Skauti sľubujú na celý život

Niektoré skautské zbory majú aj storočnú tradíciu, ten v Dolnej Tižine vznikol len pred piatimi rokmi.

Skauti z Dolnej Tižiny sa pýšia takýmto típí.Skauti z Dolnej Tižiny sa pýšia takýmto típí. (Zdroj: ARCHÍV SKAUTING DOLNÁ TIŽINA)

DOLNÁ TIŽINA. Slovenský skauting patrí medzi najväčšie organizácie pre deti a mládež v republike. Skladá sa zo zborov, pričom medzi najväčšie patrí 111. zbor Úsmev Dolná Tižina. Má 109 členov, oficiálne vznikol v decembri 2009, ale svoju činnosť začal dva roky predtým. Jeho zakladateľmi a duchovnými otcami boli siedmi kamaráti.
„Vznikli sme doslova na holej lúke,“ spomína Lukáš Ďurina. Jeden zo sedmičky. Peter Hurínek, ďalší zo zakladateľov, dopĺňa: „Spoznali sme sa v kostole. Mali sme 18 – 20 rokov a robievali sme akcie s deťmi.“
„Boli sme rojkovia,“ vyznal sa Ján Buchta, tiež zakladajúci člen. V zbore pracujú zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Začiatky neboli jednoduché

Začiatky neboli jednoduché, veľa vecí si museli pozháňať a vybaviť. „Vytvorili sme brožúru, s ktorou sme oslovovali sponzorov, pomohol nám i starosta,“ vysvetľuje Peter Hurínek.
Prvou akciou bola opekačka na kopci Dúbrava. Vtedy ešte fungovali ako oddiel, ktorý zastrešoval 25. zbor Vodopád zo Žiliny. Dnes ich zbor zastrešuje iné oddiely. Všetci členovia 111. zboru platia 10 eur členské, z toho 3 ostávajú zboru, 7 posielajú ústrediu do Bratislavy.
„Vedúcim orgánom je Slovenský skauting, ten sa delí na oblasti. Napríklad Bratislava, Žilina, tie sa členia na zbory. Zbory majú viacero oddielov a tie sú zas zložené z družín. Družina a oddiely majú svojich vedúcich,“ vysvetlili členovia.
Výchovná činnosť v skautingu sa delí do troch skupín – vĺčatá a včielky, deti od 6 do 10 rokov, skauti a skautky od 11 do 15 rokov a roveri a roverky - mládež nad 16 rokov. Hlavná výchovná činnosť je sústredená práve do skautských oddielov. Počas roka sa družiny a oddiely schádzajú minimálne raz týždenne na pravidelných schôdzach. Vrcholom celoročnej činnosti skautského oddielu je letný tábor.

SkryťVypnúť reklamu

Tábor stál 40 eur

„Prvý tábor sme zorganizovali, keď sme mali okolo 20 rokov, bolo tam 70 detí,“ zaspomínali si skauti. 10-dňový pobyt stál 40 eur. „Dodnes tomu mnohí nemôžu uveriť, veď iné zbory organizujú tábory za 100 eur,“ smeje sa Ján Buchta.
Organizovaniu tábora predchádza dôsledná príprava. Tri hliadky v autách chodia do dolín a hľadajú miesta. Kritérií je viacero. „Počasie v oblasti v danom ročnom období, oblasť musí byť priestorovo veľká a rovná, musí tam byť pitná voda a voda na umývanie. A drevo, ... či sa dá v mieste použiť a ako je od neho ďaleko,“ vysvetlil Lukáš Ďurina.
Prví idú roveri štyri dni napred, aby postavili tábor. Stavajú aj deväť metrov vysoké típí, ktoré slúži ako hlavný stan. Zmestí sa doň 80 ľudí. „Sme jediní, kto má niečo podobné. Skladá sa z 11,5- -metrových tyčí, kým sme ho nemali, požičiavali sme si 12-metrový skladací vojenský hangár,“ vysvetlil Ján Buchta. „Keď odchádzame, lúku sa snažíme zanechať v stave ako pred príchodom.“
Na tábore nie je technika, deti sa musia rozprávať medzi sebou. Tábor má pomôcť rozvíjať to, čo je v dieťati dobré. „Podporovať, v čom dieťa vyniká, formou kamarátstva, nenásilne. My ich učíme praktickým veciam do života. To je aj podstata skautingu,“ hovoria dlhoroční skauti.
Deti môžu získať odborku – značku toho, v čom vynikajú. „Je to nášivka. Ak sú dobrí bicyklisti, môžu získať nášivku bicyklista. Sú zelené a červené, podľa stupňa obtiažnosti a odbornosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Sľub je na celý život

Súčasťou skautského života je i sľub skauta. „Sľubuje sa pri vatre. Dotyčný si na druhý deň vezme z vatry uhlík – na znak toho, že je na skautskej ceste,“ hovorí Lukáš Ďurina. Sľub sa skladá na celý život.
Skauti sa angažujú aj v prospech obce. Každoročne organizujú Mikuláša, Deň detí, Vianočné trhy či Betlehemské svetlo. Momentálne ich ale najviac zamestnávajú práce na prerábaní miestnej klubovne, v ktorej priestoroch sídlia. „Dosť nám pomáhajú aj sponzori z radov miestnych, ale i starosta,“ pochválili.

Skautské zaujímavosti

Skauti si tykajú. Rozdelení sú podľa farby šatky. Vĺčatá nosia hnedo-žltú, skauti hnedo - zelenú, roveri hnedo-červenú.
Vedenie oddielu má na starosti vodca. Teda absolvent tzv. lesnej školy. Jej úspešné absolvovanie je ukončené vodcovskými skúškami. Vodca má sivú šatku.
Vzdelávací systém Slovenského skautingu je akreditovaný ministerstvom školstva. Ministerstvo zo svojich zdrojov prispieva Slovenskému skautingu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 972
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 692
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 119
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 936
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 817
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 622
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 389
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu