ŽILINA. V štatistikách kradnutých áut je Žilina na popredných miestach. Za obdobie od 1. januára do 30. apríla tohto roku evidujú na území mesta 23 odcudzených motorových vozidiel.
Objasnili šesť prípadov, čo predstavuje 26 %. V tomto prípade sa nájde vozidlo a je známy aj páchateľ. „Treba podotknúť, že polícia objasňuje aj trestné činy, kde je páchateľ krádeže neznámy, vozidlo ale nájdeme a vrátime pôvodnému majiteľovi,“ povedal hovorca polície Radko Moravčík.
Najčastejšie majitelia prichádzajú o Škodu Octaviu. Celkovo ich ukradli 14. Za obdobie od začiatku roka prišli o vozidlo aj dvaja majitelia volkswagenov, traja citroenov dodáviek, jedno BMW, jedno audi, jeden ford a jedno iveco. V prevažnej miere sa kradne na parkoviskách sídlisk. Zlodej spravidla vozidlo ukryje na vopred pripravenom mieste, napríklad v prenajatej garáži. Tam ho rozoberú, alebo upravia na prevoz k odberateľovi.
Hovorca polície upozornil na to, že ľudia môžu často pomôcť. „Mali by byť všímaví a nahlásiť polícii podozrivé garáže alebo objekty, v ktorých by mohlo dochádzať k rozoberaniu kradnutých vozidiel.“
Dôležitá je prevencia. Pravidiel je viac. Účinné je vozidlo chrániť kombináciou elektronického a mechanického zabezpečenia, uzamknutie volantu zámkom radiacej páky a iné. Monitorovanie vozidla prostredníctvom GPS tiež pomáha. „Aj pri krátkom opustení vozidla je dôležité nenechávať v ňom rôzne cenné veci, ako napríklad fotoaparáty, kamery, mobilné telefóny, notebooky, navigačné systémy, autorádiá, doklady, finančnú hotovosť, kabelky, pracovné náradie, športový výstroj, ale ani prázdne tašky a rôzne iné veci, ktoré lákajú zlodejov,“ povedal.
Pri krádeži vlámaním do vozidla často dochádza nielen k odcudzeniu vecí, ale aj k jeho poškodeniu. Treba si uvedomiť, že auto nie je výklad ani pancierový trezor. Nepomôže ani to, že si veci odložíte do kufra auta na mieste, kde parkujete. Môžu vás sledovať potenciálni zlodeji, ktorí pôjdu do auta už naisto. „Ak už chcete nechať veci v kufri svojho zaparkovaného auta, dajte ich tam na inom mieste ako parkujete. Pri opustení vozidla skontrolujte uzamknutie vozidla aj fyzicky a nespoliehajte sa len na centrálne uzamykanie,“ povedal.
Vozidlá treba parkovať na strážených a osvetlených parkoviskách. Ak už dôjde k vykradnutiu, je veľmi dôležité ničoho sa nedotýkať, nesadať do vozidla, pretože by mohlo dôjsť k zničeniu stôp, ktoré môžu identifikovať páchateľa.
„Konkrétne postupy polície nie je možné špecifikovať z taktických dôvodov. Polícii pomáha hlavne pozornosť občanov a okamžité informácie, taktiež kvalitné kamerové záznamy,“ povedal. Sú prípady ked občania, zväčša anonymne, oznámia podozrivé správanie páchateľov, avšak tieto prípady sú zriedkavé. Väčšina prípadov krádeží sa odohráva v neskorých nočných hodinách a páchatelia pôsobia prirodzene, využívajúc sofistikované zariadenia, ktoré vyvolávajú dojem, že vozidlo otvárajú prirodzene.