ŽILINA. Neoceniteľnými pomocníkmi ľudí so zrakovým postihnutím sú vodiace psy. Chlpatím sprievodcom nevidomých je venovaný 30. apríl - Svetový deň vodiacich psov. Požiadať o takéhoto psa je však zdĺhavý proces.
V kraji sú len štyria psy
V Žilinskom kraji je 1622 ľudí so zrakovým postihnutím rôzneho štádia. Z toho je 284 priamo v Žiline. „Delíme ich na slabozrakých, prakticky nevidiacich a nevidiacich. Vodiaceho psa v Žilinskom kraji majú štyria ľudia. Dvaja v Martine a po jednom v Liptovskom Mikuláši a Žiline,“ hovorí Erika Kanátová. Vedúca Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Žiline.
Začína sa žiadosťou
Každý žiadateľ o pridelenie vodiaceho psa prejde tromi fázami. „Najprv ste žiadateľ, potom čakateľ a nakoniec držiteľ,“ vysvetlila Erika Kanátová.
Každý žiadateľ podáva žiadosť na miestny úrad práce. Naša legislatíva totiž chápe vodiaceho psa ako kompenzačnú pomôcku. „K žiadosti sa pripája aj lekársky nález, či vyhlásenie o majetku a iná potrebné tlačivá vyplývajúce z podmienok platnej legislatívy.“
Zároveň si klient podáva žiadosť do výcvikovej školy vodiacich psov v Bratislave. Súčasne s tým vypracuje svoj posudok aj Krajské stredisko v Žiline. Svoje závery posiela na do Výcvikovej školy vodiacich psov v Bratislave. V prípade kladného posudku sa žiadateľ stáva čakateľom.
Výcvik trvá dva roky
Výcvik vodiaceho psa nie je lacná záležitosť. Reálne stojí „hotový vycvičený pes) viac ako 10.000 eur a výcvik trvá približne dva roky. „70 percent psov pre nevidiacich tvoria labradory. Začína sa od šteňaťa, socializáciou psíka. Pes ide do adoptívnej rodiny, aby si zvykal na život s ľuďmi. Robia to dobrovoľníci,“ vysvetlila vedúca strediska.
Samotný výcvik, teda učenie sa povelom trvá rok. Už počas výcviku sa pes takpovediac školí budúcemu majiteľovi na telo. Na stálo k nemu odchádza ako dvojročný. „Do rodiny s ním ide aj inštruktor. Naučí majiteľa povely, trasy, starostlivosť o psíka a všetko, čo potrebuje vedieť. Trvá to štyri až päť dní.“
Pridelený je na sedem rokov
Vodiaci pes je pridelený na sedem rokov a po uplynutí tejto doby zostáva v rodine. Držiteľ získava preukaz vodiaceho psa, ktorý ho oprávňuje chodiť s ním napríklad aj na úrady. „Občas je s tým problém. Niektoré inštitúcie akoby to nechceli akceptovať.“ Na výdaje spojené so starostlivosťou o havkáča prispieva aj Úrad práce. V súčasnosti sumou 44,12 eur. Raz za dva roky sa koná i stretnutie držiteľov s výcvikovým klubom.
Vedúca Krajského strediska dodáva, že pre držiteľov vodiaceho psa je dôležité aj to, aby sa vedeli zorientovať v priestore. To znamená, vedeli si určiť smer pomocou psa a nie paličky.