Systém výchovného a kariérového poradenstva už niekoľko rokov pomáha žiakom základných škôl vybrať si to správne povolanie, ktoré zohľadňuje tak jeho záujmy, ako aj postoje, vedomosti a napokon aj zručnosti. Na stredných odborných školách je poslanie kariérového poradenstva iné. Jeho úlohou je pomôcť žiakom zorientovať sa na trhu práce, pripraviť ho na budúce možné zmeny na trhu práce, prípadne na ďalšie vzdelávanie v príbuzných odboroch s väčšou možnosťou uplatnenia.
Národný projekt Rozvoja stredného odborného vzdelávania, ktorý realizuje Štátny inštitút odborného vzdelávania vyškolí 400 kariérových poradcov, ktorí budú pôsobiť na stredných odborných školách vo všetkých krajoch s výnimkou Bratislavského. Cieľom tejto časti reformy systému vzdelávania a odbornej prípravy je intenzívna práca so žiakmi už počas štúdia.
Poradcovia spolupracujú s rodičmi i zamestnávateľmi
Kariéroví poradcovia tak v rámci intenzívnej práce so žiakmi majú približovať možnosti ich uplatnenia, upozorňovať na možné riziká dôsledkov študijného nasadenia, správania, postojov a záujmov. Kariéroví poradcovia zároveň budú sieťovať vo svojom okolí relevantných partnerov, teda okrem rodičov či členov pedagogického zboru aj zamestnávateľov, samosprávu, štátnu správu i zástupcov tretieho sektora, teda všetkých, ktorí majú povinnosť a cítia zodpovednosť za to, aby absolvent školy mal dlhodobé uplatnenie na trhu práce s cieľom pripraviť pre zamestnávateľov čo najkvalitnejších a flexibilných zamestnancov.
Nové prístupy patria aj do slovenských škôl
Predsedníčka Asociácie výchovných poradcov Alžbeta Dianovská vníma dovzdelávanie výchovných poradcov v oblasti kariérového poradenstva ako veľmi potrebné. Podľa jej slov: „Práve kariérové poradenstvo sa vo svete stalo jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí a nové poradenské prístupy a techniky patria aj do slovenských škôl.“
Preškolia 400 nových poradcov
Skvalitnenie práce kariérových poradcov sa realizuje od júna tohto roka a potrvá do októbra 2015 a následne v období po ukončení projektu. Na verejných základných školách pôsobí približne 1 300 výchovných poradcov, na stredných odborných školách je ich približne 400 a na gymnzáciích 200. Na stredných odborných školách bude prostredníctvom tejto aktivity na plnohodnotný výkon úloh kariérového poradcu preškolených 400 výchovných poradcov.