ŽILINA. Jedálne a iné zariadenia spoločného stravovania majú od januára 2013 povinnosť zabezpečiť odberateľa kuchynského odpadu, ktorý odpad z kuchyne zlikviduje v spaľovni. Zákon o odpadoch respektíve o nakladaní s kuchynským odpadom tiež zakazuje kŕmiť odpadom hospodárske zvieratá. Zákon ale nekontroluje, ako s ním naložia odberatelia, či ho skutočne odvezú do spaľovne, alebo posunú ako krmivo.
„Zostáva toho veľa. Niekedy je aj 30 – 40 kíl. Inokedy zas nič. Odvoz zabezpečuje firma z Turčianskych Teplíc. Chodia brať v stredu a v piatok. Firma chodí do viacerých školských jedální v meste,“ hovorí Mária Derigová, vedúca školskej jedálne pri Základnej škole Námestie mladosti na Hájiku.
Mesačne odberateľovi platia okolo 9 – 10 eur. Predtým odber zabezpečovala iná firma, ktorú vybralo mesto, avšak jedálne boli nespokojné. „Ich prístup bol strašný, nádoby boli špinavé, smrdeli acetónom,“ vysvetľuje vedúca. Prv, než začal platiť nový zákon, bral zvyšky chovateľ psov. Platil jedálni 1 korunu za liter. Pri odbere len 20 litrov denne za 20 pracovných dní získala jedáleň 400 eur.
Pribudla povinnosť označiť zberné nádoby
Okrem toho školy museli zabezpečiť nové označenie aj umiestnenie zberných nádob.
Anna Šimčisková, vedúca školskej jedálne pri ZŠ Vendelína Javorku, hovorí, že mali rovnakú firmu z Nitry ako v jedálni na Hájiku, „za dva mesiace sme zaplatili 500 eur. Tak sme ju vymenili. Súčasný odberateľ je cenovo dostupný, neplatíme ani za dopravu,“ hovorí.
Stará vyhláška umožňovala odoberať odpad chovateľom, ale aj na kŕmenie vysokej alebo kožušinovej zveri. Teraz je to inak. „Boli sme spokojní, ale keď prišiel tento zákon, museli sme mu dať výpoveď,“ hovorí. Mesačné faktúry sú od 15 do 40 eur.
Aj v jedálni na Základnej škole Jarná boli s odberateľom, ktoré vybralo pôvodne mesto, nespokojní. Vymenili ho. Mesačne platia okolo 25 eur, v závislosti od počtu vývozov. Na nový systém prešli v septembri minulého roku. „Chodieva pravidelne. V zimnom období raz týždenne, v letnom dvakrát. Predtým sme mali zmluvu so súkromníkom, ktorý chodil každý deň. Choval kožušinové zvieratá, bolo to jednoduchšie. Ešte nám aj zaplatil. Teraz platíme za odvoz my,“ hovorí pracovníčka školy. Platia 60 eur mesačne.
Z jedálne na Karpatskej odberateľ v zime odváža odpad raz týždenne. V lete, keď je teplo, podľa potreby. Na skladovanie kuchynského odpadu majú vyčlenenú miestnosť, kde je chladnejšie. „Predtým chodil chovateľ zo Stránskeho. Nechávali sme mu nádoby na rampe. On ich zobral, ráno doniesol čisté. Ešte nám zaplatil okolo 50 eur. Teraz je to naopak,“ dozvedeli sme sa v jedálni. Ich mesačné faktúry sú okolo 60 eur.
Problém majú aj v obciach
Aj školy v obciach sa museli so zákonom vysporiadať.
„To, čo jedia deti, nemôžu jesť zvieratá. Je to absurdné,“ hovorí riaditeľka Základnej školy s materskou školou v Rosine Zuzana Maniaková.
V ich jedálni varia pre 450 stravníkov. Keďže sú výdajná jedáleň, aj pre dve školy a tri škôlky. „Máme súkromníka odberateľa. Chodí pravidelne každý piatok. Mesačné náklady za odber sú okolo 22 eur.“.
0kolo 80 eur mesačne platia za odvoz kuchynského odpadu v jedálni na Základnej škole s materskou školou v Tepličke nad Váhom. 20 centov za kilo, odpad im berú každý deň. „Uvažovali sme už aj nad zvýšením ceny stravného, rozhodne sa od nového roku,“ informovali nás. Majú 250 stravníkov.