Streetballisti pomáhajú vážne chorým pacientom

Už piaty rok organizujú streetballisti z mesta Žilina dobročinnú akciu, ktorou pomáhajú chorým. Streetball proti rakovine je jedinečné podujatie, ktoré v sebe spája túžbu po víťazstve a pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú.

Organizátorov teší stúpajúci záujem účastníkov.Organizátorov teší stúpajúci záujem účastníkov. (Zdroj: STREETBALLPROTIRAKOVINE.SK)

V týchto dňoch prebieha séria streetballových turnajov, ktoré organizuje Žilinská mestská basketbalová liga. Hlavným cieľom je nielen víťaziť, ale i pomáhať. Streetball proti rakovine sa každý rok teší veľkej obľube a jeho charitatívny nádych z neho robí jedinečné podujatie v Žiline a okolí. O tom, kto stojí za touto akciou, čo je jej poslaním a cieľom, sme sa rozprávali s hlavným organizátorom Romanom Jantošíkom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samotný názov už čo-to prezrádza, ale čo je hlavnou myšlienkou podujatia Streetball proti rakovine?

SkryťVypnúť reklamu

- Streetball proti rakovine je projekt, ktorý v sebe spája rozvoj športu – streetballu a podporu boja proti rakovine. Hlavnou myšlienkou tohto projektu je umožniť širokej športovej verejnosti tráviť deň streetballom. Popri tom upriamiť pozornosť na problém, ktorý v spoločnosti rakovina predstavuje, na možností prevencie proti tejto chorobe a v neposlednom rade aj finančná podpora žilinskej pobočky Ligy proti rakovine. Cieľom turnaja je spojiť protirakovinovú osvetu a prevenciu so športom, rozhýbať streetballom čo najviac ľudí bez rozdielu veku a zároveň upriamiť ich pozornosť na celospoločenský problém, ktorým rakovina jednoznačne je. Okrem toho, že aktívny pohyb je dôležitou zložkou zdravého životného štýlu, ktorý posilňuje fyzickú kondíciu, je šport (streetball) aj cestou posilňovania psychickej kondície a odolnosti, keď učí jednotlivcov bojovať a nevzdávať sa aj v ťažkých (niekedy beznádejných) situáciách. To je jeden zo základov úspešného boja so zákernou chorobou.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vás viedlo k založeniu tohto dobročinného projektu?

- Projekt vznikol na základe osobnej skúsenosti s rozsahom, v akom rakovina zasahuje našu spoločnosť. Dennodenne vidíme plné čakárne onkologických ambulancií žilinskej nemocnice. Zároveň tento projekt vznikol ako snaha pomôcť ľuďom bojujúcim s rakovinou prostredníctvom zlepšenia podmienok, v ktorých tento ich boj prebieha.

Kto stojí za myšlienkou spojiť šport a pomoc chorým a kedy sa začal hrať streetball na podporu chorých?

- Za myšlienkou spojiť šport a pomoc chorým stojí občianske združenie Žilinská mestská basketbalová liga, ktoré je pravidelným organizátorom rovnomennej dlhodobej mestskej basketbalovej súťaže. Prvý ročník turnaja Streetball proti rakovine sa uskutočnil v máji roku 2010 na zimnom štadióne v Žiline za účasti 40 tímov z celého Slovenska. Streetball proti rakovine sa tak v roku 2010 stal pokračovaním dovtedy organizovaných žilinských streetballových turnajov, keď došlo k spojeniu streetballu a boja proti rakovine.

SkryťVypnúť reklamu

Na aké konkrétne účely išli výťažky z minulých rokov?

- Každoročný výťažok zo Streetballu proti rakovine je venovaný žilinskej pobočke Ligy proti rakovine, pričom je následne použitý na zlepšenie podmienok pacientov onkologických ambulancií Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline (nové polohovateľné lôžka pre aplikáciu chemoterapie, špeciálne prístroje pre aplikáciu chemoterapie a pod.)

Môžete prezradiť aj konkrétnu čiastku, ktorou ste prispeli na túto dobrú vec za posledné roky?

- Od roku 2010 sa nám podarilo podporiť boj proti rakovine približne sumou vo výške 2 000 eur.

Tento rok organizujete už piaty ročník. V porovnaní s minulými rokmi, sú nejaké novinky, prípadne, je stúpajúci záujem od samotných športovcov?

- Streetball proti rakovine 2014 pokračuje v ceste, na ktorú sme sa vydali minulý rok, kedy sa zo samostatného turnaja konaného v rokoch 2010, 2011 a 2012 stala séria turnajov. Od roku 2013 sa nám podarilo prepojiť turnaje v Žiline, Rosine, Kysuckom Novom Meste a Krásne nad Kysucou do spoločnej súťaže nesúcej názov Streetball proti rakovine. Tým sa nám okrem športovej stránky podarilo rozšíriť myšlienky a ciele Streetballu proti rakovine do viacerých kútov nášho kraja. Záujem športovcov má jednoznačne stúpajúci trend, ktorého prvým výsledkom bolo, že Streetball proti rakovine 2013 – turnaj, ktorý sa konal minulý rok v Žiline, sa vďaka 70-tim zúčastneným družstvám stal najväčším streetballovým turnajom konaným v roku 2013 na Slovensku. Do celej série sa vlani zapojilo približne 400 hráčov a hráčok hrajúcich v takmer 100 družstvách. Takáto účasť bola pre nás veľmi príjemným prekvapením, ktoré nás zaväzuje a hlavne motivuje do ďalšej práce.

Čo tvorí finančný balík, ktorý posielate na charitatívne účely?

- Súčasťou každého turnaja série sú dve strelecké súťaže (Free Throws Contest - streľba trestných hodov a 3pt shootout – streľba trojbodových košov), do ktorých sa môžu prihlásiť hráči, ale aj diváci. Štartovné v týchto súťažiach je jedno euro. Na turnaji v Žiline sa pravidelne uskutočňuje tombola, v ktorej majú súťažiaci po zakúpení tombolového lístka v hodnote jedného eura možnosť vyhrať zaujímavé ceny. Výťažok, ktorý je venovaný žilinskej pobočke Ligy proti rakovine, je potom tvorený zo štartovného v sprievodných súťažiach a z výťažku z tomboly.

Poďme k samotným turnajom. Koľko tímov a hráčov sa zapojilo do tohto ročníka?

- Do prebiehajúceho ročníka sa zatiaľ zapojilo 80 tímov, ktoré sa zúčastnili turnajov v Žiline (17. mája) a v Rosine (7. júna), čo predstavuje približne 260 hráčov a hráčok.

Koľko ste pripravili kategórii?

- Na každom turnaji sa súťaží v štyroch hlavných kategóriách: muži, mix, do 18 rokov a do 14 rokov. Novinkou v tejto sezóne je novootvorená kategória ženy, pričom zaujímavosťou je, že s iniciatívou prišli samotné hráčky, ktoré prejavili záujem o vlastnú kategóriu (doteraz mali možnosť hrať len v rámci mixu), a po vzájomnej dohode sme im s radosťou vyšli v ústrety. Pôvodne sa táto kategória mala otvoriť len na prvom turnaji v Žiline, avšak vyzerá to tak, že hráčky si svojím prístupom a záujmom otvorili cestu aj na finálový turnaj. Kategória ženy tak nebude len doplnkovou, ale stane sa popri vyššie spomenutých aj súťažnou.

Zúčastňujú sa tie isté tímy, alebo máte každý rok nových účastníkov?

- Základ účastníkov tvoria pravidelne stabilné družstvá „regionálnej streetballovej scény“, ku ktorým sa každý rok pridávajú ďalšie nové tímy. Veľmi príjemný je pohľad najmä na kategóriu do 18 rokov, kde je evidentný rastúci záujem o streetball medzi mládežou, čo je veľmi potešujúce zistenie. Táto kategória je jednou z našich priorít.

Dá sa ešte dodatočne prihlásiť na turnaje?

- Uzávierka prihlášok na každý turnaj končí vždy o polnoci vo štvrtok pred turnajom. Všetky potrebné informácie sú aj na našej webovej stránke www.streetballprotirakovine.sk.

Vy osobne, ako hlavný organizátor, ste spokojný so záujmom samotných hráčov?

- Jednoznačne! Myslím si, že moja spokojnosť vyplýva z predchádzajúcich odpovedí.

Na záver otázka pre tých, ktorí presne nevedia, čo je streetball. Mnohí si pod týmto športom automaticky vybavia basketbal. Rozdiely medzi týmito dvoma športmi sú. Aké?

- Základným rozdielom je skutočnosť, že sa hrá na jeden kôš a streetballové družstvo tvoria traja hráči. Rozdiel je aj v počítaní bodov, keď oproti basketbalu sa koše v streetballe počítajú za jeden, respektíve dva body. V závislosti od regiónu, existujú potom viaceré odlišnosti v jednotlivých pravidlách. Napríklad pri rozohrávaní lopty po koši a podobne. V súčasnosti prebieha snaha medzinárodnej basketbalovej asociácie FIBA o zaradenie streetballu (pod názvom 3x3 basket) do programu olympijských hier. S tým je spojená aj unifikácia pravidiel.

A aké je záverečné slovo organizátora?

- Na záver by som chcel vysloviť jedno veľké ĎAKUJEM všetkým partnerom a ľuďom, bez ktorých pomoci a podpory by sa náš projekt nepodarilo realizovať. Ďakujem aj hráčom a hráčkam za ich podporu, ktorú nám svojou účasťou prejavujú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 189
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 789
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 697
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 393
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 734
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 21 320
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 553
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 935
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  2. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  3. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  6. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  7. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 189
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 789
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 697
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 393
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 734
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 21 320
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 553
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 935
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu