ŽILINA. Mesto peniaze na opravu športovej haly nemá. „Žilina nemá ani úverové možnosti, ale máme pripravené tri alternatívy financovania. Jedna možnosť sú eurofondy, kde predpokladáme, že sa v novom programovacom období bude dať využiť regionálny princíp, pretože v každom prípade takáto hala by slúžila nielen obyvateľom mesta, ale celému regiónu na rôzne podujatia a práve o tomto budú fondy v novom programovacom období,“ povedal žilinský primátor Igor Choma. Ďalšími možnosťami financovania rekonštrukcie haly sú Nórske fondy alebo PPP projekt. „Spolupartnerstvo čiže PPP projekt je len alternatívou, ešte sme s nikým nerokovali, ani sme v tomto smere ešte nič nerobili. Chceme sa orientovať predovšetkým na europrojekty a myslím si, že tam by naozaj viedla cesta, aby sme najneskôr budúci rok dokonca začali s rekonštrukciou, pretože tých podkladov a projektov na rekonštrukciu je pripravených toľko, že vieme veľmi rýchlo dať dohromady korektnú dokumentáciu na úplnú rekonštrukciu haly,“ povedal Choma.
Rozhodnú poslanci
Žilina môže získať späť športovú halu na Bôriku ako súčasť veľkej výmeny majetkov medzi mestom a spoločnosťami skupiny SIRS podnikateľa Georgea Trabelssieho, podmienkou, ktorá však prekáža vedeniu mesta a môže skomplikovať výmenu, je predaj mestských pozemkov okolo obchodného domu Tesco v centre Žiliny. Primátor Igor Choma viackrát deklaroval, že radnica nemieni rozpredávať ďalšie mestské pozemky v centre Žiliny. Koncom apríla však povedal, že akýkoľvek konečný návrh podnikateľa Trabelssieho predloží do mestského zastupiteľstva. „Bude na poslancoch mesta, ako sa rozhodnú, či zvolia alebo nezvolia predaj, bude to všetko v rukách poslancov mestského zastupiteľstva,“ povedal Choma, no zároveň dodal, že nie je korektné, aby mesto predávalo ďalšie pozemky majiteľovi obchodného domu Mirage na úkor iných podnikateľov a občanov mesta. „Ak dnes budeme hovoriť o predaji pozemkov okolo obchodného domu Tesco, možno o mesiac budeme hovoriť o predaji polovice Hlinkovho námestia a potom o predaji Sadu SNP. Ja si myslím, že pozemkov bolo pánovi Trabelssiemu predaných v tomto meste dosť. A keďže sa o ne vonkoncom nestará, ani nijakým spôsobom neprinášajú mestu zásadný úžitok, tak potom je tu naozaj otázka, načo mu predávať ďalšie a ďalšie pozemky,“ povedal Choma.
Ide o viaceré pozemky
Súčasťou veľkej výmeny medzi mestom a spoločnosťami skupiny SIRS podnikateľa Georgea Trabelssieho by mala byť nielen športová hala na Bôriku a pozemky okolo nej, ale aj rozostavaný športový areál na Karpatskej, parkovací dom a pozemky pod obchodným domom Mirage, pozemky v areáli SAD a okolo ubytovne na Košickej, trolejbusové stĺpy na Májovej a podľa posledného návrhu podnikateľa Trabelssieho, ktorý poslal žilinskému primátorovi začiatkom mája, aj pozemky okolo obchodného domu Tesco. Podľa Trabelssieho návrhu by spoločnosti skupiny SIRS získali pozemky okolo Tesca na okraji Hlinkovho námestia s odkladom a len za podmienky, že do troch rokov od podpisu zmluvy kúpia aj budovu obchodného domu Tesco. Podobne podmienený by bol aj prevod pozemkov okolo športovej haly na Bôriku, ktoré by mesto získalo len v prípade, ak by do troch rokov dokázalo športovú halu opraviť a začať využívať.
Športovú halu na žilinskom Bôriku, ktorú Žilinčania volajú aj korytnačka, postavili v roku 1986. Hracie plochy majú 4 500 metrov štvorcových, hľadisko s tribúnami ponúka 3 200 miest na sedenie, pričom kapacitu možno rozšíriť sedadlami na hracej ploche až na 6 000 miest. V decembri 2006, deväť dní po prehratých primátorských voľbách, podpísal Ján Slota predaj športovej haly aj s pozemkami pod halou spoločnosti SIRS - Project za viac ako 112 miliónov slovenských korún (vyše 3,7 milióna eur). Od júla 2008 je hala zatvorená.