ŽILINA. Darovať život sa dá rôznymi spôsobmi a medzi jeden z nich patrí aj darovanie vzácnej tekutiny – krvi. Na Slovensku sa každý rok spotrebuje 180 000 jednotiek krvi. V Žilinskom kraji je to 9 000 jednotiek. Pred niekoľkými rokmi bolo problémom dosiahnuť túto hranicu. Vďaka veľkej propagácii a ochotným darcom v kraji je teraz krvi dostatok.
Pri celoslovenských odberoch, ako je Valentínska alebo Študentská kvapka krvi, spolupracuje Červený kríž s Národnou transfúznou službou. Žilinský Červený kríž pomáha s náborom darcov a organizovaním mobilných výjazdov.
Krv darujú jednotlivci aj skupiny
Letné mesiace sú každoročne kritické. „Klesá nám počet darcov kvôli dovolenkám a letným horúčavám,“ hovorí Martina Grožajová z Národnej transfúznej služby. Práve preto sa počas leta v Žiline koná toľko výjazdov.
Mobilná výjazdová jednotka je štandardným vybavením každej stanice a vyráža do terénu priamo za darcami. Odbery krvi vo firmách, školách a ako súčasť kultúrnych podujatí nie sú ničím novým. Dobrvoľníci dokonca sami pomáhajú takéto akcie vytvárať.
V Žiline práve prebieha už VI. ročník Gabčíkovej kvapky krvi, ktorú spoluorganizuje 5. pluk špeciálneho určenia. Počas tohto týždňa v nemocnici privítajú každého darcu, ktorý chce pomôcť. Darovať krv môže hocikto, kto je plnoletý a váži aspoň 50 kg.
„Žilinčania sú veľmi aktívni darcovia, vždy ochotní pomôcť,“ dopĺňa Grožajová. „Minulý rok ich prišlo darovať krv 13 226.“
Na plazme u nás nezarobíte
Národná transfúzna služba ani Červený kríž samostatne plazmu neodoberajú. Táto možnosť je len v troch štátoch Európskej únie - v Rakúsku, Česku a Nemecku. Na týchto miestach za darovanie plazmy aj platia, čo niektorí využívajú na to, aby si prilepšili.
Na Slovensku môžete darovať iba krv alebo krvné doštičky s malou časťou plazmy. Darovaná krv sa po odobratí musí dôkladne vyšetriť a zvyčajne sa rozdelí na červené a biele krvinky, krvné doštičky a plazmu. To preto, že pacienti väčšinou nepotrebujú všetky súčasti krvi a jednotlivé časti majú rozdielnu životnosť. „Plazma, ktorú u nás získavame spracovaním celej krvi, sa používa na hemoterapiu,“ hovorí Grožajová.
Žilinským darcom ale vôbec neprekáža, že si darovaním krvi nezarobia. „Podľa mňa je normálne, aby si ľudia navzájom pomáhali zadarmo. Najmä, keď ide o takúto dôležitú vec,“ povedal Marián Antonecký, dobrovoľný hasič a pravidelný darca.
Nezištná pomoc druhým ale neostáva nepovšimnutá. Mnohonásobných darcov oceňuje Červený kríž plaketami Jana Janského a medailou Jána Kňazovického.
Autor: Daniela Kršková