ŽILINA. Prechádzate sa po meste a chcete si sadnúť na lavičku. Nemôžete. Niekto tam totiž už spí. Opití ľudia povaľujúci sa na ulici sú v každom meste a dedine problémom. Často im voláme záchranku alebo políciu, ktorá opilcov prevezme. Máme z toho dobrý pocit, vykonali sme pre toho človeka dobrý skutok a súčasne vyčistili ulicu. Kde ale končia takíto ľudia? A nenarobia tam ešte väčšie problémy než na ulici?
Až 40 ľudí za týždeň
Ak k opitému človeku privoláte políciu, hliadka musí zistiť jeho zdravotný stav. Väčšina potrebuje aj ošetriť, či už povrchové alebo možné vnútorné zranenia. Takých ľudí si preberá Rýchla záchranná služba, ktorá ich prevezie na urgentný príjem. „Väčšina pacientov však ostáva len na pozorovaní na urgentnom príjme počas niekoľkých hodín, kde ich monitorujeme a dostanú infúznu terapiu. Väčšina z nich si nevyžaduje následnú hospitalizáciu,“ tvrdí hovorkyňa FNsP Mária Koporecová.
Opitý človek za takéto ošetrenie nezaplatí nič, všetko hradí zdravotná poisťovňa. Niektorí ale skončia aj na iných oddeleniach, napríklad na internom, neurológii alebo psychiatrii.
S takýmito pacientmi majú nemalé problémy ostatní hospitalizovaní a aj personál nemocnice. Často totiž ide o ľudí, ktorí sú už od alkoholu závislí a bez neho sa im objavujú abstinenčné príznaky. Agresivita voči personálu a nadávky sú bežným sprievodným znakom. „Ak si zamestnanci nemocnice s opitým človekom nevedia poradiť, môžu privolať aj policajnú hliadku,“ hovorí policajná hovorkyňa Jana Balogová. Počet hospitalizovaných opitých ľudí neustále narastá. „V priemere ich zaznamenávame až 40 za týždeň. Toto číslo sa zvyšuje, ak je práve čas vyplácania sociálnych dávok a podobne,“ dodáva Koporecová.
Záchytky chýbajú, obce nemajú peniaze
Slovensko je jediná krajina v strednej Európe, ktorá nemá záchytné miestnosti – záchytky pre opitých ľudí. Tie začali pomaly zanikať od roku 1996, keď ich financovanie prešlo na obce.
Samosprávam záchytky chýbajú, ale na ich zriadenie nemajú peniaze. Prevádzkovať záchytku totiž znamená aj platiť za zdravotnícky personál a prevoz. Poslednú záchytku zatvorili v roku 2004 v Bratislave. Odvtedy sa opití ľudia prevážajú do nemocníc, kde končia na izbách pri bežných pacientoch.
V Dolnom Kubíne zriadilo mesto v spolupráci s políciou jednu izbu, kam umiestňujú opitých z ulice a nechajú ich tam bezplatne prespať. Keďže sa tam neposkytuje zdravotnícka starostlivosť, náklady na prevádzku sú nízke. V Žiline ale takúto izbu nemáme.
V lete je na ulici aj opitá mládež
Počas letných prázdnin stúpa aj počet opitých mladých ľudí. Policajti aj záchranári sa bežne stretávajú s tým, že ich mladiství privolajú k svojim opitým kamarátom.
Práve oni sú ale rizikovou skupinou, pretože mladý organizmus a najmä nervová sústava horšie znáša veľké množstvo alkoholu, keďže naň nie je telo zvyknuté. Opitých mladistvých okrem fyzických ťažkostí ale čaká ešte jedna nepríjemnosť – polícia vždy volá zákonných zástupcov, rodičov, ktorí si svoju opitú ratolesť prevezmú.
Autor: Daniela Kršková