ŽILINA. V Žiline funguje klub Piveti, ktorý združuje zberateľov pivovarských predmetov z okolia Žiliny, Bytče a Kysuckého Nového Mesta. Neformálne funguje už vyše 30 rokov, ale zaregistrovaný bol pred 15 rokmi.
Ako vznikol klub
Klub založili za účelom zberateľskej činnosti, ale aj záujmu o históriu a vývoj pivovarníctva na území Slovenska.
„V Čechách bolo aj v minulosti veľa klubov, u nás to absentovalo," hovorí predseda klubu Miloš Nutil. „Mali sme kluby v Prešove, Trenčíne, Martine, ale v Žiline to išlo akoby do zabudnutia. Tak sme sa v roku 1999 rozhodli, že aj my sa združíme a budeme tento náš záujem rozvíjať aj na klubovej úrovni."
Členovia klubu sa stretávajú raz mesačne. Vymieňajú si svoje prebytky a skúsenosti. „Najstarším členom klubu je Ján Bielik z Kotešovej. Pivné etikety zbiera viac ako 50 rokov. Aj napriek vysokému veku je aktívny a odovzdáva nám nadobudnuté skúsenosti,“ doplnil predseda Nutil.
Získavajú cenné suveníry
Členovia klubu zbierajú pivné tácky, etikety, fľaše, plechovky, poháre, otvárače ale aj predmety určené na výrobu piva.
„Ja osobne mám vo svojej zbierke vyše 16-tisíc pivných tácok, 5000 etikiet či 400 pohárov. Najviac etikiet majú Ján Kupka z Čadce a Milan Harvančík z Kysuckého Nového Mesta, ktorí majú viac ako 150-tisíc etikiet z celého sveta,“ hovorí predseda.
Navštevujú burzy doma i vo svete
Klub sa zúčastňuje na množstve búrz na Slovensku, ale aj vo svete, kde vyhľadávajú nové zberateľské kúsky.
„Veľmi si vážim pivné tácky a etikety z exotických krajín ako je Etiópia, Barbados, Belize, Namíbia. V zbierke mám aj staré pivové fľaše. Obzvlášť si cením tie, ktoré majú svoju históriu. Mám v zbierke fľašu z roku 1878 z hlohoveckého pivovaru. Najcennejšie sú slovenské pivné tácky a etikety z predvojnového obdobia,“ povedal Miloš Nutil.
Hodnota pre mladšie generácie
Pre klub je dôležité, aby zachovali hodnotu pre ďalšie generácie. Zbierajú informácie o histórii pivovaru v Žiline ale aj o bytčianskom pivovare.
Odkedy varia pivo v Bytči
Prvá zmienka o bytčianskom pivovare je z roku 1604. V tom čase bola majiteľom bytčianskeho panstva a teda aj pivovaru rodina Turzovcov. Bolo zaujímavé, že si pivo varili zo surovín vypestovaných na majeroch v okolí Bytče.
Tácky majú históriu
„Pivné tácky, ktoré zbieram majú tiež svoju históriu. Objavili sa v 18. storočí, keď bol rozvoj pivovarníctva. Tácky slúžili ako kryt na pivo, aby do neho nepadali mušky alebo listy zo stromov. Bývali z látky alebo z plste. Až neskôr, od konca 19. storočia, sa začali objavovať tácky z lisovaného papiera. Najprv čisté a od 1906 s potlačou,“ poznamenal predseda klubu.
Zapájajú sa aj ženy
Pivo býva obľúbeným nápojom najmä mužov. V zberateľskej činnosti nezaostávajú ani ženy. „Mali sme viac členiek. V súčasnosti sa v našom klube venuje zberateľstvu Marta Flimelová, ktorá má bohatú zbierku pohárov,“ dodáva predseda.
Zastavia sa v európskych pivovaroch
Klub sa pri svojich cestách na burzy po celej Európe zaujíma aj o pivovary a ich históriu.
„Vždy sa zastavíme v pivovare, ktorý máme po ceste. V pamäti mi utkvel jeden. Cestou na burzu do Luxemburska sme sa zastavili vo Francúzsku v meste Štrasburg. Je tam výnimočný pivovar Kronenbourg, ktorý slúži aj ako múzeum piva. Nemôžem ale zabudnúť ani na pivovar v Plzni, ktorý má neopakovateľnú atmosféru,“ hovorí.
Budúci rok sa klub dostane so svojou zbierkou až do Ameriky do mesta Milwaukee, kde sa budeme prezentovať už na svetovej úrovni.