RAJEC, KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Ľudová architektúra je už pre mnohých z nás veľkou neznámou, pretože pôvodné slovenské stavby postupne zanikajú. To, ako bývali naši starí rodičia a ich predchodcovia, nám približuje Milan Bíleš z Kysúc.
Jeho autentické modely dreveničiek si zamilovali dospelí aj deti. Dôchodca vytvára zo špajdlí a iných materiálov makety, ktoré potom vystavuje. Jeho modely toto leto putovali do mestského múzea v Rajci, kde zaujali veľa ľudí.
Kysučania dobre poznajú malé dreveničky, aj ich autora. Milan Bíleš v meste pravidelne vystavuje počas roka. Nie je vyštudovaným umelcom, robiť dreveničky je jeho záľuba, ktorej sa venuje už viac ako 30 rokov.
Na výrobu používa špajdle, kúsky dreva, lepenku alebo plech a všetko spája obyčajným lepidlom. Malé makety sú prepracované do najmenších detailov. Každá má v okne záclony, pánty na dverách, niekde sú o stenu domu opreté miniatúrne sánky, či pohodený kus dreva.
Pri výrobe sa nesústredí len na to, aby bola drevenica originálna zvonku. Snaží sa jej aj vdýchnuť dušu, zistiť, koľko ľudí tam bývalo, ako žili a ako drevenica skončila. Informácie si zháňa v knižnici alebo na internete. Každý z jeho špajdľových domčekov má teda svoju históriu, ktorá je napísaná zospodu na každej makete. Pri výrobe takýchto detailných modelov je treba mať veľkú trpezlivosť.
Výroba niektorých dreveníc trvá aj roky. Okrem jej histórie ju treba ešte aj naprojektovať, rozmerať a nakresliť. Napríklad model kostolíka v Trnovom vyrábal pán Milan päť rokov.
Jeho hobby prináša radosť nielen jemu, ale aj ostaným ľuďom. Deti aj dospelí si jeho modely obľúbili a výstavy dreveníc majú čoraz väčšiu návštevnosť. Ak si tieto milé dreveničky chcete ísť naživo pozrieť aj vy, máte čas do konca leta. Expozícia v Rajci trvá až do 30. augusta.
Autor: Daniela Kršková