ŽILINA. Začiatkom mája hygienici nariadili prevádzkovateľovi salaša Krajinka pri Ružomberku uzavrieť prevádzku. Dôvodom bolo podozrenie na kliešťovú encefalitídu. Niekoľko ľudí sa nakazilo po tom, ako konzumovali výrobky z ovčieho mlieka kúpené na salaši.Po medializácii predaj výrobkov z ovčieho mlieka v žilinskom regióne klesá.
„Niekedy v marci sa vyskytla encefalitída v spojitosti s ovčím mliekom a ovčími výrobkami. Podľa našich informácií výrobky, ktoré sa pri Ružomberku predávali, nepochádzali len z mlieka z jeho okolia, ale zo širokého regiónu. Možno i spoza hraníc,“ hovorí Slavomír Stančík, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Žiline.
Ľudia stratili dôveru k ovčím výrobkom
Prepad predaja ovčích výrobkov klesol u pasterizovaných aj nepasterizovaných, hoci tie pasterizované sú z pohľadu ohrozenia encefalitídou úplne bezpečné. „Ľudia stratili dôveru. Výrazne klesol aj predaj surového kravského mlieka, hoci vírus kliešťovej encefalitídy v ňom nedosahuje také hladiny ako v ostatných druhoch mlieka a pasterizáciou sa z mlieka úplne odstráni,“ vysvetľuje riaditeľ. „Teraz je najväčšia ovčiarska sezóna a výrobcovia mlieka a jeho spracovatelia majú problémy.“
Pre epidémiu kliešťovej encefalitídy už Štátna veterinárna a potravinová správa vydala opatrenie. Producentom surového ovčieho a kozieho mlieka a výrobkov z nich nariadila testovať na vírus kliešťovej encefalitídy. „Prvé vyšetrenie sa robilo na náklady ministerstva. Jednorazovo sa odobrali vzorky u všetkých výrobcov v regióne. Ani v jednej z nich sa nepotvrdil výskyt vírusu kliešťovej encefalitídy,“ hovorí Pavol Panák, predseda poľnohospodárskeho družstva Agrofin v Dolnom Hričove. Cena za jeden odber je okolo 50 eur. Výrobcovia v regióne si dali vyšetriť aj surové kravské mlieko, vírus encefalitídy nezaznamenali ani v jednom prípade.
V troch prípadoch encefalitídu potvrdili.
„Vyšetrenia pokračujú, máme vyšetrených asi 440 vzoriek. Z toho v troch prípadoch sa potvrdila prítomnosť vírusu kliešťovej encefalitídy. V okrese Zvolen jeden prípad a dva v okrese Banská Bystrica. Vo všetkých troch prípadoch sme urobili opatrenia - zákazali sme predaj salašníckych výrobkov spotrebiteľom z tepelne neošetreného mlieka. Pokiaľ chce producent predávať, musí mlieko pred spracovaním pasterizovať. Chov, u ktorého sa vírus kliešťovej encefalitídy v mlieku našiel, sa musí ďalej vyšetrovať,“ píše sa v stanovisku Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.