ŽILINA. „Momentálne neriešime žiadny podnet, čo sa týka čiernych stavieb," hovorí Michal Kalaš, riaditeľ správy Národného parku Malá Fatra.
„V minulosti sme mali nejaké zistenia v teréne. Domy, ktoré stáli v dolinách národného parku, boli rekonštruované takým spôsobom, že to už bola nanovo postavená stavba bez akýchkoľvek papierov. Za posledné roky si nespomínam, že by v tomto území vyrástlo niečo, čo tam dovtedy nebolo,“ hovorí Michal Kalaš.
Najviac sa prerába
Vo väčšine prípadov ide o prerábanie pôvodných rekreačných zariadení, ktoré vznikali v 60. a 70. rokoch a ktoré dnes už nespĺňajú štandard.
„Ľudia majú vidinu zárobku, a tak ich prerábajú na penzióny. Hlavne v rekreačných oblastiach ako je Vrátna, Štefanová,“ pokračuje riaditeľ
Michal Kalaš hovorí, že Štátna ochrana prírody nemá kompetenciu riešiť problematiku stavebného zákona. Môžu na to len upozorniť.
„Keď máme podozrenie, že to išlo mimo nás. Minimálne k objektom v našom chránenom území by sme sa mali vyjadrovať. Čo sa týka parametrov - aké veľké to bude, či tam bude alebo nebude stáť.“
Ochranári môžu upozorniť stavebný úrad v prípade, ak zistia, že to riešil cez nich. Ak k stavbe nie je žiadna dokumentácia, obrátia sa na inšpekciu životného prostredia alebo na stavebnú inšpekciu. Aby preverila, či bolo stavané v súlade so stavebným zákonom.
Stavajú rovno načierno
„V prípade obavy stavebníkov, že by mohol vzniknúť konflikt so záujmami ochrany prírody, stavebné povolenie jednoducho neriešia a začnú stavať načierno," hovorí riaditeľ. „Keď sa odhalí, že stavba je nelegálna, prebehne proces dodatočnej legalizácie.“
Ďalej to je jednoduché. Od stavebného úradu dostanú pokutu, ktorú zaplatia. Ale stavba zostane. Keby postupovali legálnym spôsobom, rozhodnutie by bolo iné. „Tu ale zlyháva vymožiteľnosť práva.“
Problémy boli v Zázrivej a Vrátnej
Problémové oblasti v posledných rokoch boli podľa ochranárov dve. V Zázrivej a vo Vrátnej. „V lokalite Rovná Hora - Demkovská, Zázrivá bolo koncom roku 2011 postavených šesť rekreačných zrubových chalúp, bez stavebného povolenia. Je to lokalita, kde Štátna ochrana prírody Malá Fatra eviduje pozemky v druhom ochrannom pásme,“ dozvedeli sme sa na stavebnom úrade v Zázrivej.
Zároveň to je územie európskeho významu Zázrivské lazy a Chránené vtáčie územie Malá Fatra. V lokalite bol zaznamenaný biotop európskeho významu nížinné a podhorské kosné lúky.
Obec vydala rozhodnutie o zastavení prác na týchto stavbách a v súčasnosti sa dokončieva druhý doplnok územného plánu obce Zázrivá.
Obec, ako príslušný stavebný úrad nebude mať námietky k dodatočnému legalizovaniu uvedených stavieb len za podmienok minimalizácie negatívnych vplyvov na životné prostredie.
Na stavebnom úrade v Terchovej sa k údajným čiernym stavbám vo Vrátnej vyjadriť nechceli. Starosta Milan Laurenčík povedal, že v prípade odhalenia takých stavieb nemá problém vydať rozhodnutie o ich zbúraní. O takých prípadoch momentálne nevie.