Dychovka prežila stovku

Viete, čo spája slovenskú literárnu klasiku a zrejme najstaršiu dychovú hudbu na strednom Slovensku? Odpoveď nájdete v obci Predmier.

Teleso má 106 rokov a 41 rokov toho istého kapelníka.Teleso má 106 rokov a 41 rokov toho istého kapelníka. (Zdroj: ARCHÍV DYCHOVKY)

PREDMIER. Jozef Ignác Bajza bol autor prvého slovenského románu René mládenca príhody a skúsenosti. Štyridsaťjeden rokov je kapelníkom dychovej hudby Predmieranka v Predmieri Anton Bajza, prasynovec. Samotná kapela funguje nepretržite už 106 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrajú vyše sto rokov

„Od roku 1906 ani raz nebola prerušená existencia dychovky. Či cez vojnu, či po vojne, stále hráme, stále dychovka funguje. Ešte otec mi hovoril, že keď v roku 1945 prišli Rusi, tak im hrali ruskú hymnu. Ja dodnes neviem, ako sa ju naučili,“ zaspomínal si Anton Bajza.

SkryťVypnúť reklamu

Dychovej hudbe sa venuje od roku 1958. „Učil ma otec, brat hral na klarinete, ja na krídlovke. Potom som hrával v učilišti, a neskôr v 60-členom orchestri v Považskej Bystrici. Ten sa neskôr rozpadol.“ Od roku 1960 začať hrať v dychovke v Predmieri so staršími. „Dnes je len jeden člen, ktorý je starší ako ja. Má 80 rokov. Všetci ostatní sú mladší.“

„V Predmierčanke pôsobím od roku 1969. V miestnom hudobnom krúžku sme sa začali učiť hrať pod vedením vtedajšieho kapelníka Jozefa Bajzu. Otca dnešného kapelníka. Od roku 1971 hrám stabilne,“ povedal Milan Taška. Vyštudoval hru na trombóne, ale najdlhšie hral na bicích. Keď pred vyše dvoma rokmi zomrel tubista, prešiel na tubu. Hrá na nej dodnes.

S kapelou hrával aj slávny konštruktér motocykla Babeta Gustáv Ulický, ktorý zomrel tento rok. „Bol to vynikajúci klarinetista a výborný človek,“ pochválil Anton Bajza.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden spevák je cudzinec

Dychovku tvorí 20 muzikantov a štyria speváci. Medzinárodný rozmer kapele dodáva jeden zo spevákov. „Je Čech, spieva dobre, ale len po česky. Slovenčinu nevie dobre vyslovovať. Má pekný hlasový rozsah, tri oktávy zaspieva bez problémov. Nikdy nepovie pri speve, že nevie alebo nemôže. Je to strýko nášho basistu,“ zasmial sa Anton Bajza.

Majú vlastné piesne

Dychovka skúša raz do týždňa, vždy v piatok, v malej skúšobni priamo v obci. Je zložená z týchto nástrojov – 4 krídlovky, 2 trúbky, 4 klarinety, 3 tenory, 3 es trúbky, 1 trombón, 1 bas, 2 bicie. Všetci členovia sú domáci.

Kapela má aj dve vlastné piesne. „Predmierska kapela, to je polka a V predmierskych dolinách, valčík. O aranžmány sa stará výborný muzikant Karol Miškovský.“

SkryťVypnúť reklamu

Nie na každej skladbe sa muzikanti zhodnú. „Keď je skladba ťažšia, je problém to zahrať. Keď je skladba ľahká, tak sa kapele nepáči. Že vraj to zahrá každý,“ dodáva kapelník.

Pôjdu do zahraničia

Predmieranka už hrala v celom Žilinskom okrese. Tohto roku pôjdu prvý raz do zahraničia, do Poľska. „Pripravili sme 32 skladieb, to je tak na hodinu hrania. Nevieme dopredu, čo sa bude Poliakom páčiť. Majú veľa dychoviek, ale väčšina z nich je na americký štýl. To znamená, že majú veľa saxofónov a pozónov. Na Slovensku je v dychovkách málo saxofónov.“

Úspechom bolo vydržať

Za najväčší úspech Predmieranky považuje Anton Bajza to, že sa držia celé tie roky. Na svoj chod dostávajú ročný príspevok 400 eur od obecného úradu, všetko ostatné si hradia sami. „Nejaké peniaze zarobíme na pohreboch alebo na fašiangoch.“ Nástroje si kupujú aj opravujú sami.

„Vtipných príbehov v takomto kolektíve je viac. Najviac si spomínam na príbehy našich starších, už nebohých predchodcov, ktorí jazdili hrať na zábavy do širokého okolia - na bicykloch alebo peši,“ hovorí Milan Taška.

Dodáva, že hudba dokáže priniesť radosť, vie utešiť, pohladiť srdce. „Ale sú aj smutné okamihy. Pohreby ľudí, ktorí s nami hrávali 50 i viac rokov.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 92 575
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 841
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 525
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 655
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 615
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 252
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Patrícia je matka štyroch detí, pre jej zdravotný stav jej pomáha manžel.

Predošlá zbierka im zaplatila dlhy.


Život rodiny zmenila dopravná nehoda.

Rodine môžu ľudia pomôcť cez zbierku.


Veľká noc sa nezadržateľne blíži a s ňou aj tradičné nákupy mäsových špecialít.


Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu