Poradia pri problémoch s črevami

v desiatich slovenských centrách pre črevné zápalové ochorenia uskutoční 16. mája 2014 Deň otvorených dverí IBD.

V desiatich slovenských centrách pre črevné zápalové ochorenia uskutoční 16. mája 2014 Deň otvorených dverí IBD.

Približne 10-tisíc obyvateľov na Slovensku sa lieči na nešpecifické črevné zápalové ochorenia. A mnohí ďalší trpia tiež, ale nevedia, že ich zdravotné problémy súvisiace s bolesťami brucha, „rýchlou“ stolicou, nafukovaním, krvou v stolici či chudnutím, spôsobujú črevné zápalové ochorenia. Práve preto sa v desiatich slovenských centrách pre črevné zápalové ochorenia uskutoční 16. mája 2014 Deň otvorených dverí IBD.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nešpecifické zápalové ochorenia čriev (IBD) predstavujú závažný sociálno-ekonomický i zdravotnícky problém. Postihujú mladšie vekové skupiny (od 18. – 20. roku života) a súvisia s civilizačným tlakom a stresom. Počet pacientov s týmto ochorením stále stúpa.

SkryťVypnúť reklamu

Neriešenie problému zhoršuje psychický stav

„Problémom je, že mnoho mladých ľudí vníma počiatočné štádiá svojho ochorenia ako súčasť života v strese a hektickej dobe,“ hovorí psychologička doc. Dr. phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. „Namiesto návštevy odborníka - lekára sa však trápia ďalej a čakajú na dni, keď ich nebudú sprevádzať kŕče. A to zasa zhoršuje ich psychický stav,“ dodáva doc. Janáčková.

Myšlienka Dňa otvorených dverí (DOD IBD) vznikla s cieľom upozorniť na ochorenia čriev a pozvať do ambulancií špecialistov najmä ľudí, ktorí majú problémy, ale nevedia, na koho sa majú obrátiť. „DOD IBD prebehne v piatok 16. mája v desiatich špecializovaných gastroenterologických ambulanciách, ktoré sú centrami pre črevné zápalové ochorenia,“ hovorí Doc. MUDr. Mgr. Tibor Hlavatý, vedúci lekár v centre pre črevné zápalové ochorenia v Bratislave – Ružinove.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrenie je bezplatné

Počas dňa otvorených dverí môžu pacienti navštíviť niektorú z týchto ambulancií, bezplatne sa dať vyšetriť a prediskutovať s lekárom svoj problém. Zároveň návštevníci absolvujú krátky diagnostický test (10 otázok) a pokiaľ si so sebou prinesú vzorku stolice, tak aj vyšetrenie na zistenie črevných zápalových procesov. V prípade, že pacient príde bez vzorky, dostane samohodnotiaci test a stolicu si môže vyšetriť doma. Všetky dôležité informácie nájde záujemca aj na stránke www.trapiavascreva.sk .

Na základe úvodných výsledkov rozhodne odborník o potrebe ďalších vyšetrení, ktoré vylúčia alebo potvrdia ochorenie. Dňu otvorených dverí bude predchádzať možnosť bezplatne konzultovať črevné problémy s lekárom - gatroenterológom v obchodných centrách na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Odbornú garanciu nad podujatím prevzala Slovenská gastroenterologická spoločnosť a podporilo ho združenie Slovak Crohn Club, spájajúce pacientov s nešpecifickými zápalovými ochoreniami. Počas DOD IBD nie je potrebné prísť s výmenným lístkom od lekára, ani sa vopred objednať.

Nešpecifické zápaly čriev

Nešpecifické zápalové črevné ochorenia (medzinárodne ustálená skratka IBD je z anglického označenia ochorenia Inflammatory Bowel Disease) sú spoločným pomenovaním pre Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu. IBD je typickým ochorením mladých a aktívnych dospelých ľudí. Objavuje sa medzi 20. až 40. rokom života, pričom v počte prípadov mierne prevládajú ženy.

„Príčiny ochorenia nie sú jasné, úlohu zohráva genetická predispozícia, neprimerané prejavy imunitného systému a tiež podnety pochádzajúce z externého prostredia,“ vysvetľuje doc. MUDr. Martin Huorka, PhD., predseda pracovnej skupiny pre IBD na Slovensku. Výrazne sa na ochorení podpisuje stres, ale napríklad aj fajčenie. Medzi prejavy IBD patria hnačky, plynatosť, krvavá stolica, bolesti brucha, kŕčovité stavy, únava a chudokrvnosť. Pacient máva stavy relatívneho pokoja organizmu, ktoré striedajú obdobia zvýšenej bolestivosti, kŕčov a hnačiek, často aj 20-krát denne.

Chorobu treba dostať pod kontrolu

Ulcerózna kolitída je chronický zápal hrubého čreva. V prípade ochorenia hrubé črevo nie je schopné normálne spracúvať črevný obsah a tvorí väčšie množstvo hlienu. Prejavuje sa krvavými hnačkami. Crohnova choroba je označením ochorenia, pri ktorom má pacient roztrúsené zápalové ložiská po celom tráviacom systéme, najčastejšie v dolnej časti tenkého čreva. V čreve sa postupne môžu vytvoriť zúžené miesta a môže dôjsť k prederaveniu črevnej steny (perforácii), čo si vyžaduje chirurgické riešenie. Zápalové črevné ochorenia nie sú vyliečiteľné, ale lekár môže v spolupráci s pacientom dostať chorobu pod kontrolu a umožniť mu tak plnohodnotný život bez ťažkostí. Pacient však musí užívať lieky proti zápalu.

V ostatných rokoch sa nádej vkladá do biologickej liečby, ktorej cieľom je aplikácia látok prirodzenej povahy, ktoré tlmia špecifické miesta zápalovej reakcie. Tá síce nie je možná pre všetkých pacientov a má svoje obmedzenia, jednoznačne je však veľkým prínosom a za posledné dve dekády určite najväčším pokrokom na poli liečby IBD, najmä pri ťažkých formách ochorenia.

Ochorenie ako psychologický problém

Tieto ochorenia sú psychicky veľmi náročné. U pacienta sa striedajú obdobia relatívneho pokoja s fázami relapsu (znovusplanutie ochorenia). Pacient sa cíti v bezvýchodiskovej situácii, stráca motiváciu do života, je apatický, rezignuje na liečbu a neraz potrebuje aj psychologickú pomoc.

„Najväčším nepriateľom sa však pri dlhodobej liečbe stáva sám pacient,“ hovorí psychologička doc. Dr. phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. „Liečba nešpecifických zápalových ochorení čriev si totiž vyžaduje disciplinovaného pacienta, ktorý dbá na pravidelný režim – ako v konzumácii liekov, tak v strave a ďalších aktivitách. Ale pravidelnosť môže viesť k pocitu stereotypu, nudy, nenaplnenia a straty životného optimizmu,“ dodáva doc. Janáčková.

Lekára musí pacient vyhľadať čo najskôr

Pacienti s ochoreniami čriev neraz minimalizujú svoje spoločenské kontakty, z čoho sú frustrovaní pre nedostatok sociálnych podnetov. Priam obsesívne sa snažia pohybovať len na im známych miestach, kde poznajú terén a predovšetkým toalety. Neraz pociťujú samotu či depresívne stavy, čo zhoršuje ich ochorenie.

S črevnými zápalovými ochoreniami sa pacient musí naučiť žiť. Čím skôr sa však človek, ktorého trápia črevá, odhodlá navštíviť lekára, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa mu podarí dostať sa do stavu, keď nebude choroba ovládať jeho, ale on chorobu.

Podrobnejšie informácie o ochorení a pripravovanom dni otvorených dverí prináša aj webová stránka www.trapiavascreva.sk .

Najbližšie Centrá pre črevné zápalové ochorenia:

Martin - Odd. gastroenterologickej diagnostiky Internej kliniky UN Martin, Kollárova 2

Ružomberok - Gastroenterologické oddelenie Internej kliniky, Ústrednej vojenskej nemocnice SNP, Generála Miloša Vesela 21

Banská Bystrica - Gastroenterologická ambulancia NOVAMED, Bernolákova 10

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 971
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 657
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 119
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 990
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 815
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 622
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu