ŽILINA. Za žilinským mestským úradom vyrastie okrem nového detského ihriska, šachových stolíkov či ďalšej fontánky a chodníkov, aj kvetinová lúka. Nový vegetačný prvok má do rozšíreného Sadu na Studničkách v centre mesta vniesť atmosféru krajiny. Radnica sa v najbližších mesiacoch chystá zrušiť cestu a park rozšíriť o zanedbaný svah pod mestským úradom. Rozloha parku sa tak zdvojnásobí na približne jeden hektár a okrem oddychovo-rekreačnej funkcie má pripomínať aj tri pramene, z ktorých brávali Žilinčania pitnú vodu a ženy k nim chodili prať bielizeň s piestami.
Vytvoria novú sieť chodníkov
„V rozšírenom Sade na Studničkách bude vytvorená nová sieť chodníkov a centrálna spevnená plocha s vodným prvkom. Vybuduje sa aj nové detské ihrisko a budú osadené nové prvky drobnej architektúry ako lavičky, odpadkové koše, stojany na bicykle, šachové stolíky a informačné tabule. Celkovo bude vysadených 73 stromov a 750 kríkov. V rámci úprav budú vytvorené aj pobytové trávniky a kvetinové záhony. Popri hlavnom chodníku, v miestach zrušenej cesty, budú doplnené lipy. Na svahu pribudne aj celkom nový vegetačný prvok kvetinová lúka, ktorá vnesie do parku atmosféru krajiny,“ uviedol hovorca mesta Pavol Čorba.
Objekt bývalého vodného zdroja Studničky v svahu pod mestským úradom bol niekoľko rokov oplotený, no neudržiavaný. Pracovníci mestského odboru životného prostredia urobili dendrologický prieskum a pripravili návrh na revitalizáciu tejto plochy a jej spojenie s existujúcim parkom. „Koncepcia návrhu rozšírenia parku vychádza z požiadaviek investora a vlastníka pozemku, ktorým sú Severoslovenské vodárne a kanalizácie. Navrhnuté riešenie ponecháva parku prednostne oddychovo-rekreačnú funkciu spojenú s informačno-edukačnou v podobe prezentácie bývalého vodného zdroja a propagácie vody, pričom rešpektuje miestnu biodiverzitu a zachováva v najväčšej možnej miere prírodný charakter miesta,“ dodal Čorba.
Pramene sa nevyužívajú 20 rokov
Staré mapy Žiliny z 18. a 19. storočia zobrazujú v lokalite Na Studničkách tri pramene, z ktorých Žilinčania brávali pitnú vodu. Od roku 1957 bol na mieste prameňov vybudovaný vodný zdroj Studničky a čerpacia stanica s kapacitou 20 litrov za sekundu dodávala vodu najmä do stredu mesta. Pramene Na Studničkách sa nevyužívajú od roku 1994 pre nevyhovujúcu kvalitu vody, kontaminácia podzemných vôd, hlavne chlórovanými uhľovodíkmi, pochádza podľa Čorbu pravdepodobne zo vzdialenejších podnikov chemického a ľahkého priemyslu.