ŽILINA. Cintorín v meste na Rázusovej ulici je v dezolátnom stave. Múr padá na hroby, kaplnka je zničená vandalmi a prvé, čo pri vstupe uvidíte, je ošúchaný a od sviečok zhorený oltárik.
Kaplnka patrí cirkvi
Okrem toho dominanta cintorína - stará kaplnka, chátra viac ako 50 rokov a altánok, pri ktorom sa v minulosti modlili pútnici, je obhorený od sviečok a padá na ňom omietka. „Kaplnka je vlastníctvom cirkvi a oltárik správcu cintorína spoločnosti Funeral," povedal Pavol Čorba. Mesto po rokoch začína s rekonštrukciou. „Na opravu múru sme dali vypracovať statický posudok a projekt rekonštrukcie. Práve prebieha stavebné konanie.“
Prečo sa s opravami čakalo taký dlhý čas? „Na cintoríne je už roky takýto stav, ja som si miesto aj odfotila, pretože sa mi nezdá v poriadku, ako to tu vyzerá. Zadebnená kaplnka latami, ohorené sviece, pred vstupom na cintorín kopy hliny a strom, o ktorý sa nikto nestará,“ povedala Veronika Lučanská.
Múr mesto opraví
Správcom cintorína je od roku 1991 spoločnosť Funeral, ktorá má zmluvu s mestom až do roku 2020. Hlavným kritériom bola podľa radnice najnižšia cena za správu a údržbu 16 mestských cintorínov vrátane Starého cintorína. Správca argumentuje, že stav múru avizoval na meste už skôr. „Písal som maily, faxoval. Ešte minulému vedeniu. Až terajšie sa rozhodlo pre opravu múru. Ľudí chápem, múr im ničí hroby, za ktoré si platia,“ povedal správca cintorína Vincent Francl.
Stav sa zhoršuje
Vstup pred cintorínom je majetkom školy. „To, že je tam nanosená zemina, viem. Všetko, čo končí za bránami cintorína, už nie je v našom majetku,“ povedal. Ľudia sú s cintorínom nespokojní, platia si za hrobové miesta a tie im ničí múr. „Ten múr nám padne o chvíľu na hlavu, o tom, že nám ničí náhrobný kameň a celý hrob, ani nehovorím,“ povedala pani Pavlíková. Platby za nájom hrobových miest sa platia mestu. Za rok 2013 boli poplatky za nájom hrobových miest celkom 46 861 eur.
„Z prostriedkov sa hradí správa a údržba 16 mestských cintorínov - evidencie a uzatváranie nájomných zmlúv, čistenie a zametanie chodníkov, kosenie, údržba zelene, vývoz smetí, voda a elektrická energia, drobné opravy chodníkov, schodov, oplotení a dom smútku,“ povedal hovorca. Stav, aký na cintoríne je, je alarmujúci, mnohé hroby sú pri múre vyduté a ten stále pracuje. Pukliny a padajúca omietka sa každým dňom zhoršujú. „Táto situácia je tu od 80. rokov, keď sa múr zvyšoval a práce sa neurobili tak, ako mali. Kaplnku nám zase stále vykrádajú vandali. Cirkev si zobrala, čo sa dalo a zvyšok nechali tak, chátrať,“ povedal správca cintorína. Problémy sú aj s majetkami. Hroby sú na sebe jeden na druhom.
Mesto má podnety od ľudí
„Tento problém vznikol v minulosti, ja to už nemám ako ovplyvniť,“ povedal. Za múrom je majetok, ktorý patrí škole - gymnáziu, a ktorý sa nevyužíva. „Na tomto majetku mohlo byť parkovisko, normálny vstup na cintorín a aj múr by sa tým odstránil,“ povedal správca. Podnety od občanov sú rôzne, kladné aj záporné. „Všetky sa snažíme operatívne riešiť, k opravám sme pristúpili teraz najmä preto, že sme nemali dostatok finančných prostriedkov a veľa podnetov sa k nám ani nedostane“ dodal hovorca.