DOLNÝ HRIČOV, KRASŇANY, PREDMIER. Úrodu na poliach neovplyvňuje len počasie. Škody spôsobuje divá zver a tiež človek. Zvlášť v posledných rokoch sú okrem krádeží častým javom jazdy motorkárov či štvorkolkárov po poliach alebo krádeže oplôtkov. Čeliť tomu je pre poľnohospodárov veľmi ťažké.
„Každoročne máme škody na kukurici spôsobené diviakmi, ktoré likvidujú veľkú časť úrody, ale aj ľudmi,“ rozpráva Pavol Panák, štatutár Poľnohospodárskeho družstva Agrofin v Dolnom Hričove.
Ľudia kradnú
Najviac kradnú okolo obeda, lebo vedia, že stráž obchádza polia až k večeru. Družstvo strážnu službu nemá, strážia ľudia z vedenia. Či už agronóm, zootechnik, ale i štatutár. Pavol Panák dodáva, že krádeže prebiehajú v dvoch fázach. Prvé nájazdy začínajú v štádiu malých strukov, keď sa kukurica zavára. Potom pred zberom, keď je zrelá. Ľudia ju varia, alebo ňou kŕmia vlastné hospodárske zvieratá.
„Ustrážiť kukuricu je veľký problém, pretože ju pestujeme na viacerých parcelách, od Bytče až takmer po Hričovskú priehradu. Spôsobila to výstavba diaľnice, ktorá parcely rozčlenila,“ vysvetlil Pavol Panák.
V období pred zberom chodia aj poľovníci. Strieľať a plašiť najmä diviačiu zver. No i kvôli ľuďom.
Len minimálne škody oproti diviakom spôsobuje srnčia zver. Nespása kukuricu, ale lucerku a ďatelinotrávu. Srny ale ryjú a robia jamy, a tie im zas ničia techniku.
Keďže je parciel veľa, družstvo ich neoplocuje. Podľa slov Pavla Panáka sa to neoplatí. „Nielen že by sme museli strážiť kukuricu, ale aj samotné oplôtky. Tie, čo boli kovové, na pasienkoch zmizli okamžite,“ hovorí.
Terénne autá a motorky
Pri drevených je zas iný problém, zvlášť v poslednej dobe. Ničia ich terénne autá, štvorkolky, motorky. Vrazia do oplôtka a prejdú krížom cez pole. „Družstvo v minulosti spolupracovalo aj s políciou, tá robila zásahy, ale neviem o tom, že by niekoho chytili“.
S podobnými problémami sa borí aj družstvo v Terchovej. Takisto im škody spôsobuje divá zver. Jelenia na obilí a diviaky na kukurici. Tiež im poškodzujú techniku jamy, ktoré po zveri na poliach ostávajú. Predsedníčka Emília Mackovčínová hovorí, že aj keď majú s poľovníkmi uzavreté zmluvy o náhrade škody ako zákon prikazuje, je dosť ťažké vymáhať od nich peniaze. Povedia, že nemajú, a radšej prídu na brigádu.
Oproti družstvu v Dolnom Hričove sa však s krádežami kukurice stretávajú iba zriedka. „Krádeže nie sú časté, maximálne, keď si prídu ľudia natrhať šúpolie,“ rozpráva predsedníčka. „Kukuricu kontrolujeme, chodí agronóm, ale platí farmársky zákon a ľudia si snáď rozmyslia, či niečo vezmú.“ Netvrdí, že krádeže neexistujú, len doteraz nikoho nevideli, ani nechytili.
Nepolapiteľní
Podľa Emílie Mackovčínovej sa veľkým problémom posledných asi štyroch rokov stali motorkári, najmä štvorkolky. Robia cesty po lúkach, koľaje v lucerke. Osobnú skúsenosť s nimi má aj predsedníčka. „Sú drzí a nemajú úctu. Nápomocní nie sú ani ľudia z okolitých obcí. Síce vedia, kto to jazdí, ale radšej nepovedia, chcú mať pokoj.“ Doteraz nechytili ani jedného, jazdia bez značiek a s prilbami, čo sťažuje ich identifikáciu.
Predsedníčka má jasno aj v prípade oplôtkov. Radšej ich nedávajú, pretože „sa boja krádeží kovových častí.“
Trochu miernejšia je situácia na Poľnohospodárskom družstve v Predmieri. Jeho predseda Ján Kružliak rozpráva, že najväčšie problémy robia diviaky na parcelách okolo Váhu. Či už je to kukurica alebo obilniny. A v Súľove na trvalých trávnych porastoch. Spolupracujú aj s poľovníkmi, no podľa slov predsedu zastreliť diviaka veľmi nechcú. Radšej povedia, že diviaky nechodia. Len minimálnu škodu spôsobuje vysoká zver.
Krádeže majú ojedinele a s jazdami motorkárov sa zatiaľ nestretli. Taktiež nedávajú oplôtky, bolo by to drahé a hektárov je veľa. Pritom, dávnejšie ich použili. „Pred dvoma rokmi sme oplôtok dali a o dva dni nebol,“ vysvetľuje predseda.