ŽILINA. Ľudia sa mestu sťažujú, že na okenice a balkóny im pravidelne nalietavajú holuby a špinia ich. „Je to podobný problém ako pred časom s diviakmi na Hájiku. Neviem si však predstaviť lovenie holubov na sídliskách, ani to, že by sa kŕmili nejakou otravou. V každom prípade o túto problematiku sa musí starať správca bytového domu a majiteľ,“ reagoval žilinský primátor Igor Choma s tým, že situáciu dá preveriť mestskému odboru životného prostredia.
Podľa šéfa odboru Andreja Vidru, ktorý povolal na pomoc odborníka z Košíc, nie je počet holubov nadmerný. „Bol u nás zástupca spoločnosti z Košíc, ktorá sa zaoberá odchytom holubov, a po kontrole mesta vrátane sídlisk konštatoval, že počet holubov nie je nadmerný a problémy, ktoré obyvatelia sídlisk opisujú, sú len ojedinelé. Tieto by si mali riešiť majitelia nehnuteľností respektíve ich správcovia,“ dodal Vidra.
Diviaky zo sídliska sa vrátili do lesov
Obyvatelia žilinského sídliska Hájika sa nevedeli tri roky zbaviť diviakov, ktoré sa zvykli zatúlať až medzi paneláky. Nepomohli ani poľovačky, plašenie, plot či odpudzujúce pasty. Nakoniec mesto so stovkou dobrovoľníkov vypílili kroviny, v ktorých sa diviaky zdržovali. „Zlikvidovali sme to prostredie, v ktorom sa diviaky na sídlisku cítili dobre a vrátili sme ich do prostredia, ktoré je pre nich prirodzené, teda do okolitých lesov,“ povedal Choma.
Niekoľko diviakov museli odsteliť
Kroviny a menšie stromy okolo schodov zo Závodia na Hájik pomáhali vlani v októbri píliť urbárnici, poľovníci, policajti, vojaci, mestskí úradníci i obyvatelia sídliska. Po celej dĺžke schodov vyčistili priestor v šírke 50 až 70 metrov. Podľa Poľovného združenia Hubertus bol príčinou výskytu diviakov na Hájiku práve hustý krovinatý porast pod sídliskom. Mesto v júni 2011 postavilo na severnej strane sídliska aj plot a rozmiestnilo pachové zábrany. Viackrát sa obrátilo aj na obvodný lesný úrad a miestne poľovné združenie, ktoré zorganizovalo dve veľké poľovačky a niekoľko diviakov aj odstrelili.