TERCHOVÁ. Hrdinovia vo filmoch dokážu prejsť desiatky kilometrov po lesoch a pohoriach. Uloviť si zver, z ničoho rozložiť oheň. Realita je však iná. O tom, či by ste prežili vo voľnej prírode, sa môžete presvedčiť na vlastnej koži. Stačí zažiť kurz prežitia. Zrejme jediný v okolí možno absolvovať v Terchovej.
„Začíname teóriou. Vysvetlením základných pojmov, topografiou, orientáciou v teréne. Ďalej základy - ako si rozložiť oheň, zdravoveda. Potom sa to skúša v blízkosti chaty, načisto, s pomocou,“ hovorí chatár Peter Chrapčiak. Kurzy organizuje skoro tri roky.
Po teórii ide skupina do prírody. Minimálny počet ľudí v skupine je 15, vtedy idú dvaja inštruktori. Kým vyrazia, ešte sa rozdelia na dve menšie skupiny.„Kurz prebieha zábavnou formou, jednu jeho časť voláme hľadanie Jánošíkovho pokladu. Vytýčime trasu, skryjeme tam nejaké prvky. Skupina dostane súradnice pre orientáciu a vyrážame.“
Kurz trvá deň aj tri
Môže to byť jedno či dvojdňový kurz. Kto ako chce. Absolvovanie celého trvá tri dni. Inštruktori sú bývalí profesionálni vojaci a policajti. Aj samotná myšlienka robiť kurzy prežitia pochádza od nich, spomína Peter Chrapčiak.
Trasy sa vždy menia, plán trasy pozná len inštruktor. „Vieme, aké prekážky máme kde nastoliť, skupina sa to dozvie až pri príchode k orientačnému bodu. To je cieľom, aby si overili, či sa na nich pri prednáškach niečo nalepilo,“ usmieva sa chatár.
„V rámci trasy sa pripravia miesta, na ktorých ľudia plnia úlohy a inštruktor ich za to ohodnotí,“ približuje. Napríklad prekonať výšku, dĺžkové vzdialenosti. Na pripravenom stanovisku splniť úlohu, vykonať ošetrenie podľa druhu zranenia. Jedna z úloh je založenie ohňa bez zápaliek.
Učia praktické veci
Všetko, čo sa ľudia na kurze učia a čo si reálne vyskúšajú, je použiteľné v praxi. „Čo učíme o navigácii je spracované tak, ako sa to učia vojaci. Buď kompasom, alebo buzolou. Nie je to jednoduché, nie každý je stavaný na orientáciu v teréne.“ Možností, ako sa orientovať, je ale viac. Jednoduchý kompas je možné vyrobiť aj pomocou ihly, orientovať sa dá aj s pomocou ručičkových hodiniek, slnka a hviezd.
Ľudia si vyskúšajú založiť oheň bez zápaliek, len napríklad pomocou lupy či kresadla. Horšie to je v prípade, keď je drevo mokré. „Vtedy ho treba ošúpať nožíkom, trením o drievko s prachom získame oheň,“ radí Peter Chrapčiak.
Dobrá rada, ako si zabezpečiť pitnú vodu v prípade, že je nejakým spôsobom kontaminovaná, je použiť tričko. „Cez tričko ju prefiltrujete, prekvapkáte.“ Na kurz si ľudia môžu zobrať nôž, zbrane nie sú povolené. Hlavne strelné. Na požiadanie si môžu zastrieľať len na strelnici. Aj to iba z airsoftových zbraní. Spí sa v chate, nie pod holým nebom.
Treba zachovať rozvahu
„Našťastie, nič z toho, čo učíme na kurze, som ešte nemusel použiť v praxi. Najlepšia rada je - vždy zachovať chladnú hlavu. V panike robí človek najväčšie chyby,“ hovorí chatár.