, chatu a autá na parkovisku.
Pomohli by oceľové siete
Geológovia prezentovali spôsob, ako do budúcna takýmto škodám predchádzať.
"V alpských krajinách inštalujú v ohrozených oblastiach pružné oceľové siete. Majú veľkú kapacitu a dokážu zadržať až 100-tisíc kubíkov horniny. Je na kompetentných, aby zvážili, či nie je vhodné ich nainštalovať," uviedol Ličšák.
Pripustil tiež, že v krajom prípade môže dôjsť v tejto oblasti k ďalším zosuvom, ak by sa zopakovali intenzívne zrážky.
Vylúčiť ich nie je možné aj preto, že pôdna vrstva vo vysokých horských polohách je značne nasiaknutá vodou.
Ďalšie zosuvy by už nemali mať taký veľký rozsah, pretože dno dolín je už "vyčistené" a nie je v ňom dostatok voľného materiálu na ničivý prúd.
Zosunutý val horniny na dne doliny tiež dokáže do veľkej miery absorbovať prípadné ďalšie hlinito-kamenité prúdy a znížiť riziko ďalších škôd.
