KAMENNÁ PORUBA. Výsledkom obetavého úsilia nadšených amatérskych astronómov bola astronomická pozorovateľňa Galileo. Otvorili ju v Kamennej Porube v roku 2009.
„Začínali sme s ďalekohľadom Newton. S priemerom zrkadla 25 centimetrov. V 90. rokoch to bol pomerne dobrý ďalekohľad,“ hovorí Martin Kavecký, predseda občianskeho združenia Galileo a amatérsky astronóm.
Pred štyrmi rokmi kúpili zrkadlový ďalekohľad Newton s priemerom 40 centimetrov a ďalekohľad Refraktor s priemerom 15 centimetrov. Bola to investícia za vyše 300-tisíc vtedajších korún. Peniaze pochádzali z rôznych zdrojov. Od sponzorov, z príspevku obce, alebo dvoch percent z daní.
Začínali s plechovou búdou
„Začiatky siahajú do roku 1989. Vtedy vznikla myšlienka postaviť pozorovateľňu. Prvá bola len plechová búdka na posuvných koliečkach. Podobná garáži. Zhruba 2,5 krát 2 metre. Problém bol najmä v zime. Všetko nám zamŕzalo,“ vysvetľuje Martin Kavecký.
Preto prišli s myšlienkou postaviť murovanú pozorovateľňu. V ústrety im vyšiel aj obecný úrad. Ale trvalo niekoľko rokov, kým našli sponzorov a ľudí, ktorí boli ochotný do projektu niečo dať. V roku 2005 založili občianske združenie Galileo - aby mohli požiadať o dve percenta z dane.
Novú pozorovateľňu budovali od roku 2003 do roku 2008. Oficiálne ju otvorili v roku 2009, už aj s novými ďalekohľadmi. Je špecifická svojou polohou. Nachádza sa v areáli miestnej základnej školy. „Je tu dobre viditeľný východný, južný a západný obzor. Miesto je polohovo veľmi výhodné aj kvôli nízkemu osvetleniu,“ približuje predseda.
Sú otvorení aj verejnosti
V súčasnosti má občianske združenie štyroch aktívnych členov. Každý piatok je vyhradený pozorovaniu pre verejnosť s tým, že vstupné je dobrovoľné. Pozorovateľna je dostupná verejnosti aj v týždni po telefonickej objednávke. Záujem ľudí nie je moc veľký i keď niekedy prichádzajú skupinky na pozorovateľský večer.
Astronómovia z Poruby spolupracujú napríklad so žilinskou či kysuckou hvezdárňou.